עמוד הבית / חדשנות / אושרה הפחתה של מאות אחוזים בארנונה לחממות

אושרה הפחתה של מאות אחוזים בארנונה לחממות

מאיר צור ויורם קרין
מאיר צור ויורם קרין

ועדת הכספים של הכנסת אישרה תקנות חדשות שיאפשרו הקלות בארנונה למבנים המשמשים לצרכי חקלאות, כמו חממות

 

ועדת הכספים של הכנסת אישרה השבוע תקנות אשר יאפשרו הקלות בארנונה למבנים המשמשים לצרכי חקלאות כמו חממות. עד היום, חקלאים שהקימו מבנים כמו חממות, נאלצו לשלם בגינם שיעורי ארנונה גבוהים בו בזמן שאותם הגידולים בשדה פתוח נהנו מארנונה מופחתת.

התקנות צפויות להיכנס לתוקף החל מה-1.1.18.  על פיה יוכלו החקלאים ליהנות משיעור מינימום בארנונה, ולהפחתה מסך של 0.342 ₪ או של 0.43 ₪ למ"ר לסך של 0.1 ₪ למ"ר.

לפני כשנתיים פנה ראש המועצה האזורית עמק המעיינות, יורם קרין למשרד הפנים בבקשה להכיר במבנים המשמשים לגידולים חקלאיים ולהפחית בתשלומי הארנונה למבנים אלה.

"ענף החקלאות הוא מקור פרנסה עיקרי בתחומי המועצה, וחלק גדול ממנו הוא גידולי החממות במושבים," אומר קרין. "בשל העומס הכלכלי הרובץ על החקלאים פועלת המועצה ככל שניתן על מנת להקל את הנטל על החקלאים המחזיקים בחממות.

"בעמק המעיינות יש כ-2,500 דונם של חממות בשני ענפים מובילים: ענף עשבי התיבול (תבלינים) וענף העגבניות. ברוב החממות הגידול הוא על גבי מצע מנותק שפותח במו"פ חוות עדן בעמק. גידול התבלינים בעיקרו הוא ליצוא באירופה, כשהגידולים מעמק המעיינות מהווים כ-25% מיצוא התבלינים של מדינת ישראל. גידול העגבניות נעשה אף הוא על גבי מצע מנותק והעגבנייה המובילה בשוק היא העגבנייה הבודדת הנמכרת בשוק המקומי. זני עגבניות מגוונים גדלים בחממות, ולאחרונה ניתן לראות גידולים חדשים בחממות כמו פלפלים מיוחדים, חצילים ואחרים המגיעים לשוק המקומי. הקלה בתשלומי הארנונה תקל על העומס הכלכלי הרב הרובץ על כתפי החקלאיים ותאפשר להם מרחב נשימה כלכלי."

ראש המועצה הוסיף כי: "אישור התקנות היום בוועדת הכספים של הכנסת היא החלטה ברמה לאומית. אנו שמחים ומודים לכל שותפינו למהלך החשוב וההיסטורי: תנועת המושבים, מרכז המועצות האזוריות, נציגי החקלאים באזור, ואנשי משרד הפנים אשר היו קשובים והובילו את התקנות החדשות בוועדת הכספים."

מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור: "מדובר בהחלטה משמעותית מאוד לחקלאים. עד כה, כל עוד לא התקיימה הסדרה, ניצבה בפני החקלאים סכנה שמחיר הארנונה על השטחים החקלאים יהיה מאוד גבוה וללא כל פרופורציות. לכן פעלנו, יחד עם יו"ר המועצה האזורית עמק המעיינות, יורם קרין לכדי כך שתהיה הסדרה והסכם מסודר. הפעולה המשותפת שארכה כשנתיים מסדירה את המחיר ומהווה בשורה לחקלאים. אני מברך את יורם קרין שהחל במהלך ואת חקלאי ירדנה בית יוסף."

יו"ר אגף הקרקעות של תנועת המושבים, עו"ד עמית יפרח: כבר שנתיים אנו עומדים על הצורך כי יש לתקן את תקנות ההסדרים במשק המדינה באופן שלחממות יינתן סיווג נפרד בשיעורי ארנונה מינימליים הדומים לאלה של אדמה חקלאית, ועתה אושרה התקנה בוועדת הכספים תודות למאמץ משותף שלנו עם יורם קרין, ראש המועצה האזורית עמק המעיינות וחקלאי ירדנה, בית יוסף. מדובר בבשורה משמחת."

 

כיתוב

מאיר צור ויורם קרין – הפחתת ארנונה במאות אחוזים

 

אודות admin

עשוי לעניין אותך

מאיר יפרח, מזכיר ארגון מגדלי ירקות בישראל

ביטחון מזון לעם ישראל

זכורות לנו הכוונות להביא מים במכליות מטורקיה, ותארו לעצמכם שהיינו סומכים עליהם ולא על עצמנו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>