עמוד הבית / על הקרקע / חוות הניסיונות לאבוקדו בגליל המערבי על סף סגירה

חוות הניסיונות לאבוקדו בגליל המערבי על סף סגירה

רמי בר זיו מנהל המו"פ
רמי בר זיו מנהל המו"פ

חוות הניסיונות החקלאית גליל מערבי, הנמצאת בשטח השיפוט של עכו, המשתרעת על פני כ-500 דונם של מטעים וגד"ש, צפויה להיסגר בעקבות החלטת המדינה על הפקעת השטח לבניה

 

חוות הניסיונות היחידה בארץ שמתמחה בתחום האבוקדו, המשרתת עשרות ישובים בגליל המערבי שעבורם ענף המטעים מהווה עוגן וחוסן כלכלי ותעסוקתי, המשמש גם לאחיזה ושמירה על קרקעות המדינה באזור הפריפריה, נמצאת על סף סגירה.

החווה הינה מרכז הפיתוח המרכזי של האבוקדו בישראל לאורך השנים. המחקרים והניסויים הרבים שנעשו בחווה השביחו את תנובת האבוקדו הישראלי ואיכותו בהשוואה לעולם והביאו למיתוג האבוקדו הישראלי המוביל, לא רק בארץ אלה גם כמותג איכות בחו"ל. (יותר מ70%  מכלל יבול האבוקדו מיועד לייצוא לאירופה).

לדברי רמי בר זיו, מנהל החווה, אין התנגדות עקרונית למהלך הממלכתי, זאת מתוך הבנה לחשיבות התפתחותה של העיר עכו, אך קיימת דרישה חד-משמעית להקצאת שטח חלופי במרחב הגליל המערבי שניתן יהיה להעתיק אליו את החווה, שהיא, כניסוחו של בר זיו " אסם האבוקדו הישראלי".

בר זיו מציין, כי בחווה פותחו במשך השנים זני אבוקדו ייחודיים ובהם: גליל – הזן שמאפשר להתחיל את שיווק באמצע אוגוסט (עד כניסת הזן אטינגר), ארד – זן המתאפיין ומצטיין בפוריות רבה והזנים לביא, נאור ועירית – דמויי זן האס המוכר והאהוב. כמו כן התמחתה החווה בביצוע ניסויים להתאמת גידולי האבוקדו בהשקיה במי קולחין ואף ביצעה מחקרים פורצי דרך בנושא משטרי השקיה ודישון, המשפרים באופן דרמתי את יבול המטעים.

בפנייה דחופה להתערבות שר החקלאות ופיתוח הכפר, אורי אריאל, בנושא חוות הניסיונות החקלאית בגליל המערבי, כותבים עורכי הדין דן שוורץ ויאיר בנימיני ממשרד גדעון פישר ושות', כי מרגע ההודעה על הפקדת התכנית לבניית מתחמים מועדפים לדיור (תכנית תמל/1042), בשטח הכולל בתוכו גם את השטח העיקרי של החווה, "התהפך" שעון החול הסופר את משך הזמן בו תוכל להתקיים פעילות החווה במיקומה הנוכחי. במכתבם, מפרטים השניים את הנזקים המשמעותיים שייגרמו במקרה של סגירת החווה ובהם, בין השאר, פגיעה בהליך מחקר והשבחה של זני אבוקדו, חיסולו של אתר המחקר הארצי של ענף האבוקדו, פגיעה ישירה במענה ובמערך ההכשרות של חקלאי הגליל המערבי, פיטורין של עובדים רבים במגזר החקלאי בפריפריה, ירידה לטמיון של מיליוני שקלים שהושקעו בטיפוח החווה ועוד.

בפנייתם מתבקשת את התערבות השר לאלתר ונקיטת פעולה אקטיבית של משרד החקלאות והגשת התנגדות מטעם משרד החקלאות לתוכנית תמל/1042, עקב הפגיעה הצפויה במגזר החקלאי ובמו"פ החקלאי הייחודי לגליל המערבי. בנוסף, מבקשים הפונים לזמן ישיבה דחופה של נציגי החווה עם השר וצוותו, כדי לדון ולהיערך לבחינת חלופות אפשרויות להעתקת החווה, בכדי למזער את הנזק שיגרם.

 

אודות admin

עשוי לעניין אותך

פרות רובצות ברפת

נקבעו כללי הקצאת קרקע לצורך מקומות הסגר ליבוא בעלי חיים מחו"ל

מדובר בשימוש שתכנונית נכון למקמו בישובים החקלאיים במרחב הכפרי, יחד עם זאת מדובר בשימוש שהינו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>