עמוד הבית / חדשנות / חדשות מהעולם / אבאיהודאיה ומטה יהודה

אבאיהודאיה ומטה יהודה

אי שם באוגנדה שבאפריקה מתגוררת לה קהילה יהודית קטנטנה בשם אבאיהודאיה * דבר נודע לאנשי המועצה מטה יהודה בעקבות הרצאה של סיוון יערי, מקימת ארגון Innovation Africa, המסייע לכפרים באפריקה * מכאן נולדה היוזמה לסייע לאנשי הכפר ולשפר את איכות חייהם * עכשיו מחפשים במועצה מתנדבים, מי מוכן?

 

אלמוג סורין

 

ערן אוחנה עם ילדי הכפר שקיבלו חולצות של מטה יהודה
ערן אוחנה עם ילדי הכפר שקיבלו חולצות של מטה יהודה

איך החליטו תושבי המועצה האזורית מטה יהודה לאמץ כפר באפריקה, שבו ישנה קהילה קטנה יהודית המקיימת את כל המצוות בדת היהודית, קוראת לבניה בשמות עבריים ואף מסמנת את הכניסה לישוב במגן דוד?!

כדי לדעת את התשובה, חשוב לקרוא את הסיפור המרגש על כפר יהודי בשם בשם 'פוטי' אשר נמצא באוגנדה שבאפריקה.

הסיפור כולל את ערן אוחנה, מנהל מחלקת התיירות במטה יהודה – את סיון יערי, מקימת ארגון Innovation Africa ורב הכפר היהודי באפריקה ושמו 'הרב אנוש'.

תארו לכם כפר באפריקה בו קהילה השומרת שבת, מקיימת את כל המצוות לפי הדת היהודית, שבה לומדים הילדים עברית ובית הספר קרוי על שם יוני נתניהו ז"ל, אחיו של ראש הממשלה שנהרג באנטבה.

התיאור אמנם נשמע מעט מוזר, אבל בראיון עם ערן אוחנה מנהל מחלקת תיירות במטה יהודה, חקלאות וקשרי חוץ –  הכול מתבהר.

 

כפר יהודי באפריקה

ערן מספר ל"קו למושב" על הפעילות שלו בתחום קשרי החוץ, תפקיד שקיים בכל מועצה אזורית בארץ, שגם כולל ניהול קשרים עם ערים תאומות בעולם, מה שהוביל אותו להכיר את הכפר היהודי באוגנדה:

"הכל החל לפני חצי שנה כמעט, כאשר ניב ויזל, ממלא מקום של ראש המועצה, השתתף בכנס של ראשי מועצות, שם הרצתה סיון יערי, מקימת Innovation Africa, ארגון שהוקם על ידה לאחר שנסעה לאפריקה בהיותה לאחר השירות הצבאי.

בתשע השנים שהארגון קיים, הטמיע הארגון שהקימה סיוון ב 150 כפרים באפריקה טכנולוגיות ישראליות, שבעזרתן הותקנו תשתיות מים ואנרגיה סולארית – מה ששינה את חייהם של תושבי הכפרים. בכנס, סיפרה סיוון על הפרויקטים של הארגון באפריקה ואז הציגה את הסיפור על הקהילה היהודית, המתגוררת בכפר בשם 'פוטי', שנמצא בדרום אפריקה.

"סיוון, בהרצאתה מול ראשי המועצות, סיפרה על הפעילות ההתנדבותית של Innovation Africa, על הסיוע לתושבי הכפרים ועל כל העשייה הנחוצה באפריקה: כאשר הפעילות הינה ברמה הומניטארית, וזאת משום שלהתקין משאבה של כפר וברז מים זורמים זה אמנם משהו בסיסי, אבל הוא יכול לחולל שינוי אדיר באורח החיים של תושבי הכפרים.

"לאחר שניב ויזל יצא מההרצאה של סיוון, הוא פנה אליי ואמר לי שאני חייב לפגוש את סיוון יערי, ולהבין כיצד מטה יהודה נכנסת לנושא הזה. לאחר כשבוע נפגשתי עם סיוון וכמובן שהוקסמתי מהסיפור וחשבנו יחדיו כיצד מתקדמים הלאה עם הקשר לכפר היהודי באפריקה.

