עמוד הבית / פני ההתיישבות / אנשי הכפר / מהי התנהגות מחפירה כלפי האם המצדיקה ביטול מינוי בן ממשיך?

מהי התנהגות מחפירה כלפי האם המצדיקה ביטול מינוי בן ממשיך?

 

 על הקרקעהבן מונה לבן ממשיך כבר בשנות ה-80' וכי בעקבות ההסתמכות על המינוי הוא ורעייתו וויתרו על קניית בית במושב * בנוסף, טענו בני הזוג, הבית בו הם מתגוררים נבנה על פי היתר בנייה שניתן להם על סמך היותם בנים ממשיכים בנחלה

 

עו"ד עמית יפרח

 

מינוי בן ממשיך בנחלה הינה סוגיה המעסיקה לא מעט בעלי נחלות במושבים, המתמודדים איתה הן בהיבט המשפטי והן בהיבט המשפחתי, במקרה שאביא במאמר זה, אגע בסוגיית מערכת היחסים שבין הבן הממשיך להוריו – ומתי התנהגות הבן עולה לרמה של התנהגות מחפירה, המצדיקה ביטול ההתחייבות של ההורים לבן הממשיך.

הלקח המרכזי מהמקרה הנידון הינו להעלות את כל הסיכומים שיישנם בעל פה בין ההורים לבין הבן ואחיו על הכתב, כולל את מערכת הציפיות שיש להורים מהבן לגבי הטיפול בהם, מרגע המינוי ועד לכתם מן העולם.

במקרה שלפנינו תביעה שהגישה אלמנה אשר החזיקה בזכויות בנחלה במושב כנגד בנה ורעייתו, בה היא מבקשת מביהמ"ש להצהיר כי הבן ורעייתו אינם בעלי הזכויות בנחלה ולהורות על סילוק ידם ממנה וכן מתן צו הרחקה מביתה.

התובעת הינה אלמנה שקיבלה לאחר פטירת בעלה את הזכויות בנחלה שהייתה בבעלותם, במושב בו התגוררו. בשנות ה-80' ביקשו התובעת ובעלה המנוח להרחיב את ביתם שבשטח המשק. לצורך כך חתמו על תצהיר, כי בבוא היום לכשיגדל בנם הוא ישתמש ויתגורר באגף החדש שיבנה. בנוסף לכך, בשנות ה-90', שלחו התובעת ובעלה המנוח מכתב לוועד המושב, בו ביקשו שבנם ירשם באופן רשמי כבן ממשיך בנחלה ועל סמך מכתב זה הודיע להם המושב, כי בנם נרשם כבן ממשיך וכי הוא ואשתו נתקבלו לחברות באגודה.

כעת, מבקשת התובעת להוציא מהנחלה את בנה ואשתו וזאת, בטענה כי הם אינם סועדים לאותה בגילה המבוגר ובמצבה הרפואי הרעוע – ובשל היחס המחפיר אשר היא סופגת מהם.

לטענתה, הבן ורעייתו מעולם לא מונו כבנים ממשיכים מכיוון והמינוי לא נעשה בהתאם להוראה 55 של האגף החקלאי ברשות מקרקעי ישראל (רמ"י), המחייב להפקיד בידי הסוכנות היהודית התחייבות בלתי חוזרת חתומה על ידי ההורים, הבן הממשיך והמושב, דבר שלא נעשה במקרה דנן, ולכן למכתב ששלחו ההורים למושב אין כל תוקף.

מנגד טוענים הבן ורעייתו, כי הם ביחסים טובים מאד עם האם ותמיד סייעו לה והשקיעו את מרצם במשק. כמו כן, טענו הבן ורעייתו כי הבן מונה לבן ממשיך כבר בשנות ה-80' וכי בעקבות ההסתמכות על המינוי הם וויתרו על קניית בית במושב. בנוסף, הבית בו הם מתגוררים נבנה על פי היתר בנייה שניתן להם על סמך היותם בנים ממשיכים בנחלה, והבנייה נעשתה מכספם הפרטי תוך שלקחו משכנתא לצורך בנייתו.

לגבי שאלת מינוי הבן הממשיך והשלמתו על ידי הבן , קבע בית המשפט כי התצהיר עליו חתמו ההורים אינו מהווה התחייבות בלתי חוזרת מצדם למנות את הבן לבן ממשיך, אלא ברור כי התצהיר ניתן רק לצורך קבלת היתר הבנייה וההקלות שבדין. לעומת זאת, ביהמ"ש קבע כי המכתב ששלחו ההורים למושב, בו הם מבקשים מן המושב למנות את בנם לבן ממשיך מהווה התחייבות בלתי חוזרת, זאת לאור העובדה כי המכתב נשלח בשנת 1995 ואילו הוראה 55 נכנסה לתוקפה רק בשנת 1997, כך שלא היה צורך גם בחתימת הבן ובמסירת המסמך לסוכנות.

יחד עם זאת, קבע ביהמ"ש, כי מכיוון ולא נתקבל אישור הסוכנות להתחייבות, המהווה תנאי מהותי ולא פורמלי, תחשב התחייבות ההורים במכתב האמור כהתחייבות לתת מתנה, שעל פי דיני המתנה, אליהם כפוף הליך המינוי של בן ממשיך, ניתן לחזור ממנה בטרם ניתנה המתנה בשלמותה בכפוף לתנאים שבדין, ובכללם התנהגות מחפירה של מקבל המתנה כלפי נותן המתנה.

לגבי התנהגות מחפירה של הבן קבע ביהמ"ש קבע, כי העובדה שהאם נשאה בהוצאות הנחלה לבדה לא מהווה התנהגות מחפירה מצד הבן, שכן בהיותה בעלת הנחלה עד לפטירתה מחויבת היא בתשלומי החובה הנוגעים לנחלה. כך דחה ביהמ"ש את יתר הטענות בנוגע להתנהגות הבן כלפי אמו, וקבע כי אין מדובר בהתנהגות מחפירה המקימה לאם זכות לחזור בה מהתחייבותה. למעשה, ביהמ"ש התרשם כי אחיותיו של הבן הם אלו שמניעות את האם להמשיך בהליך, וכי היא מצדה לא מודעת כל כך להשלכות ומעדיפה שלא לנהלו.

מכל האמור, דחה ביהמ"ש את תביעת האם וקבע כי ההתחייבות שנתנה למינויו של בנה כבן ממשיך עומדת בתקפה.

 

* הכותב הינו היועץ המשפטי ויו"ר אגף הקרקעות בתנועת המושבים

אודות admin

עשוי לעניין אותך

Be-ing Truly a Star In Your Market Can Be an Issue of PROBLEM SOLUTION ESSAY TOPICS

Are you able to assist me together with creating any 1000-word essay? Insert a tricky …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>