עמוד הבית / פני ההתיישבות / הרצף הבן-דורי / איציק רותם – פרויקט חיים במושב

איציק רותם – פרויקט חיים במושב

 

כיצד החלו אורנה ואיציק רותם, את דרכם בצריף שכור, בכפר יחזקאל – הוא כאיש אחזקה ואיגום כלים, מנהל המוסך והפלחה במושב והיא כגננת וכמתנדבת וכיצד בהדרגה הפכו חברות רותם ברבות השנים לשם דבר בענפי הפלחה, הרפת ובענפים רבים אחרים

 

יוסי מלול*

מגזין הרפת והחלב

 

במעלה הגבעה בצפון המושב כפר יחזקאל, ליד מגדל המים הוותיק, משתרע מתחם רחב ומרשים של חברת "רותם טרקטורים וציוד". האווירה מאוד רוחשת – במוסך, במסגרייה, בחניית הכלים הכבדים והמשאיות וגם במבנה המשרדים, עם הרבה תכונה ופעילות דינמית – רשמי ביקור…

איציק רותם - המייסד של חברת רותם
איציק רותם – המייסד של חברת רותם

בעבודתי הקצרה בעבר, במרכזי המזון של אמבר, פגשתי שוב ושוב את אנשי חברת רותם בהפעלת הכלים בממ"זים ובנוכחות הגדולה שלהם, בתפעול השוטף של הכנת המזון וגם בחלוקתו בשטח.

כך יצאתי לפגוש את איציק רותם, המייסד והרוח החיה של החברה והעשייה שלה, במשך עשרות שנים. שנים לא קלות מהבחינה הכלכלית וכמובן גם הרפואית – האישית, כאשר מגירה גדולה של תרופות וזריקות הינה חלק משגרת יומו. על אף זאת, הוא בקי ושולט באשר נעשה ומתנהל בעסק ובחברה. את הניהול השוטף העביר במהלך השנים, יותר ויותר, לילדיו שממשיכים בתהליך צמיחה התפתחות, תוך הקפדה רבה על שמירת הרמה ומתן שירות איכותי ללקוחות החברה.

בכל השיחה הארוכה, עלתה שוב ושוב, האהבה והדאגה לילדים אשר הגיעו למושב בעל כורחם, ממשפחות קשות יום ומגיל צעיר מאוד, חיים ועובדים לפני השירות הצבאי וכעת לאחר סיום שירותם, רובם ביחידות קרביות בצה"ל. איציק, ביחד עם רעייתו אורנה, מקדישים זמן רב ודאגה לכל מחסורם, ליווי והכוונה מזה שנים רבות.

במפגש שקיימתי במשרדו, נוכחתי שלאיציק יש גם זיכרון מדהים ולמרות עיסוקיו הרבים, עשרות עובדים – נהגים, מכונאים, מסגרים ואנשי אחזקה בכל רחבי הארץ, מודע ויודע כל תפקיד, פעולה, תיקון כספים וחשבונות מול מוסדות, עד לפרטים הקטנים ביותר! זוכר את מספרי עשרות הכלים והרכבים של החברה. כמוכן כל נייר או מכתב היוצאים ממשרדו – פשוט זוכר הכול, הכול.

 

איך הגעת לכפר יחזקאל, למושב הוותיק בעמק?

"נולדתי ברוסיה והמשפחה עברה לפולין, כניצולי שואה, בשנת 1957 עלינו לארץ 2  אחים והורינו לובה וצבי רויטבורד ז"ל לקיבוץ מענית, משם למושב לגן השומרון ובשנת 1963 עברנו והשתקענו במושב כפר ברוך ליד קיבוץ שריד, שם נולדו 3 אחיי הנוספים.

חלק מהכלים במתחם הפעילות של החברה
חלק מהכלים במתחם הפעילות של החברה

"בכפר היה משק חקלאי וכמו כולם, למדנו בבית יסודי בנהלל. בגלל מצוקה כלכלית למדתי בתיכון ובפנימיית חוות הלימוד בעפולה (היום ניר העמק), מכיוון שעלות החיים והשהייה בפנימייה הייתה נמוכה מזו של בית הספר החקלאי בנהלל.

"שם הכרתי את אורנה דרורי, בת כפר יחזקאל, בתם של יחזקאל ויעל דרורי ונכדתה של חסיה דרורי אשר ידועה כחברת הכנסת הראשונה במדינת ישראל, חברה ופעילה מאוד יחד עם גברת גולדה מאיר בהקמת המדינה. נישאנו במושב כפר ברוך בשנת 1977, צעירים מאוד, מיד עם תום שירותי הצבאי. לאחרונה חגגנו 40 שנות נישואים.