"אחד הצעדים הראשונים היה להזמין את סיוון להרצות בסמינר וועדים מועצתי, שהשתתפו בו בערך 400 אנשים ששייכים להנהגות של מטה יהודה. בהרצאה סיוון ריתקה את האנשים בזמן שסיפרה על הפעילות באפריקה, תוך שהיא נוגעת בקהל עם הסיפור על הכפר שבו ישנה קהילה יהודית.

"ההרצאה המרתקת גררה דבר מדהים: סיוון סיימה לדבר ולפתע קם אחד מאנשי ההנהגה ואמר לה: 'סיוון, הקסמת אותי ואנחנו רוצים לתרום ל-Innovation Africa 5,000 שקלים מוועד הישוב שלי, למעשי הקודש שאת עושה!'. הוא לא הספיק לשבת וכבר קם אדם מישוב אחר ואמר, כי הוועד של המושב שהוא גר בו רוצה לתרום 10,000 שקלים! וכך, ממש כמו בבית כנסת, שכל אחד נלחם על קניית ספר התורה המיוחל, החלו ראשי הוועדים וההנהגה לומר לסיוון, כי הם רוצים לתרום ליוזמות הארגון שלה. סיוון, שתרומות כספיות לא היו מטרתה, אלא רק העברת מידע על אפריקה, הייתה המומה ונרגשת."

ערן ובני משפחתו עם הרב אנוש

חוויה מדהימה

למרות ההתרגשות, החליטו ערן וסיוון שהם רוצים לבצע את הפעילות ההתנדבותית ואת הרתימה של התושבים לכפר באופן מסודר, תוך הבנה כיצד תורמים באופן נכון לכפר: "בשלב מסוים ראינו כי הרצון הולך ומתגבר והחלטנו שנעשה את זה באופן מסודר, כי למרות שזה מאד נחמד, הבנו כי כדאי להבין איך תורמים באופן נכון. סיוון הציעה לי להצטרף למסע שיוצא פעם בשנה מטעם ארגון Innovation Africa.

"המסע לאוגנדה התרחש בחודש יולי האחרון, שם חשף הארגון את הפרויקטים שלו יחד עם תורמים, נדבנים ומתנדבים. החוויה הייתה בלתי מתוארת, בעיקר כשהגענו לכפר 'פוטי', עליו סיפרה לי סיוון עוד כשהיינו בארץ. בנוסף לשיחות ההכנה של סיוון, יצא שבמקרה הצלחתי להיפגש עם רב הקהילה של הכפר הרב אנוש, וזאת עוד בישראל, בזמן שהרב אנוש ובחור נוסף מהכפר הגיעו לארץ, על מנת ללמוד לתקופה קצרה תורה אצל הרב ריסקין. במפגש הם סיפרו לי על הכפר ועל חייהם שם."

 

אתה יכול להרחיב על החוויה במסע לכפר 'פוטי' שבאוגנדה, ועל המצב שבו הקהילה היהודית נמצאת?

"למרות שרב הקהילה סיפר לי על הכפר, ברגע שהגעתי לכפר באוגנדה זאת הייתה חוויה מדהימה! היינו שם בערב שבת, התפללנו בבית הכנסת שלהם עם סידורים, יין וקידוש, וזה היה ממש ערב שבת כהלכתו. גודל החוויה הוא עצום! יש לקהילה היהודית הזאת יש המון עוצמה. הכפר הזה הינו סיפור בלתי רגיל: כל תושבי הכפר יהודים, עם שמות כמו שמעון, משה, יהודה, אברהם וכדומה, כאשר גם למעט המבנים ולמוסדות שיש בכפר, הם מעניקים שמות עבריים, כמו למשל: בית ספר שקרוי על שם יוני נתניהו, שנפל במבצע אנטבה באוגנדה. אפילו השלט בכניסה הוא עם מגן דוד בו כתוב, כי זהו הכפר של 'קהילת שוחרי ישראל'."

 

תושבי הכפר במקורם יהודים? או שהם בחרו ביהדות כדת ודרך חיים?

"הם יהודים שחלקם בשנים האחרונות החלו להתגייר, אבל במקור הם לא עברו ברית מילה. הם קהילה שאימצה את היהדות וחייה, על פי אורחות החיים וההלכות היהודיות."

 

ומה תנאי המחייה שלהם?

