עמוד הבית / חדשנות / השקף שאחרי הסערה

השקף שאחרי הסערה

במושב שקף שבחבל לכיש, עדיין מתאוששים מאירוע "הגניבה הגדולה" שאירעה בשטח החקלאי של המושב * כ-100 פלשתינאים חדרו לחממות ולכרמים ובזזו עשרות טונות של עגבניות, עגבניות שרי וענבים וגרמו נזקים * רק היום מתבררים ממדי הפשיטה הפלשתינאית שהתרחשה משבת בבוקר והסתיימה בלילה, במעצר של כ-70 בני אדם

 

עמוס דה-וינטר

 

לאמריקאים יש ביטוי: "גדר טובה עושה שכנים טובים" אבל במקרה של מושב שקף, הגדר לא הייתה טובה ובמשך שנים, גם לאחר השלמת המחסום המפריד בין יתיר למעבר תרקומיה, היוותה פרצה לגנב. רק עכשיו, כשמעברי המים דרכם חדרו הגנבים נסגר – אולי החקלאים בשקף יכולים להירגע.

מעבר המים דרכו חדרו הפלשתינאים מידי לילה, במשך שנים, לשדות שקף
מעבר המים דרכו חדרו הפלשתינאים מידי לילה, במשך שנים, לשדות שקף

שבועיים אחרי, במושב שקף עדיין נסערים מ"הגניבה הגדולה" שהתרחשה ב-14 לאוקטובר האחרון, כאשר כ-100 פלשתינאים חדרו בשבת בבוקר לשטחים חקלאיים במושב והחלו בוזזים סחורה חקלאית – עגבניות, עגבניות שרי וענבים, בשווי כולל של כ-300 אלף שקל. בפעילות מג"ב וכחות צבא שמאבטחים את האזור נעצרו כ-70 בני אדם (בתחילה נעצרו כ-50 ומאוחר יותר נעצרו עוד כ-20 שהתחבאו בכרמים), 40 מהם קטינים וכן נשים וקשישים.

בשבת, שעה 16:00, זיהה כוח צבאי שמאבטח את האזור עשרות אנשים בשטחים החקלאיים של שקף. מאותו רגע החל מבצע מעצרים בשילוב עם מג"ב שכאמור הסתכם ב-70 עצורים, רובם קטינים וילדים.

מעבר המים שנסגר עי הצבא לאחר האירוע
מעבר המים שנסגר עי הצבא לאחר האירוע

מושב שקף שבחבל לכיש ממוקם סמוך לחומת הקו הירוק, צמוד לכביש 358, כאשר מעברה השני של החומה, בתוך הרשות הפלשתינית, נמצא הישוב כפר עוואה, שכבר מזמן לא כפר ונראה יותר כמו עיירה קטנה. מתחת לחומה קיים מעבר מים שנחסם על ידי שלטונות צה"ל בגדר תיל. דרך אותו מעבר חדרו פלשתינאים לשדות שקף במשך שנים, כשהשיא היה באותה שבת.

רק עכשיו, כשבועיים אחרי האירוע מתבררים ממדי האירוע. מתברר שבזמן האירוע שהחל מוקדם בשבת בבוקר, הקימו סמוך לגדר, בצד הפלשתינאי, "שוק" מאולתר שבו נמכרה התוצרת הגנובה. צילומים שפורסמו בדף פייסבוק של תושב הכפר מעידים על היקף "השוק" וכן על כלי רכב המגיעים מכל קצוות הכפר והסביבה, כדי לרכוש סחורה טריה, זולה וגנובה.

בנתיב הבריחה (כ-30 בני אדם הצליחו להימלט) ניתן היה למצוא עוד ועוד סחורה גנובה, שכנראה הושארה מאחור כדי להקל על ההימלטות, מאותו הרגע שנתגלו ע"י הצבא.