"בצבא הייתי מפקד החפ"ק, באוגדת השריון 210 של דן לנר ז"ל במחנה פילון. שירות סדיר +30 שנות מילואים, כאחראי על כל הציוד של מפקדת האוגדה שלאחר מלחמת יוה"כ.

"עם תום השירות הסדיר עברנו לצריף שכור בכפר יחזקאל ועבדנו כעובדי ציבור במושב – אני כאיש אחזקה ואיגום כלים, מנהל המוסך והפלחה במושב ואורנה כגננת וכמתנדבת בתפקידי ציבור שונים. נולדו לנו שני בנים ובת: לירון, עוז ואלמוג, שלמרבית מזלנו, החליטו מרצונם, להקים את ביתם במושב ובסמוך אלינו – וכך הועסקנו בכפר עד שנת 1990 בתפקידים שונים על-פי הצרכים! בין לבין, רכשנו נחלה שהתפנתה בצפון המושב והתקבלנו כחברים."

 

כיצד חברת לנושא מזון למעלי גרה?

"עם פירוק הענפים המשותפים במושב (משבר המושבים, חוק גל) העסיקו אותי שלוש שנים כמפעיל שופלים במרכז המזון של המושב. הרפתנים הקימו אגודה שנקראה 'עין טבעון' והפעילו את מרכז המזון. כאשר נוצרו קשיים כלכליים החליטו בסוף שנת 1996 להעביר את הבעלות והתפעול לחברת אמבר – כך הוקם מרכז המזון הראשון של אמבר בישראל.

משאית חלוקת מזון בריות אמבר
משאית חלוקת מזון בריות אמבר

"בהמלצת מנהלי המפעל הקודמים, הרפתנים הוותיקים –בועז גלבוע, רן גפני, אודי מטוס, אריה בן דוד ז"ל, הסכימו נציגי אמבר, גדי גבר ואלי מידן, לקבלנו לתקופת ניסיון. אורנה החלה לעבוד כאחראית על קליטת ושקילת החומרים ואני, כמפעיל שופל עצמאי שמכין בלילים, פורק חבילות שחת וקש ומתחזק את המערבלים של המזון. כמו כן, ביצענו בעזרת בנינו את כל תהליכי הכנת התחמיץ לסוגיו! אחרי תקופת ניסיון הפכתי להיות המפעיל הקבוע של מרכז המזון בכפר יחזקאל ועם השנים ובעזרת בניי, לירון ועוז, התפתחנו גם למרכזי המזון האחרים של אמבר."

 

וכך גדלתם והתפתחתם..

"נכון. בהדרגה הרחבנו את סל השירותים למרכזי המזון, מהליווי של הקומביינים בקציר התחמיץ ועד לחלוקת הבלילים לאבוס הפרות. כמו כן, גידול חיטה לתחמיץ או לשחת, אך ורק בעבור אמבר! כ-1,500 דונם בכפר יחזקאל, קציר ירק במקומות אחרים, כיסוי מיטבי של בורות תחמיץ וכמעט ללא פחת, הכנת המנות במרכזי המזון השונים ואפילו חלוקת הבלילים במשאיות שלנו, משולבות עם צי המשאיות הגדול של חברת אמבר.

"בתיאום עם מנהלי אמבר, בנינו מתבנים ומחסני בורות לתחמיץ וקליפות הדרים בנחלתנו, בהם אנו מאחסנים בלות שחת וקש ומוצרי מזון לבקר, בכל עונות השנה.

"אנו מקפידים מול לקוחותינו כי בעת תקלה של כלי שלנו, חייבים לפתור אותה תוך זמן מאוד קצר או לדאוג לכלי חלופי, תוך שעה עד שעתיים. מכונאי מטעמנו יוצא לפתור את התקלה ובמקביל נשלח כלי חלופי, אשר עומד קבוע מוכן על המוביל ציוד שלנו. חשוב לי לציין כי אנו לרשות לקוחותינו 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, כולל שבתות וחגים.

"העבודה עם אמבר טובה מאוד ומערכת היחסים מעולה, לטובת שני הצדדים עם נאמנות מוחלטת, לביצוע כל המשימות אשר מוטלות עלינו ובכל תחום.

