עמוד הבית / חדשנות / מאבק בין הורים מגיאה למועצה האזורית חוף אשקלון

מאבק בין הורים מגיאה למועצה האזורית חוף אשקלון

ההורים לא מקבלים את החלטת המועצה, להעביר את ילדיהם ללימודים בביה"ס ניצן שליד ניצנים, במקום ביה"ס חופים ליד יד מרדכי.

הכניסה למושב גיאה. יש ביה"ס מרחק של 12-15 שעה אבל המועצה החליטה על בית ספר מרוחק
הכניסה למושב גיאה. יש ביה"ס מרחק של 12-15 שעה אבל המועצה החליטה על בית ספר מרוחק

הילדים לא נשלחו לביה"ס והמושב פתח בית ספר חלופי במועדון המושב

 

מאז פתיחת שנת הלימודים, כ-100 ילדים כולם תושבי מושב גיאה שבמועצה אזורית חוף אשקלון – מכיתה א' ועד כיתה יב' – לא יוצאים לבית הספר, כתמיכה במאבק הורי ילדי כיתה א' במושב, המסרבים להחלטת המועצה, להעביר את ילדיהם ללימודים בבית הספר ניצן.

לאחר שההורים נפגשו עם ראש המועצה, יאיר פרג'ון ועם מנהלת אגף החינוך, יפה בוכריס ולאחר שכל הניסיונות לשנות את ההחלטה כשלו, החליטו הורי גיאה שלא לפתוח את שנת הלימודים ולפתוח מסגרת אלטרנטיבית במושב עד לפתרון המשבר.

ביום שלישי שעבר השתתפו ילדי המושב ותושביו בהפגנה מול משרדי המועצה בבת הדר. החל מיום ראשון השבוע לומדים ילדי מושב גיאה במועדון של המושב, באמצעות הורים, מורים התומכים במאבקם ומדריכים, עד לשעות אחר הצהרים, שעות סיום הלימודים הרגילים במוסדות החינוך.

הסכסוך בין המושב למועצה החל לפני מספר חודשים, כאשר המועצה הודיעה כי רישום הילדים של המושבים גיאה, בת הדר ומבקיעים יהיה לבית הספר 'ניצן', הממוקם ליד קיבוץ ניצנים ולא לבית הספר 'חופים' הממוקם ביד מרדכי, שם לומדים ולמדו ילדיה מאז הקמתו.

יגאל בר יוסף, יו"ר הוועד המקומי של מושב גיאה, אומר: "פתחנו לפי שעה בי"ס חלופי, כי היינו חייבים לתת מצד אחד מענה לילדים במסגרת חינוכית ומצד שני לתת מענה להורים, שיוכלו לצאת לעבודתם כמידי יום ביומו. אנחנו מכנסים את הילדים במועדון ומחלקים אותם לפי שכבות גיל ומעבירים פעילות חינוכית במשך כל היום עד שעות אחר הצהריים."

 

איך נוצר המשבר?

בר יוסף: "לפני מספר חודשים, בשלב ראשון פשוט הוציאו אותנו מבי"ס חופים, בטענה שאין מקום לילדי כיתה א' שם בשל גידול במספר הילדים בישובים הדרומיים וזה בית ספר שהילדים שלנו לומדים בו מאז הקמתו. המועצה החליטה ששלושה יישובים: גיאה, בת הדר ומבקיעים, יועברו לבתי ספר אחרים מחוסר מקום. מסיבות של הפעלת לחצים כאלה ואחרים וכיוון שתושבי בת הדר ומבקיעים אמרו שלא יעברו בית ספר, החליטה המועצה להשאיר אותם בחופים.

"אנחנו לעומת זאת, הבנו את המצוקה של המועצה ואת הבעייתיות והחלטנו לקבל את גזר הדין וללכת לבי"ס אחר, אבל פה באה המועצה, לא שאלה אותנו, לא התייעצה עמנו על איזה בי"ס וקבעה שהילדים שלנו ילמדו בניצן. אין לנו מילה רעה אחת להגיד על בי"ס ניצן, מלבד העובדה שהוא מרוחק מגיאה מרחק של 40 דקות נסיעה בפקקים מסוכנים. אנחנו לא רואים שום סיבה שילדים בכיתה א' ייסעו מידי יום לבי"ס 40 דקות בפקקים, בעוד שבמרחק 12-15 דקות נסיעה ממושב גיאה נמצא בי"ס שדות סילבר, שאגב אין לו בעיה של מקום, אין צורך לבנות כיתות חדשות ויכול לקלוט אותנו. אנחנו לא מבינים מדוע לא נלמד בשדות סילבר כי יש מקום וזה קרוב אלינו ופשוט לא מבינים מה הבעיה ועל מה ההתעקשות של ראש המועצה על בי"ס ניצן."

 

אבל למועצה שמורה הזכות לקבוע את מיקום בית הספר והיכן הילדים ילמדו…

בר-יוסף: "זה נכון שיש מסמך של משרד החינוך הקובע שלמועצה שמורה הזכות לקבוע את מיקום בית הספר והיכן הילדים ילמדו, אבל באותו מסמך בדיוק כתוב שעל המועצה לקבוע את מיקום הלימודים תוך התחשבות בקרבת מקום המגורים לבית הספר.

"אני שואל, במה פשעו הילדים שלנו שעליהם לנסוע כמעט שעה מידי יום? ראש המועצה לא סתר את הטענות שלנו לגבי שדות סילבר אבל פשוט מתעקש שנלמד בבי"ס ניצן. אגב, רוב המורים בביה"ס חופים תומכים במאבק שלנו ומגיעים לכאן כדי לספק לנו חומר חינוכי, כדי שנוכל לקיים את המסגרת ושהילדים לא יפסידו חומרי לימוד בתקופת היעדרותם."

ההורים כאמור החליטו לפתוח במושב גיאה בית ספר חלופי ואף פרסמו כבר את מערכת השעות. ההורים בגיאה אף שיגרו מכתב עירעור למנהלת מחוז דרום במשרד החינוך, עמירה חיים, בבקשה שתתערב ותסייע בפתרון המשבר.

מהמועצה האזורית חוף אשקלון נמסר בתגובה, כי: "במסגרת הסתכלות מערכתית בתוכנית אב ל-10 שנים, נקבע על ידי הצוות המקצועי, בהובלת ראש המועצה יאיר פרג'ון, כי מושב גיאה ישוב לאזור הרישום המקורי – לבית הספר ניצן רחב הידיים והאיכותי. יודגש כי ראש המועצה ומנהלת מחלקת החינוך, יפית בוכריס,  קיימו עם ההורים עשרות מפגשים עם ההורים להסביר ולשכנע אותם בהחלטה.

"המועצה מקבלת בצער את החלטת ההורים לשבות ואגב כך להשבית את שמחת הראשוניות של תלמידי כיתות א' ופתיחת השנה בכלל. המועצה יחד עם בית הספר ניצן והנהגת ההורים של גיאה נכונים לקיים תוכנית קבלת פנים  מיוחדת לילדי גיאה ליום הראשון ללימודים. כמו תמיד, אנו נכונים לתת שירות מיטבי לילדי גיאה."

 

 

אודות admin

עשוי לעניין אותך

מאיר יפרח, מזכיר ארגון מגדלי ירקות בישראל

ביטחון מזון לעם ישראל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>