"יחסית לכפרים אחרים באפריקה הסובלים מהעדר תנאים בסייסים לניהול חיים, התנאים שלהם נחשבים 'בסדר', כי יש שם מעט תשתיות מים ומעט חשמל. אבל הכל במשורה והם עדיין גרים בבתי בוץ, בבתים שהם בנו או מתפללים בבית כנסת בגשם בלי קורת גג."

"כשישבתי עם אנשי הכפר הבנתי איתם באילו תחומים הם צריכים עזרה ומה הקשיים שלהם, אם בחינוך, בחקלאות או שהם צריכים פיתוח ובינוי, כמו חלונות שצריך בבית הספר או שולחנות וכסאות, או למשל עזרה עם שטחים חקלאיים שהם לא יודעים איך לגדל בהם תבואה. בנוסף הבנו כי הם זקוקים לעזרה במקצועות החינוך, כמו: לימודי אנגלית, עברית, חשבון וכדומה. יש להם למשל 'מרכז רפואי' אבל מדובר במבנה שאין בו כמעט כלום ויש שם אחות שלא בטוח מה הכשרתה. צריך להבין כי במרכז הרפואי הזה שיש בו רק כמה מזרונים, נשים יולדות תינוקות ואנשים פצועים וחולים מקבלים טיפול."

 

מאמצים את הכפר

לאחר חזרתו לארץ, השתתף ערן בפגישה שכללה את ראש המועצה ואת סיוון יערי, כאשר בפגישה החליטו השלושה כיצד לפעול על מנת לאמץ את הכפר: "קיבלנו רשימה מהכפר שכללה עלויות ורשימה של דברים שהם צריכים. אבל הרעיון שלנו מלבד התרומה הכספית, הוא לשים את הדגש על ההון האנושי. אנו רוצים לשלוח משלחות ארוכות טווח וקצרות טווח. בפגישה החלטנו שאנו רוצים שאנשים יגיעו בהתנדבות לשליחות, בין אם מדובר בפנסיונרים, בנות שירות, מורים בשנת שבתון, אנשים שנמצאים בחופש, ולמעשה, כל מי שרוצה לתרום מהידע והכישורים שלו לטובת הכפר."

 

והייתה היענות?

"מאז שחזרתי מהמסע אל הכפר אני פונה להרבה תושבים שרוצים לקחת חלק בסיפור הזה. לאנשים שרוצים להירתם ולתרום – שזה מאד מחמם את הלב. התכנון כולל שליחת אנשים למשך חודש, ולאחר מכן שליחה של עוד אנשים וכן הלאה, וזאת כדי ליצור רצף התנדבויות ופרויקט ארוך טווח. אנחנו רוצים לשלוח אנשי מקצוע שיקדמו, ישפרו וייסעו על בסיס קבוע לכפר, בין אם מדובר בשליחות קצרה או לבין אם שליחות ארוכה. אנו כרגע בצעדים הראשונים, ובשבוע שעבר הצגתי את הפרויקט למועצה וזה התקבל בפה אחד ובידיים רחבות, עם אישור של כל חברי מליאת המועצה."

ערן מדגיש כי התקציבים שמוקצים לקהילה היהודית באוגנדה אינם באים על חשבון תקציבי המועצה:

"התקציב שמוקצה לתרומה באפריקה אינו תקציב המיועד לישובים של המועצה, והתקציב לכפר אינו נוגס בתקציב תושבי המועצה. הוא מגיע מתרומות וחשוב להבהיר, כי הישובים שלנו לא יסבלו בעקבות היוזמה, שכולה על טהרת ההתנדבות והפעילות ההומניטאריות. הפעילות לא תפגע בתקציבים שלנו כמועצה שנועדו לפתח את הישובים בארץ. מדובר בשני דברים שונים עם ערך מוניציפלי ותרומה לאנושות."

דגל ישראל המשלב בתוכו את עגור הכתר סימלה של אוגנדה
דגל ישראל המשלב בתוכו את עגור הכתר סימלה של אוגנדה

ומתי יוצאת המשלחת הראשונה לכפר?

"קחי בחשבון שרק בחודש יולי האחרון חזרתי מהמסע אל הכפר. הרעיון שלנו הוא לא לעשות רעש גדול לפני שאנחנו באמת מצליחים לגרום לדברים לקרות… התכנון הוא להוציא כבר בשנת 2018 משלחת אחת אל הכפר, אולי עוד קודם לכן, וזאת אם נצליח לאתר מתנדבים מכל תחום.