"עם זאת, עם הזמן והצרכים התפתחנו בשנים האחרונות גם לתחומים אחרים נוספים – מפעלי תעשייה גדולים כגון: מספנות ישראל, נמל מספנות ישראל. שם אנו הקבלן לרוב הציוד – פריקת אוניות, טיאוט הרציפים ע"י מעמיסים זעירים, הובלת הסחורות למחסנים ושינוע הברזל לשטחי האחסון – בסה"כ כ-20 שופלים מעמיסים ומשאיות. מפעל לייצור זכוכית פניציה, כימוטל, מפעלי איטונג, מפעלי שמן, בקר תנובה, ע.כ שבולת דגן ולאחרונה, גם מפעלי חיפה כימיקלים. כמוכן, שירותי שופלים ומשאיות לקיבוצים שונים. חברות רותם מעסיקות כיום כ-90 עובדים שכירים ובנוסף, כל בני ובנות משפחת רותם אורנה, לירון, עוז, אלמוג ובן (מעט גם אני!).

"תחזוקה – יש לנו 8 רכבי שירות אשר נעים ברחבי הארץ, 7 ימים בשבוע, מטפלים ומתחזקים את הכלים שלנו וגם של חברות נוספות והם אכן, מצליחים לתת סיוע מידי ופתרון לתקלות. לאחרונה גם גיבוי לספקי ציוד בעיקר מעמיסים ושופלים מסוגים שונים בארץ, שאת רובם מפעילים ילדים שגדלו והתחנכו אתנו במשך 29 השנים האחרונות."

 

כיצד השכלת לשלב את הילדים כדור המשך ב"משפחת רותם"?

"מגיל 10, הבנים, לירון ועוז נמצאים, חיים, מטפלים, ככורח וכצורך לעבור תקופה לא קלה בעבורנו כמשפחה. כך חינכנו את אהבת המקצוע, אהבת החקלאות, אהבת האדמה והארץ שבה אנו חיים. כך נוצר החיבור למכונות, לטרקטורים ולשופלים ואך טבעי היה, כי יהיו חלק בהמשך העבודה והעשייה.

"בשירות הצבאי שילבו הבנים את השירות בחיל החימוש עם עבודה בכלים בסופי היום והשבוע. בין לבין עברו השתלמויות בטרקטורים, מסגרות, חשמל רכב, תכנון, ניהול וארגון צוותי עובדים, כאשר תודעת השירות והאמינות מהווים את המוטו המרכזי. עם השנים רכשו ולמדו את כל צורכי ענפי הרפת השונים, את כל אחזקת הכלים שלנו ובניית כלים נלווים, אנו מבצעים בעצמנו ואצלנו בלבד.

איציק עם הנחת הגדולה - הנכדים
איציק עם הנחת הגדולה – הנכדים

"כיום רוב הניהול והפיקוד עבר לשני בניי: עוז, מנהל האחזקה והשירות, לירון, מנהל תפעול ושאר צרכי החברה בפועל, הבת, אלמוג, מנהלת את המשרד, איסוף נתונים, והפקת חיובים וחשבוניות ובן, הבן הצעיר סדרן עבודה ויד ימינו של לירון. אורנה, רעייתי, מתחזקת, מטפלת בדואר, בדאגה לחזות המפעל, ללבוש הולם לכל הצוות, לארוחות לכל העובדים באתרים השונים בארץ, כל השנה ובעונות הקציר בפרט.

"כל ילדינו בנו את ביתם במושב ובסמוך להוריהם, חלקם בנחלה וחלקם במגרשים אחרים אשר רכשנו לנו ולהם! לשאלותיך בנושא: כל ילדינו, כולל בן, בחרו מרצונם להקים ביתם כאן וליד אביהם, עם מגרעותיו ואולי מעט גם מעלותיו. על כך גאוותי גם אם לעיתים, לא פשוט לחיות צמוד ויחד, לפעול ולעבוד, כאשר כולם כל-כך קרוב וצמוד, כאשר גם בארוחות שישי משותפות, השיחות הן בעיקר עבודה. למרות הכל ובכל זאת, לא הייתי מחליף אורח חיינו בכל צורת חיים אחרת. כיום אורנה ואני סבים ל-6 נכדים ונכדות מקסימים!"

איציק גאה מאוד בשירות המלא שהוא נותן ללקוחות, למשל, בעשיית התחמיץ מהקציר ועד כיסוי הבור עם מלח וחומרים משמרים למניעת פחת. גם בור שנפתח כעבור שנים מוכן להאבסה ללא פחת כלשהו… מקבלים בור ריק ונותנים "קופסת שימורים אטומה" – זה עיקר המוטו של רותם!