"לאורך השנים," אומר איתן רוזנבלט, קב"ט הישוב, "היו כאן אין-ספור גניבות ונזקים. המושב למוד אירועים אבל הפעם מדובר בנזק גדול. נגנבו לנו כמעט 20 טון ענבים ועוד 14 טון עגבניות ועגבניות שרי. יש כאן נזק גם ליבולים העתידיים, כי למעשה הם פירקו את הכרם והחממות ושברו שתילים. הנזק הוא אדיר.

"הם נכנסו לכאן ביום שבת, נשים, זקנים, גברים וילדים. רוב הסחורה כבר היתה על הקרטונים. בשטחים האלה לא עובדים בשבת. אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אם הם היו נתקלים בחקלאי שלנו. יחד עם זאת, מושב שקף יתגבר על המקרה וימשיך הלאה, יש לנו כאן תנופת קליטה גדולה."

גיורא דהאן
גיורא דהאן

 

רוצים הכרה

שמעון פחימה, מזכיר המושב ויו"ר הוועד המקומי, אומר: "אנחנו בסדר, הכול ממשיך רגיל. במושב כמעט כבר לא מדברים על זה. בא נאמר כך: אנחנו רגילים לגניבות אבל המקרה הזה היה חריג בעצמתו בגלל כמות הנכנסים פנימה. זה כל ההבדל, אבל גונבים לנו סחורה באופן קבוע, כל הזמן. רק החודש גנבו לי שלוש פעמים. למעשה, גם ביום 'הגניבה הגדולה' גנבו לי, אבל אני לא עושה מזה כזה רעש כי אלה לא כמויות. לוקחים לך איזה 10-15 קרטונים, זה לא מזערי אבל אני לא עושה מזה עניין.

"אני יודע ש-70 בני אדם נתפשו מתוכם כ-20 הוגשו נגדם כתבי אישום, כי השאר היו קטינים, ילדים וקשישים. בית עוואה, הכפר שממש מולנו, מחולק לשתי חמולות. יש משפחת מסאלמה ויש משפחת סוואטי. הסוואטי הם יותר שקטים וטובים, המסאלמה הם חמאסניקים, כולם משפחה אחת.

"אז אם אתה מסתכל על הגניבה נטו, אז זה עניין כלכלי, מרגיז אבל ניתן לפתרון אבל אם אתה מסתכל על הכמות – 70 עצורים, זה מקרה מאוד חריג מבחינה ביטחונית, כי הכפר שלהם הוא בסך הכל במרחק 180 מטר מהבית הקיצוני שלנו. אתה רואה אותו מחלון הבית שלי."

חיתוך בסכין בבית רשת - נזקים במאות אלפי שקלים
חיתוך בסכין בבית רשת – נזקים במאות אלפי שקלים

 

הם חדרו דרך מובילי המים. עכשיו סגרו את המעבר שלהם?

פחימה: "עכשיו כן סגרו. סוף כל סוף החומה עכשיו מושלמת ואני חושב שמספר הגניבות ירד עכשיו דראסטית. אלא אם כן יפרצו איכשהו מעבר, אבל בעיקרון – זהו נגמר. זה מהצד של השטחים אבל מהצד השני יש גניבות של בדואים. הגניבות הללו עדיין פוגעות בנו קשת מבחינה כלכלית, אבל בסיכון פח"עי נמוך. אז הגניבות ימשיכו להיות אבל פחות. אנחנו למודי ניסיון מהפלשתינאים, שבענו מההתנכלויות שלהם, הבית שלי מחורר מיריות שירו עלינו בעבר…"

התקן של מושב שקף הוא 80 נחלות, 77 מהן מאוכלסות ושלוש בהליכי אכלוס. המושב סיים פיתוח תשתיות של 56 מגרשים להרחבה, כולם נחטפו כלחמניות אחרי הגשם. "קלטנו את כולם בתוך חודשיים-שלוש, מלא הכל, יש פה ביקוש אדיר," אומר פחימה.

