עמוד הבית / חדשנות / "הכרת משרד החקלאות בגידול קנאביס רפואי כגידול חקלאי – בשורה לחקלאות בארץ"

"הכרת משרד החקלאות בגידול קנאביס רפואי כגידול חקלאי – בשורה לחקלאות בארץ"

 

הודעת משרד החקלאות על ההכרה בגידול כחקלאי, מעוררים עניין רב בקרב חקלאים בכל הארץ * עם זאת, כל עוד לא נתקבל אישור הייצוא נראה שהשמחה מוקדמת מידי

 

הודעת משרד החקלאות בשבוע שעבר על הכרה בגידול קנאביס רפואי כגידול חקלאי מעניקה רוח גבית לתחום שגם ככה מעורר עניין רב בקרב החקלאים. יחד עם המלצות משרד הבריאות ומשרד האוצר לפתוח את שוק הקנאביס הרפואי לייצוא, קיים צפי להקמת חוות גידול רבות העשויות להכניס למדינה עד ארבעה מיליארד שקלים בשנה!. האם מדינת ישראל בדרך להפוך למעצמת גידול קנאביס רפואי?

גבי קניאל. "גידול קנביס רפואי מעורר עניין בגולן"
גבי קניאל. "גידול קנביס רפואי מעורר עניין בגולן"

בישראל קיימים כ-23,000 רישיונות לשימוש בקנאביס לצרכים רפואיים, בחוות הגידול הפעילות מייצרים כ-13 טון קנאביס בשנה. לשם המחשת הפוטנציאל הטמון בשוק זה, במדינת קולורדו מגלגל שוק הקנאביס 288 מיליון דולר בשנה. אישור הייצוא והודעה משרד החקלאות על ההכרה בגידול כחקלאי, מעוררים עניין רב בקרב חקלאים בכל חלקי הארץ. במרום גולן עשרות חקלאים הביעו עניין בגידול קנאביס רפואי ושישה מהם כבר קיבלו אישור לגידול קנאביס רפואי, במסגרת כ-100 אישורים שחולקו ע"י משרד הבריאות. גבי קוניאל, מרכז משק במרום גולן המרכז את פניות התושבים בנושא אומר: "גידול קנביס רפואי מעורר עניין בגולן, לכולם כאן ברור שלגידול זה פוטנציאל כלכלי עצום. ישראל נחשבת למרכז ידע חקלאי עולמי וזה יכול להעניק לחקלאות הישראלית דחיפה גדולה קדימה."

מזג האוויר החם והשטחים האין סופיים, בערבה התיכונה הופכים אזור זה לאטרקטיבי במיוחד לגידול קנאביס רפואי והחקלאים מגלים עניין רב בגידול. לאחרונה קיימו בערבה כינוס הסברה לחקלאים המקווים, כי גידול הקנביס יהפוך לתעשיית סטארט-אפ חקלאית חדשה, שתוביל לפריחה והתפתחות. כיום בחבל ארץ זה קיימת חוות גידול בודדת. לגידול מוצלח של קנאביס נדרשות שעות אור רבות הקיימות בערבה. בנוסף, באזור שטחים חקלאיים רבים ותשתית של הון אנושי בעל ידע וניסיון חקלאי עשיר ומחקרי גידול צמחים במו"פ ערבה תיכונה. כל אלו מרכיבים את התשתית להפיכת הערבה למעצמת קנאביס, כפי שבעבר הייתה בפלפל.

ד"ר אייל בלום. "בשורה גדולה לחקלאות בארץ" (צילום: גלעד לבני)
ד"ר אייל בלום. "בשורה גדולה לחקלאות בארץ" (צילום: גלעד לבני)

ראש המועצה האזורית ערבה תיכונה, ד"ר אייל בלום: "חקלאים רבים פנו אלינו בנושא גידול קנאביס רפואי וציינו, כי הם רואים בגידול זה תקווה גדולה לעתיד החקלאות. קיים רצון בקרב חקלאי הערבה לגידול חדש עם פוטנציאל גדול כמו הקנאביס הרפואי, שמאפשר לנצל את היתרון היחסי שקיים בערבה מבחינת מזג האוויר, השטחים הפתוחים וכן מרחק ממרכזים עירוניים, כך ניתן לפקח ביעילות על השטחים. אין ספק, כי הכרת משרד החקלאות בגידול קנאביס רפואי כגידול חקלאי הינה בשורה גדולה לחקלאות בארץ," הסביר בלום בכנס על הפוטנציאל, הצרכים והעלויות. מאות השתתפו וכ-200 מהם הביעו עניין בגידול.

