עמוד הבית / כלכלה ומשפט / הורשע בהוצאת לשון הרע על רופאה שעודדה טבעונות

הורשע בהוצאת לשון הרע על רופאה שעודדה טבעונות

עמיחי אלינסון הורשע בהוצאת לשון הרע וישלם לתובעת 7,500 שקל שיועברו כתרומה לעמותה המטפלת בילדים, בהסכמת הצדדים

ד"ר גילה בן דוד-בנאי, רופאת נשים העוסקת בתחום פוריות האישה, פרסמה ברשת מספר מאמרים העוסקים בתזונה ובטבעונות. עמיחי אלינסון, חבר קיבוץ, חובב בעלי חיים, מנהל אתר ברשת בשם "פינת חי", שבו הוא גם "מעלה ביקורת עניינית על טבעונים וצמחונים, המטעים את הציבור בפרסומיהם לפיהם דרך תזונה זו יש בידה לרפא מחלות וכי היא בריאה יותר מכל דרך תזונתית אחרת".
בעקבות הפרסומים של הרופאה, שלח אלינסון ביוני 2014 מכתב תחת הכותרת: "מכתב תלונה גלוי – ד"ר גילה בן דוד". המכתב נשלח למשרד הבריאות, להסתדרות הרפואית ולקופת חולים מאוחדת. במכתב הלין אלינסון על פרסומי הרופאה ומסקנותיה בעניין הטבעונות. בראשית המכתב נאמר: "אני פונה אליכם בצער רב, ובדאגה רבה, לאחר קריאת כתבות של ד"ר גילה בן דוד, שבהן דרך חשיבה מעוותת, חוסר הבנה מדעי, סילופים, הסתמכות על אנקדוטות. היא רופאה שמטפלת באנשים, ואני בספק האם הדבר אפשרי לאור הנתונים. אני משוכנע שהדברים דורשים בדיקה לגבי אישיותה ויכולתה בכלל לעבוד כרופאה".

בסופו נאמר: "אינני מלין על חופש הביטוי או על זכותה הדמוקרטית של הכותבת להביע את דעתה, אך אבקש את בדיקתכם לגבי עבודתה כרופאה. לא רשויות הבריאות טועים בהמלצות שלהם, אלא היא זו שטועה שוב ושוב, ובמגוון צורות, מפעילה שיקול דעת לקוי, בלתי מקצועי ומוטה – סביר להניח שלא רק בכתבות, והדבר מהווה סיכון חמור למטופליה".

אתר "פינת החי". "פינת החי, קיבוץ ובכלל. לגדל ולגדול עם חיות"
אתר "פינת החי". "פינת החי, קיבוץ ובכלל. לגדל ולגדול עם חיות"

בעקבות פניות הרופאה הסיר אלינסון את המכתב מהרשת ושינה את נוסח הפרסום. הוא הותיר את כותרת המכתב "מכתב תלונה גלוי – דוקטור גילה בן דוד" אך מחק את תוכנו. עם הכניסה לאתר הופיעה ההודעה: דף זה נמצא תחת יעוץ משפטי.
ד"ר גילה בן דוד הגישה נגד עמיחי אליסון תביעה על לשון הרע. היא טענה, כי יש בפרסומים באינטרנט כדי להשפילה בעיני הבריות, לשימה לבוז ולפגוע בשמה ובמשלח ידה. הנתבע השיב כי מכתבו הנו מכתב תלונה צודק ונכון, כי מיד עם פניית ב"כ התובעת הוסר המכתב מהרשת, וכי מדובר בהבעת דעה לגיטימית.
התביעה נדונה בבית משפט השלום בנתניה, בפני השופטת חנה קיציס. "גם אם מטרת הפרסום (של אלינסון) הייתה הבעת עמדה וביקורת", כתבה השופטת קיציס, "עדיין אין כל הצדקה לתיאור הפוגעני המופיע בשולי פרסום זה. הביקורת האישית והקיצונית באשר לתפקודה של התובעת כרופאה, אינה מאפשרת לראות את התובע כמי שפרסם דברי ביקורת בתום לב… אשר על כן אני מקבלת את טענת התובעת כי הקביעה לפיה 'הרופאה היא זו שטועה שוב ושוב, ובמגוון צורות, מפעילה שיקול דעת לקוי, בלתי מקצועי ומוטה – סביר להניח שלא רק בכתבות, והדבר מהווה סיכון חמור למטופליה', הינם בגדר לשון הרע".
"אין לי ספק", הוסיפה השופטת, "כי הפרסום גרם לתובעת עוגמת נפש וצער רב, התרשמתי מכנות דבריה בעדותה בפני בעניין זה. יחד עם זאת, התובעת לא הוכיחה כי נגרם לה נזק כלכלי כתוצאה מפרסום זה, לא הוכח כי היקף לקוחותיה נגרע, כי חלה ירידה בהכנסותיה או כל נתון אחר שיש בו ללמד על פגיעה כספית. לזכותו של הנתבע יש לזקוף את העובדה כי הסיר את הפרסום מיד לאחר פניית התובעת וכי מדובר בפרסום קצר מועד".
פסק הדין: עמיחי אלינסון הורשע בהוצאת לשון הרע וישלם לתובעת 7,500 שקל שיועברו כתרומה לעמותה המטפלת בילדים, בהסכמת הצדדים . כמו כן, יישא בהוצאות התובעת בסך 4,000 שקל.

אודות דרור יוסף

עשוי לעניין אותך

The War Against Professional Essay Writers Review

When it's to do with deciding an essay writing support you've got to have some …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>