"למה? כי קודם כל האזור פה מקסים, חברתית, יש פה אנשים איכותיים, החקלאות ברמה גבוהה מאוד. מבחינה חברתית, ספורט, חינוך, המושב הוא מקום מצוין. אנחנו רוצים להגדיל את ההרחבה בעוד כ-70 יחידות, להגיע לתקן של 300 נחלות.

"הבעיה שלנו זה נושא החקלאות, הממשלה לא תומכת בחקלאות. אנחנו משקים כאן במים שפירים, אנחנו לא מחוברים לשפד"ן. שילמנו פה 2.50 לקוב, זה ירד ל-1.98 ₪ לקוב, שנה הבאה זה ירד ל-1.89 ועוד שנתיים ל-1.58 ₪, אבל אנחנו כמושב לא נכללים כישוב שיורד ב-1.58, כי אנחנו לא נכללים בהיעדר חלופה. זה אחד הדברים שאמרתי לשר: 'איזה חלופה יש לי כאן? אתה רוצה להביא לכאן מים מושבים, תביא אני ישלם 1.10 ש"ח, אבל אין לנו שום חלופה'. תגיד לי אתה, איך אני יכול להתחרות בלכיש, שמשלמים 1.10 ש"ח? אין פה מאגר כי אין פה מספיק ביוב, יש מאגר של המועצה שנותן לך 100 קוב ליום שזה כלום."

פחימה מעריך את שר החקלאות, אורי אריאל. "הוא אחד היחידים שביקר אצלנו בערב, אחרי האירוע," הוא אומר. "מצד שני," אומר פחימה, "כל היישובים מסביבנו קיבלו הכרה כישוב ספר, אזור עדיפות לאומית א', מקבלים הטבות שלנו לא נותנים. מצחיק שהם כולם מסביבנו מקבלים הטבות ואנחנו שאנחנו במרכז, 150 מטר מהגדר, לא מקבלים הכרה.

"אפילו אזור עדיפות א' לא קיבלנו. אני לא מבין למה. עשיתי מלחמה, אני חבר מרכז הליכוד, מקורב לברנז'ה, הפעלתי תקשורת, היועץ המשפט,י והכל פניתי לכל העולם, דיברתי עם ישראל כ"ץ, סילבן שלום, גדעון סער, גילה גמליאל, עם מי לא דיברתי? הבטיחו לי שיכניסו אותנו בפעם הבאה, הם פותחים את זה כל כמה שנים אז אני עכשיו איתם בקשר. את הנושא הזה גם העליתי בפני שר החקלאות והוא בודק את העניין. הכול פוליטיקה."

חלק מהסחורה הגנובה שנתפשה
חלק מהסחורה הגנובה שנתפשה

 

על הגדר

כאשר מדברים במושב שקף על פעילות חבלנית עוינת (פח"ע) הם יודעים על מה מדובר. ב-1988, באינתיפאדה הראשונה, נרצח בשקף החקלאי אלי כהן, שעה שריסס את הכרם בלילה. עד הרצח ניהל המושב מערכת יחסי שכנות טובה עם בית עוואה הסמוך. ילדי הגן היו מבקרים אלו את אלו ותושבי הכפר עבדו במושב.

ב-5 יוני 1993 הונחו בשטחי שקף, לאורך ציר הפטרולים, שני מקבצים של מטעני חבלה. במהלך פירוק המקבץ השני, ליד מתקן המים, נהרג קצין החבלה, רפ"ק יוסי חיון, מתחנת משטרת מרחב הנגב, ב"ש. יוסי, קצין מצטיין, נפצע ונפטר בבית החולים לאחר יומיים.

"המזל של החקלאים שלנו," מוסיף פחימה, "שהגניבה הגדולה הייתה ביום שבת והם לא עבדו. לו היה חקלאי מגיע לשם יכול להיות שהיו הורגים אותו, אי אפשר לדעת, זה המזל. או שהוא היה עולה עליהם ומגלה, או שהם היו עולים עליו והורגים אותו, הכל יכול להיות וזאת הבעיה.

