עמוד הבית / פני ההתיישבות / אנשי הכפר / תן נגוע בכלבת במושב פרזון שבגלבוע

תן נגוע בכלבת במושב פרזון שבגלבוע

בספטמבר נשך תן נגוע פקח רט"ג בשמורת הבנייאס. תן נגוע בקיבוץ מחמדיה ולאחרונה נוטרל תן נגוע שנשך עגל ברפת במושב פרזון. הכלבת משתוללת והרשויות והתושבים עושים את כל המאמצים להילחם בתופעה

 

התפתחות נוספת ומדאיגה בהופעת תנים נגועים באזור הגלבוע והעמקים – בסוף השבוע האחרון, תקף תן משוטט, עגל ששהה ברפת משפחתית, במושב פרזון. עצם התקיפה, מעידה על חשד סביר כי זהו תן נגוע בכלבת. התן נוטרל על ידי חקלאי המושב, ונשלח לבדיקה. תוצאות המעבדה שהגיעו ביום ראשון השבוע מאוששת את החשד – התן אובחן כחולה בכלבת.

תן במורדות הגלבוע (צילום: אביחי רן)
תן במורדות הגלבוע (צילום: אביחי רן)

רצף האירועים לאחרונה בהם מעורבים תנים חולי כלבת, הוא חריג ומטריד את תושבי וקברניטי המועצה האזורית הגלבוע. במהלך חול-המועד סוכות כינס עובד נור, ראש המועצה, ישיבת חירום בהשתתפות ראשי מועצות שכנות, ומול כל הגורמים המעורבים, בראשם נציגי רט"ג ומשרד החקלאות והבריאות. חרף ההחלטות שהתקבלו באותה ישיבה, המצב בשטח מדאיג ומחייב בחינה מחדש. לפיכך פנה נור בפניה דחופה למנכ"ל משרד החקלאות, להתארגנות יעילה יותר של המערכות, תוך ביטוי תקציבי לרשויות לצורך מבצעי חיסון, שיבואו לצד המשך הטיפול באוכלוסיית התנים, פיזור חיסונים אורליים בשטח, והקמת מכשולים בקרבת הישובים.

המועצה האזורית גלבוע נערכת כעת בהתאם, ותחת הוראות משרד החקלאות והבריאות – יוצאות השבוע למבצע של מתן חיסוני דחוף, עבור כל אוכלוסיית חיות הבית של מושב פרזון. החיסון יינתן במועדון המושב, וכל התושבים המחזיקים בעלי חיים בביתם, מתבקשים להגיע. המבצע התקיים בפרזון ובמושב מיטב הסמוך ביום שני וביום שלישי במרכז יעל. במקביל, צוותים מטעם הווטרינר הרשותי, יחד עם ועדי הישובים, יבצעו פעילות לאיתור חיות בית לא מחוסנות. אותה רפת בפרזון הוכרזה בהסגר, ותיאסר תנועת החיות משם (החוצה ופנימה) למשך 90 יום.

עובד נור, ראש המועצה: "מחלת הכלבת היא מחלה מסכנת חיים! אנו חיים באזור חקלאי מובהק, ולא חדש לנו עצם סכנת ההידבקות במחלה, ומנגד היכולות להתחסן ולהימנע מהפצה. כל תושב המחזיק בע"ח לא מחוסן חייב להבין כי הוא מסכן את עצמו, את משפחתו ואת כל הישוב בו הוא מתגורר. אנו נגיע לכל ישוב בו יש צורך לקיים חיסוני דחף ואני קורא לכל התושבים להגיע לחסן את בעל החיים שלהם."

בעקבות המקרה בפרזון, קוראת המועצה להגברת ערנות וחוזרת על עיקרי ההנחיות של ד"ר שי רודריג, הווטרינר הרשותי (ההוראות המלאות באתר המועצה).

 

 

אודות admin

עשוי לעניין אותך

עמי ארנין

השפעת צינון פרות יבשות על ביצועיהן בתחלובה העוקבת

סיכום ניסוי 2016 ד"ר עמי ארנין, ד"ר איתי עסיס, ד"ר בני שריר, ד"ר מיכאל ואן …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>