עמוד הבית / קרקעות ובנייה / בנייה / קריאה לפיטורים בעקבות דבריו של עדיאל שמרון

קריאה לפיטורים בעקבות דבריו של עדיאל שמרון

השדולה החקלאית זועמת וקוראת לפטר את מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון, בעקבות דבריו, כי "נתכנן ונפתח גם במחיר הפגיעה במושבים עד לחיסולם המלא" * רמ"י: "אין בדברים שצוטטו כדי להעיד על כוונה או רצון לפגוע בהתיישבות החקלאית"

 

יו"ר השדולה החקלאית בכנסת, ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני), קרא במוצאי שבת לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר האוצר משה כחלון לפטר את מנהל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) עדיאל שמרון לאלתר, בעקבות דברים שאמר שמרון בראיון לעיתונאית אריאלה רינגל הופמן, מ"ידיעות אחרונות", לפיהם המדינה תתכנן בנייה בקרקעותיהם החקלאיות של המושבים, עד לחיסולם. לדעתו של חה"כ ברושי הצטרף יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי, שביקר את דברי שמרון בחשבון הפייסבוק שלו.

עדיאל שמרון, מנהל רמ"י. "אנחנו נתכנן ונפתח גם במחיר הפגיעה במושבים עד לחיסולם המלא"
עדיאל שמרון, מנהל רמ"י. "אנחנו נתכנן ונפתח גם במחיר הפגיעה במושבים עד לחיסולם המלא"

הראיון עם שמרון סבב סביב מדיניות ההפקעה המאסיבית של קרקעות חקלאיות שמקיימת כיום הממשלה, באמצעות רמ"י, כחלק מתוכנית העבודה לפתרון מצוקת הדיור, באמצעות הוועדה לתכנון מהיר של מתחמי מגורים (ותמ"ל).

בכתבה צוטט שמרון אומר: "אם את שואלת אם נכון לקחת את אדמות כפר ביאליק, אז התשובה שלי היא כן. בסופו של דבר, מקומות כמו כפר ביאליק, מגשימים, כפר ביל"ו, גני יהודה ואחרים ייבלעו על ידי הערים שמסביב, בדיוק כמו שכפר אז"ר הוא כבר חלק מרמת גן. אז יכול להיות שמשפחות של חקלאים ייפגעו, ולא תמיד האלטרנטיבות הן מושלמות, אבל אנחנו נתכנן ונפתח גם במחיר הפגיעה במושבים עד לחיסולם המלא. אין מה לעשות, המדינה גדלה".

בעקבות הדברים פרסם חה"כ ברושי הודעה, בה הוא קורא לפיטורי שמרון: "יש לקיים דיון דחוף בממשלה על המדיניות וההתנהלות מול המרחב הכפרי, ההתיישבות והחקלאות. אנו עדים להשתלטות עוינת של קבוצה פוסט ציונית שהשתלטה על רמ"י ותפקידים בכירים נוספים. זוהי סכנה אסטרטגית לקיומה של מדינת ישראל". גבאי כתב הערב בפייסבוק כי "מתברר שמתחת לפני השטח ממשלת הימין – ימין טורחת ומתכננת לפנות ולמחוק יישובים שלמים בתוך הקו הירוק. כאן זה מותר. כאן זה לא נגד הציונות. אנחנו לא ניתן לזה לקרות. לא ניתן למחוק יישובים חקלאיים שלמים במדינת ישראל."

מזכ״ל תנועת המושבים ויו״ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור, אמר ביום שני השבוע, בכנס הנהגות הקיבוצים: ״בשבוע שעבר מנכ״ל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון, היה בכנס של המושבים והסתכל על כ-650 מושבניקים בעיניים ואמר- לא מגיע לכם כלום בגלל שהסבים והסבתות שלכם היו ביתושים. זו הייתה אמירה מעליבה. ומעבר לכך תפיסת עולם מעליבה ונוראית מבחינתנו. אני אומר לכם כאן על הבמה הזאת – השותפות כאן בין המושבים לקיבוצים היא חשובה – לעמוד בחזית אחת מול דעות כאלה.

"עם זאת, עלינו להסתכל על ההישגים והתוצאות. אנחנו במקום יותר טוב ממה שהיינו לפני כמה שנים. אנחנו לא מסכנים. תמיד הצלחנו להגיע להסכמים." לגבי השיח בחברה הישראלית אמר צור: "השיח האלים שמתרחש כאן הוא פופוליסטי וזול, עד כדי  אלים ומסוכן ולכן, הדרך היחידה שלנו להשפיע זה במעורבות שלנו, אנשים ערכיים יהיו מעורבים וישנו את השיח."

מרשות מקרקעי ישראל מסרה בתגובה, כי היא: "מיישמת את המדיניות הלאומית לפתרון משבר הדיור. פתרון זה מחייב תכנון ושיווק קרקע לדיור בהיקפים גדולים מאוד. רמ"י יוזמת תכניות ומשווקת על פי סמכותה החוקית ובהתאם לתמ"א 35, שקובעת את השטחים המיועדים לתכנון. אין ספק שיש לבצע איזון נכון בין צרכי הדיור העצומים של המדינה ובין ההתיישבות, המשמרת את הקרקע מאז ראשית ימי הציונות. יש לבחון ברגישות ובאומץ את התוכניות על מנת להגיע לניצול הנכון והאופטימלי של הקרקע, המייצג את כלל האינטרסים של הציבור לסוגיו ולגווניו. אין בדברים שצוטטו כדי להעיד על כוונה או רצון לפגוע בהתיישבות החקלאית. רשות מקרקעי ישראל תוסיף לפעול בשיתוף פעולה פורה עם ההתיישבות".

 

 

 

 

אודות admin

עשוי לעניין אותך

מאיר יפרח, מזכיר ארגון מגדלי ירקות בישראל

ביטחון מזון לעם ישראל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>