"ההערכה שלנו שנגנבה כאן תוצרת חקלאית בערך של כ-300 אלף. היום כאן אנשי מס רכוש, מילאנו והגשנו את הטפסים והכל נמצא בטיפול. בעיקרון זה לא נחשב כפיגוע, המשטרה לא מאשרת את האירוע כפיגוע פח"עי, היא רואה גניבה חקלאית ויש הבדל מבחינת התשלום. עברתי את זה ב-2014, כאשר 'ניקו' לי חלקה שלמה מענבים.

"מלבד הגניבה עשו לנו גם נזקים חמורים. בכרם שגנבו הוציאו הדליה (ברזלים עליהם מותחים חוטי הדליה) והשכיבו שם שורות של גפנים. בבתי רשת חתכו את הרשת עם סכין יפנית, אין להם אלוהים. בחממה אחת השחיתו עגבניות, שתילים, חתכו מערכות טפטוף…"

שלושה חקלאים נפגעו באירוע "הגניבה הגדולה" בשקף: גילי מכלוף, גיורא דהאן וז'ק לוי.

גיורא דהאן הוא אחד משלושת החקלאים שנפגעו מהפשיטה הגדולה שנערכה על אדמות שקף. לדבריו, "אין לנו יותר מידי מה לעשות, גם אין טעם להיות עצבני, אנחנו כל כך מכירים מהעבר את הדברים האלה, כאילו, במשך השנים אפילו לא הגשנו תלונות. כי אתה מגיש תלונות ואת מי שמעכבים בסופו של דבר במשטרה זה אותך, לא את הגנבים. חוקרים אותך כאילו אתה זה שפושע, בסופו של דבר לא עושים עם זה שום דבר אז חבל על האנרגיות שלך, חבל על העצבים שלך…

"לא יעזור כלום, אנחנו חיים במדינה שבאמת, באמת החקלאות היא לא מעניינת את אף אחד. מתי היא תעניין מישהו? היא תעניין ביום שלא יהיו ביצים ולא יהיו עגבניות, לא מלפפונים, לא תפוח עץ ולא פרי הדר. ואז פתאום יבינו, שכאשר אניות לא מגיעות מחו"ל שבוע, אין מה לאכול במדינה. רק אז הממשלה תבין שחקלאות זה דבר חשוב. אם נלך ונסתכל: נזק אחד לחקלאי בשקף זה נזק שעושים בישובים השכנים שלנו ל-20 בתים במשך שנה, כי הם מוכרים כיישובי ספר, עדיפות לאומית א'."

 

איך הגיבה הקהילה בשקף לאירוע?

דהאן: "תשמע, כל עוד הילדים, הנשים לא נפגעו, כל עוד לא הגיעו אותם 70 איש לפה עם נשק – אז הכול בסדר. מעבר לזאת, השכנים שלי מרגישים שלגיורא יש חור של 100 אלף שקל בכיס? לא! מי מרגיש? אף אחד לא מרגיש. בסופו של יום, שלושה חקלאים מרגישים את זה בכיס שלהם וכל היתר חיים וקמים בבוקר, אותו דבר כמו שהיה בפני.

"גנבו, עשו נזקים, לי גנבו עגבניות. כשעשיתי הערכת נזקים הערכתי שגנבו לי כחמישה טון עגבניות. כשהיה פה השמאי, הוא אמר לי: 'יודע מה, זה אפילו יותר'. תפשתי חלק ממה שגנבו לי, מהחממה עד המעבר, סחורה שהם לא הספיקו להעביר. אספתי וריכזתי. תפשתי משהו כמו טונה וחצי, אבל עוד קטפו חמישה טון שהם הצליחו להעביר…

"הם גנבו תוצרת ועל הדרך גנבו עגלות, דליים, ארגזים ופשוט חמסו מכל הבא ליד. כל מה שהיה להם, שמו בתוכו עגבניות ולקחו למעבר. בשקיות, שמיכות וסדינים. הם עבדו מהבוקר מוקדם עד שעה ארבע אחה"צ כשתפשנו אותם… קטפו לי את כל החממה… הנזק הישיר שלי הוא כ-100 אלף שקל!