לבשורה שהגיעה בערב ראש השנה על הכרה בגידול זה כגידול חקלאי, משמעות כלכלית גדולה, החקלאים ייהנו מסבסוד בהקמת החממות, הוצאה של לפחות מיליון שקלים לדונם. מאידך, מה שעשוי להקשות על פריצת הענף באופן מידי, הינו אישור ייצוא רק למוצר מוגמר ולא בתפרחת ומותנה בנוכחות מפעל לייצור מוצר מוגמר, כך שחממות לא יספיקו ונדרשים מחקרים למציאת הדרך היעילה ביותר להפיק  מהתפרחת מוצר מוגמר כגון קפסולה, שמן וכו'.

חמי ברקן, יו"ר הועדה החקלאית בערבה התיכונה: "ייצוא הקנאביס הרפואי הינו אבן פינה מבחינת חקלאי הערבה. יש לנו עוד כברת דרך לעבור על מנת שאכן הקנאביס הרפואי יהווה מקור פרנסה עיקרי לחקלאים. אך לערבה יתרון, שטחים חקלאיים רבים המאפשרים במקביל להתפרנס מגידולים נוספים. אני מאמין שיש לערבה פוטנציאל בתחום מבחינת השטח, האקלים וההון האנושי בחקר הצמחים."

מי שזיהו את הפוטנציאל בגידול הם חברת טוף מרום גולן, שפיתחה מצע קרקע מיוחד המותאם לצרכי גידול הקנאביס, המרסן צימוח ומגביר פריחה. הראשונה לבחון את איכות המצע הינה חברת 'תיקון עולם', שהקימה את החווה הראשונה והגדולה בישראל לגידול, מו"פ של קנאביס רפואי ומוצריו וכיום מובילה בארץ ובעולם. אגר' החברה, יוני אוסרוביץ, אומר: "לאחר חקר מעמיק על צרכי צמח הקנאביס האיכותי והאפשרות למקסם גידול זה, ביצענו מספר ניסויים בשיתוף פעולה עם 'תיקון עולם' והצלחנו לפתח מצע ראשון מסוגו ופורץ דרך לגידול קנאביס."

גיל פארמוקן, המגדל קנאביס מאז 2008 במושב ציפורי שבצפון, אינו שש מתהליכי הקמת החממות החדשות. לדבריו, עד שהשוק לא ייפתח ליצוא באופן רשמי אין צורך בכך וכי גם אז, נדרשים הסכמי מכירות: "אני מייצר כ-40% מהיכולת שלנו ומספק ל-3,500 חולים קנאביס רפואי. במצב הנוכחי, ללא יצוא אין טעם להקמת חוות נוספות, כי אין למי לספק. אם באמת השוק ייפתח לייצוא ויסגרו הסכמים מול מדינות זה יכול לשנות את הכל, להכניס כסף רב למדינה ולייצר ביקוש לעוד עשרות חוות."

חממות תיקון עולם
חממות תיקון עולם

חמי ברקן התייחס לתשתית המחקר שמצריך גידול זה: "הצורך במחקרים, הינו חלק מהפוטנציאל להרחבת התעסוקה גם בתחומים אחרים: חוקרים, מהנדסי ביוטכנולוגיה ואנשי מקצוע נוספים שיעסקו בכל התחום מעבר לחקלאות באופן ישיר. אני מאמין שבשנים הקרובות יוקמו בערבה 5 חוות חדשות לגידול קנאביס רפואי ובוחנים הקמת מפעל משותף שירכז את הפיכת הקנאביס למוצר מוגמר."

גבי קוניאל טוען, כי למרות הידע והיכולת הישראלית, קיימת עקומת למידה והתחשלות מאחר ומדובר במוצר רפואי המחייב דיוק מקסימלי: "זה לא תפוח שמעט מתוק יותר או פחות, כאן אנחנו מדברים על תרופה זה חייב להיות מדויק. על מנת להרוויח מגידול קנאביס צריך להערכתי לפחות 5 דונם. לכולם ברור, יש פוטנציאל גדול, מאמין שתוך 5 שנים יהיו בגולן 2-3 חוות לגידול קנאביס רפואי."

במקביל במו"פ ערבה תיכונה מגבירים את קצב ההערכות וכבר החלו בגיוס תקציבים לביצוע מחקרים בתחום גידול הקנאביס ומציינים, כי קיימת תשתית של חוקרים ומעבדות מתחום צמחי המדבר, כך שמחקר על גידול קנאביס במדבר לא יהיה זר להם.

 

 

 

אודות admin

עשוי לעניין אותך

מאיר יפרח, מזכיר ארגון מגדלי ירקות בישראל

ביטחון מזון לעם ישראל

זכורות לנו הכוונות להביא מים במכליות מטורקיה, ותארו לעצמכם שהיינו סומכים עליהם ולא על עצמנו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>