עמוד הבית / חדשנות / "נלך איתכם יד ביד כדי להביא יציבות בענף ושהחקלאים ירוויחו"

"נלך איתכם יד ביד כדי להביא יציבות בענף ושהחקלאים ירוויחו"

 

 אמר שר החקלאות, אורי אריאל, בוועידת ארגון מגדלי העופות ה-34, שהתקיימה השבוע * מאיר צור: "ענף הלול המהווה כמעט כשליש מהחקלאות כולה ישגשג ויפרח"

 

כ-250 מגדלי עופות מכל רחבי הארץ הגיעו ביום שני השבוע לוועידה ה-34 של ארגון מגדלי העופות שהתקיימה במשרד החקלאות. הוועידה התקיימה במעמד שר החקלאות, אורי אריאל, הח"כים איציק ועקנין ואיתן ברושי, יו"ר התאחדות חקלאי ישראל ומזכ"ל תנועת המושבים, מאיר צור, מזכ"ל ההתאחדות, אבשלום וילן, מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר, מנהל השירותים הווטרינריים, דר' גראזי שלמה ורבים אחרים.

מוטי אלקבץ
מוטי אלקבץ

מזכיר ארגון מגדלי עופות, מוטי אלקבץ הגיש את דו״ח מזכירות ואמר: ״ענף הלול מהווה כרבע מהחקלאות הישראלית ומספק כמעט את מלוא צריכת תושבי ישראל בעוף ביצים והודו במחירים הוגנים. למרבה הצער בממשלה לא תמיד מכירים בתרומת המגדלים. התוצאה ממדיניות זו עלולה להיות פליטה של אלפי חקלאים מהענף ועלית מחירים לצרכנים."

אלקבץ ציין את השגי המאבקים שניהלו המגדלים בשנים האחרונות כולל הערכת חוק הגליל, מאבק ל תיקון חוק ההגבלים ומאבק לרפורמה בענף ההטלה.

שר החקלאות, אורי אריאל: "אתמול שר האוצר ואני אישרנו תכנית לפיה 160 מיליון ש"ח לשנים 2017-2018 יוקצו לטובת עידוד החזרת החקלאים הצעירים לענף. אני אלך איתכם יד ביד כדי לפתח את הענף הזה כמו כל ענפי החקלאות יחד. הדבר המשמעותי ביותר לחקלאים זה הערבות ההדדית. אנחנו מאמינים שהחקלאות היא ערך ולכן אנחנו צריכים אתכם מאוחדים כדי להגיע להישגים טובים.

"אנחנו נכנסים לשנת בצורת ואנחנו מאמינים כי התוכנית שעבדה ב-2009 תעבוד גם כעת. ישבנו עם מאיר צור והתאחדות חקלאי ישראל בנושא ואנחנו מול משרדי האוצר והתשתיות מקווים להגיע להסכמות עם הממשלה ועם ארגוני החקלאים הנוגעים בדבר. קיימים אתגרים גדולים. אישרנו את ההסדר בענף הפטם ונלך איתכם יד ביד כדי להביא יציבות בענף ושהחקלאים ירוויחו.

"הבריאות בענף הלול ושמירה על בריאות הציבור חשובים עד מאוד, אנחנו מקדמים תוכנית לשדרוג הלולים כדי שב-50 שנה הבאות יהיו במדינה לולים ראויים וחשוב לעשות את זה ביחד. המשרד הכין תכנית בעבר, תכנית צביקה כהן, ואנחנו לא מקבלים את התנאים של האוצר. אנחנו רואים חשיבות בקיום המשק המשפחתי ואנחנו מול האוצר על מימון התכנית ואני מקווה שבשנה הקרובה נצא לדרך בנושא.
"נושא צער בעלי חיים ורווחת בע"ח הוא מצווה מן התורה והמשרד רואה אפס סובלנות לעניין אי שמירה על עיקרון זה. נושא ההנשרה הוא מרכזי ואנו פועלים לקדמו. צריכה להיות מודעות ואף שהמגדלים יכנסו לנושא צער בע"ח באופן ייזום ואף ראוי שתוקם ועדה קבועה בלולים לנושא. אני מאחל שהענף יגדל ויצמח לתפארת מדינת ישראל."

מזכ״ל תנועת המושבים ויו״ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור אמר: "צריך להסתכל על מה שיש. אם אנחנו מתעוררים בבוקר ורואים ששר החקלאות והאוצר עושים תכנית של 160 מיליון ₪, אז קודם צריך לברך על זה. המצב של החקלאות מורכב מזה שנים רבות אבל צריך להסתכל על הדברים שקורים. אין נושא היום בחקלאות שעומד ושאינו מטופל – הורדת מס המעסיקים לעובדים הזרים, טיפול בפערי תיווך, תכנית גדולה ואמיתית בתחום הייצוא ועוד.

"להיות חקלאי זו זכות גדולה לכל הענפים. זה מורכב ולא קל. עלינו לשנות את השיח שאנחנו מנהלים משיח של מסכנות לשיח של גאווה. ענף הלול המהווה כמעט כשליש מהחקלאות כולה ישגשג ויפרח. יש כאן אינטרס לאומי שהמדינה תירתם אליו."

מזכ״ל התאחדות חקלאי ישראל, אבו וילן: "צריך להסתכל על מה שיש ולא על מה שאין. שנת 2016 הסתיימה בצורה לא רעה. בדוח צביקה כהן בזבזנו שלוש שנים יקרות עד שמשרד החקלאות הבין שזה מה שצריך לעשות. משרד החקלאות רצה לבטל את המכסות בביצים, בחלב ובפטם ואנחנו לא הסכמנו.

"מועצת הצמחים, מועצת הלול ומועצת החלב שומרות על היציבות, על החקלאים ועל החקלאות המאורגנת. אם נהיה מאוחדים אף אחד לא יוכל עלינו. יש כאן מחקר וטכנולוגיות חקלאיות מהטובות בעולם ובגיל הממוצע הוא 60. עם זאת כיום דור צעיר חוזר לחקלאות ולכן יש לתמוך ולעזור לה ובסופו של יום אם נעבוד נכון, אנחנו נצליח וננצח."

לאחר הנאומים נאמו התקיימו הרצאות בנושא יעדי ענף הלול של מנכ"ל מועצת הלול, מולי לויט, הביטוח בשלוחת הלול שנשא מנכ"ל קנט, שמוליק תורג׳מן. ד״ר רם כץ, רופא ראשי לבריאות העוף דיבר על התחלואה בענף הלול. יו"ר הועידה ה-34 היה שוקי בשן ומזכיר הועידה, עו"ד עמית יפרח.

 

 

אודות admin

עשוי לעניין אותך

עמי ארנין

השפעת צינון פרות יבשות על ביצועיהן בתחלובה העוקבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>