"בנוסף, גם ל-Innovation Africa יש צוות מקומי שייסע בליווי המשלחת, בהיבטים הטכניים והלוגיסטיים, בהסעות, תרגום,  וקשר יום יומי של סיוון והצוותים שלהם. כמו כן ישנו קשר תמידי עם הרב אנוש של הכפר, שכדי לתקשר איתי שולח לי מייל שנשלח אליי, אחרי שהוא נוסע 20 דקות לכפר אחר שיש בו תשתיות אינטרנט, כי בכפר שלהם אין."

המסע של ערן אל הכפר 'פוטי' כלל לא רק ביקור להתבוננות, אלא גם חלוקת מתנות קטנות מהארץ לילדים ולתושבים, וזאת על מנת שיתחילו לפתח את הקשר הראשוני בין מטה יהודה לכפר: "כאשר נסעתי לכפר לקחתי איתי שתי מזוודות מלאות מתנות קטנות וחפצים המיוצרים בארץ כדי לשמח את התושבים. ארזתי מחזקי מפתחות, בלונים, מחברות, סרגלים, כיפות והמון דברים קטנים. בנוסף, לקחתי 57 חולצות עם כל השמות של הישובים במטה יהודה מודפסים עליהן, וזה ריגש את התושבים במיוחד.

"אותו שבוע שהיינו באוגנדה, בכל מקום וכפר שנכנסו אליו קיבלו אותנו בתופים ומחולות וקריאות שמחה, כי אנשי המקום יודעים שמדובר במשלחת ישראלית שהגיעה לעשות להם רק טוב – החל ממתקים לילדים ועד שינויים משני חיים של הזרמת מים וחשמל לכפרים. התושבים משוועים לעזרה וזקוקים לאנשים שישקמו אותם וילוו אותם.

"כשסיפרתי בכפר על היוזמה, אמרתי שיש כוונות אבל שלא יצרו ציפיות גבוהות וזאת, כדי לא לטעת בהם תקוות גדולות להצלחה. אבל זה ממש לא שינה להם – עצם הכוונה ריגשה אותם נורא. עצם המחשבה של התמיכה ריגשה אותם עד דמעות והם אסירי תודה על כל דבר קטן."

 

יש אנשים מהכפר היהודי 'פוטי' שרוצים לעלות לארץ?

"מבחינתם ישראל היא ארץ זבת חלב, והם שלחו את הרב אנוש כדי להתעמק ולהכיר את היהדות. אבל לגבי עלייה, לא בטוח שיש להם את המשאבים, וכעת זה לא עולה אפילו על סדר היום. אנשי הכפר הם אנשים צנועים שרוצים להתקיים, לשרוד ולהתפרנס בכבוד.

"לפני שעזבתי, אנשי הכפר נתנו לי שקית עם כיפות סרוגות שהכינו נשות הכפר בעבודת יד. אנשי הכפר ביקשו שאנסה למכור את הכיפות במחיר סמלי משום שזה יעזור להם מאד. ואכן הכיפות אצלי כאן במשרד ואנשים רוכשים אותן ואני שולח להם את הכסף. גם אנשי הכפר הם יזמים בדרכם, כאשר אחד הנושאים שהם העלו הוא נושא היזמות. כוח האדם שלהם גבוה והנשים יכולות לעסוק בעבודות יד ובמסחר זעיר. אבל הם לא יודעים כיצד לפתח את זה, ולכן, לשלוח להם מישהו שמבין בתחום – תהיה השקעה עצומה בהון האנושי."

ערן עם ילדי הכפר פוטי
ערן עם ילדי הכפר פוטי

ומה עושה מי שרוצה להתנדב?

"מי שרוצה להתנדב ולסייע לארגון Innovation Africa ולפרויקט של המועצה יכול ליצור קשר עם מחלקת תיירות וקשרי חוץ של מטה יהודה בטלפון: 02-9958650. אנו פתוחים להצעות ועזרה מכל המועצות ומכל חלקי הארץ והכל מתקבל בברכה," מסכם ערן.

 

 

 

אודות admin

עשוי לעניין אותך

חוות בקר.
צילום:  Marc Dalmulder.flickr

חקלאות מבטיחה ומקיימת

ככל שאוכלוסיית העולם גדלה, וככל שרמת החיים עולה במדינות המתפתחות, כך עולה גם הדרישה למוצרי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>