"עכשיו כשסגרו את זה אני מאמין שזה יפסיק. כל עוד אין להם מעבר זה נגמר. גניבות של בדואים זה בקטנה, לא אותו דבר. אני מרוצה שעצרו את אותם 20, כי הם ישלמו ביוקר. הם ישבו עכשיו 9-10 חודשים. למה? כי בהארכת מעצר השופט האריך את מעצרם עד תום ההליכים."

 

20 כתבי אישום

ב-29 באוקטובר הגישה הפרקליטות כתב אישום כנגד 20 תושבי הרשות הפלסטינית, שנכנסו שלא כדין לישראל וגנבו תוצרת חקלאית בהיקף נרחב משטח החממות והכרמים של מושב שקף, תוך גרימת נזק רב. כתב האישום מייחס לנאשמים כניסה לישראל ללא היתר, הסגת גבול, נזק בזדון וגניבה בנסיבות מחמירות של תוצרת חקלאית.

על פי כתב האישום, נכנסו 20 הנאשמים ועוד רבים אחרים, בהם קטינים ונשים, במעבר המים שמתחת לחומה ולתוך הכרמים והחממות של מושב שקף, מצוידים בסלים, בארגזים ובציוד נוסף והחלו לגנוב עגבניות וענבים מהשטח החקלאי של המושב, במטרה להעבירם לשטחי הרשות.

הנאשמים, נטען בכתב האישום, העמיסו את הסחורה על עגלות ועל כלי רכב שהמתינו להם במטרה להעבירם לשטחי הרשות, תוך שהם פוגעים בגפנים וזמורות, חותכים רשתות וגורמים נזק לחממות ולציוד במקום.

כן נטען, שאזרח שנסע בכביש והבחין בפעילותם, הזעיק את חיילי צה"ל למקום וכתוצאה מכך חלק מהמעורבים נטשו את הסחורה וברחו לשטחי הרשות, חלקם הסתתרו בחממות ובכרמים עד שאותרו על ידי החיילים והחקלאים.

"כתוצאה ממעשי הנאשמים", נכתב בכתב האישום שהוגש לביהמ"ש השלום בבאר שבע, "נגרם נזק רב לכרמים ולחממות העגבניות של החקלאים תושבי המקום, נזק המוערך בשווי של כ-300 אלף שקל".

בבקשת המעצר נאמר, כי: "מעשי המשיבים, שבאור יום שהו שעות בישראל וגנבו תוצרת חקלאית בשווי מאות אלפי שקלים וגרמו לנזקים רבים, תוך העזרות בקטינים ונשים רבים, מעידים על חוצפתם, ועל החשש הרב שמא ישובו על מעשים אלו או דומים להם. המשיבים לא היססו לעבור מתחת לחומת ההפרדה, מבעד לשטח המפורז ולתוך שטח המושב ממש על מנת לבצע מעשיהם. הם היו מאורגנים מתוכננים, ושיטתיים".

כאמור, מעצר עשרים החשודים הוארך עד תום ההליכים.

הפלשתינאים שנתפשו על חם בגניבה בשקף מובלים למעצר (צילום: דוברות המשטרה)
הפלשתינאים שנתפשו על חם בגניבה בשקף מובלים למעצר (צילום: דוברות המשטרה)

 

 

 

 

 

אודות admin

עשוי לעניין אותך

מאיר יפרח, מזכיר ארגון מגדלי ירקות בישראל

ביטחון מזון לעם ישראל

זכורות לנו הכוונות להביא מים במכליות מטורקיה, ותארו לעצמכם שהיינו סומכים עליהם ולא על עצמנו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>