עמוד הבית / פני ההתיישבות / קבינט הדיור אישר הוספת מתחם בן 4000 י"ד בכפר סירקין להליך מואץ בוותמ"ל

קבינט הדיור אישר הוספת מתחם בן 4000 י"ד בכפר סירקין להליך מואץ בוותמ"ל

cahlon_moshe

 

הצעד צפוי לרוקן את המושב מרוב קרקעותיו החקלאיות

 

קבינט הדיור אישר ביום שני השבוע את הוספתו של מתחם בן 4,000 יחידות דיור במושב כפר סירקין לרשימת המתחמים המועדפים לדיור, שיידונו בהליך מואץ בוותמ"ל – הוועדה לתכנון ובנייה של מתחמים מועדפים לדיור. בנוסף, הקבינט אישר כי הוותמ"ל תקבל לידיה גם את הטיפול בשלב הראשון של תכנית מחנה סירקין, אף שהתוכנית נדונה כיום בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז המרכז. הצעד צפוי לרוקן את המושב מרוב קרקעותיו החקלאיות.

צעדים אלה התקבלו בהפתעה וכעס רב בקרב תושבי כפר סירקין והשכונות הסמוכות וכן, בעיריית פתח תקוה, המתנגדים לתוכנית זו. מדובר בשטח של 900 דונם, הנמצא מדרום למושב, בין כביש 6 ממזרח לשכונת עמישב בפתח תקוה. מדרום למתחם עובר כביש 471. רוב המתחם נמצא בשטח המוניציפלי של המועצה האזורית דרום השרון, ויתרת השטח בתחום פתח תקוה.

מתחמים נוספים שאושרו בקבינט הם שטח של 1,000 דונם בקרית עקרון מזרח, על אדמות מושב כפר ביל"ו, בו מתוכננת בנייה של 3,000 י"ד ומתחם השער המערבי בלוד, "דירה להשכיר", שם מתוכננת בניית 1,000 י"ד על 450 דונם. כל התוכניות הללו יעברו לדיון מואץ בוותמ"ל.

לדברי רועי סער, חבר ועד באגודה החקלאית כפר סירקין וחבר בעמותה לבנייה שפויה במתחם סירקין – שהוקמה ע"י תושבים המתנגדים לתוכניות הממשלתיות, לבניית יותר מ-16 אלף יחידות דיור באזור: "אנחנו מאוד מאוכזבים מהקבינט ומשרי ממשלה שנתנו לנו תמיכה ורבאלית אבל ברגע האמת לא הגיעו לדיון או הצביעו נגד המאבק שלנו. רק שר החקלאות הצביע נגד. זוהי החלטה שנובעת ממניעים פופוליסטיים ולא אסטרטגיים. לא בשביל זה הקימו את הוותמ"ל. ההחלטה להאיץ את התכנון דרך הוותמ"ל היא צעד דרקוני וחסר פרופורציות, שממשיך את היחס של רשויות התכנון גם לבניה בדרום סירקין וגם לתוכנית מחנה סירקין, בלי שום התייחסות רצינית לטיעונים תכנוניים."

העברת הטיפול בתוכנית מחנה סירקין לידי הוותמ"ל מתפרשת ע"י עיריית פתח תקוה והעמותה לתכנון שפוי, כעדות לחוסר יכולתה של המדינה להתמודד עניינית עם ההתנגדויות לתוכנית. את ההתנגדויות הגישו עיריית פתח תקוה, המועצות האזוריות הסמוכות ותושבי הסביבה.

לדברי סער, "נושא הבניה מטופל כיום ע"י הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, ששם נתקלו המתכננים בטענות מהותיות הנוגעות להיקפי התחבורה הקיימים והצפויים, ולאי מענה של התוכניות לצורכי התחבורה העתידיים. המתכננים ניסו לסמן בתוכנית תחנת רכבת שבכלל לא נמצאת בתכנון, וגם טענו שהרכבת הקלה תעבור בסמוך למתחם – וגם זה לא יקרה. הוועדה המחוזית שלחה את המתכננים של המתחם לעשות שיעורי בית וכנראה שאז החליטו להעביר את הנושא כולו לוותמ"ל – כדי לקבל אישור מהיר לתוכניות בלי להציע פתרון לבעיות.

"לגבי מחנה סירקין, הוועדה המחוזית כבר קבעה שישי שם כבר היום יותר מידי בנייה. לבניה כזאת תהיה השפעה ישירה גם על השטחים החקלאיים שלנו, וזאת גם על פי חוות דעת של מומחה מטעם המנהל. אז במקום לבוא ולתת פתרון מקצועי הם החליטו לעקוף זאת ולהעביר את הטיפול לוותמ"ל. נמשיך להיאבק בהחלטות הללו," אמר סער.

ראש עיריית פתח תקווה, איציק ברוורמן, פנה ביום שני במכתב לשר האוצר, משה כחלון, בבקשה להוריד מסדר יום הקבינט את נושא הבניה בכפר סירקין. מול משרדי קבינט הדיור הייתה אמורה להתקיים הפגנה נגד המהלך אך זו בוטלה בשל היעד רישיון משטרתי. שר החקלאות, אורי אריאל, שנכח בישיבת הקבינט התנגד להעברת הסמכויות בכפר סירקין ובמחנה סירקין לוותמ"ל.

 

כיתוב

משה כחלון. אישר את העברת הסמכות לותמ"ל בכפר סירקין

 

 

אודות admin

עשוי לעניין אותך

מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית, אופיר ליבשטיין

יוזמה בקיבוצים: רכישת מתנות לחגים ממפעלי עוטף עזה

אופיר ליבשטיין: "אנו קוראים למפעלי התעשייה, לחברות ולארגונים במשק להצטרף אלינו" יוזמה בקיבוצים: לרכז את …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>