"מעבר לכך," מוסיף איציק, "לילה, לילה, מייצרים את האוכל במרכז המזון – בכל מקום המנהל הוא של אמבר וכך גם חלק מהצוות, כאשר העובדים שלנו בכל אתר, משתלבים וכפופים אליו. לנו יש דרישות לאמינות, לשירות, לדיוק  ולזמינות. כמו כן, ארגון וניהול פנימי של כל הצוות המטפל בלקוחות והציוד שלנו.

"אחת לשבוע לערך, אנחנו יושבים למפגש, מנהלים ומשוחחים על הכול: מדברים, מדווחים, מתווכחים, צועקים מעט ולבסוף גם מסכימים ויוצאים לדרך חדשה ונוספת. בכל יום כולנו מעודכנים, כל אחד בתחומו וכולם בכול.

אורנה מכינה כיבוד לעובדים החברה, במטבחה הפרטי
אורנה מכינה כיבוד לעובדים החברה, במטבחה הפרטי

"העתקנו את דרכי ההתנהלות של אמבר אשר משמשים לנו מודל לחיקוי בכל התחומים. למדנו הרבה עם השנים ובעיקר: מתן שירות איכותי, מזון נקי וטרי ללקוחות, שימור העובדים המסורים, עבודה ע"פ כל חוקי העבודה בישראל!

"אנו עומדים לרשות לקוחותינו בכל נושא, גם אם אינו קשור לעיסוקינו – שופלים וציוד, עבודת ידיים, פינויים של סחורות, כיסויים לקראת גשם, הכול… תמיד כן, ותמיד תשובה חיובית, ראויה ומידית – זה חלק מהד.נ.א שלי, של משפחתי ושל חברת רותם."

 

כמה מתח יש בעבודה עם ציוד וכלים כה רבים? עם עובדים ומשימות בתחומים מגוונים? עם הכובד וגודל האחריות?

"אכן יש הרבה מתח, כי צריך לתת תשובות מידיות לצרכים רבים ומגוונים. המתח הגדול ביותר הוא בתחום הבטיחות ובריאות העובדים. יש רגישות גבוהה לתאונות בעבודה ואנחנו משקיעים הרבה בתחום הבטיחות. 90 עובדים אשר רובם נוסעים ברכבי החברה ומפעילים ציודים כבדים, כמובן גורמים  להרבה מתח. מועסק קצין בטיחות למשאיות וגם מנהל בטיחות, המבקר בכל אתר ואתר שבו אנו פועלים. תפקידו לדווח על כל מפגע, אי שימוש נכון בציוד והדרכת הצוות.

מעבר לכך, כדי ללמוד ולחזק מעורבות ושליטה בעסק. כל בני ובנות משפחת רותם, עברו השתלמות לניהול משרדי הובלה כחוק. יש מנהלת משאבי אנוש לחברות רותם וכולם למדו לעבוד ע"פ חוק ובמירב הערנות והזהירות – לכל עובד נערך הסכם עבודה כדין!

"חשוב לי לציין כי כמחצית מצוות העובדים שלנו יהודים והמחצית השנייה מעדות אחרות. זאת למען עמידתנו במחויבויות שלנו ובמתן מענה הולם בחגים של היהודים וגם בחגים של המוסלמים. הכל בידיעה ובהבנת המחויבויות של החברה כלפי לקוחותינו."

 

לאן מתפתחים בשנים הקרובות?

"לפני כ-4 שנים הקמנו חברה נוספת – רותם השכרת ציוד להעמסה בע"מ, אשר נוסדה מתוך הבנת הצרכים של לקוחותינו לקבלת כלים וציוד ובהפעלה עצמית לתקופות קצרות. בנוסף, רכישת ציוד לא חדש אך איכותי לשעות עבודה מעטות ביום, אשר אינן מצדיקות השקעה כבדה בציוד חדש. החברה מחזיקה כלים ומעמיסים מסוגים שונים אשר נותנים פתרון מידי לרפתנים ולמפעלים, בעת תקלות הכלים שלהם עצמם וגם אם למספר ימים מועט. אנו מביאים את השופל או כלי אחר עד לחצר הלקוח ואוספים אותו חזרה בתום השירות. כמו כן, מבצעים את התיקון לכלי של הלקוח בחצרנו וכך נוצר קשר של שיתוף פעולה נוסף בינינו ללקוחותינו. מעבר לכך, אנו נותנים שירות של מפעיל או נהג מחליף, בעת הצורך ובכל עת!"

 

איחולי בריאות לאיציק והרבה הערכה הצלחה לחברת רותם בכפר יחזקאל!

2 לוגו רותם

* הכותב הינו עורך מגזין "הרפת והחלב"

 

 

 

הבית לילד – בית זינגר

ממש במרכז המושב, בשטח ציבורי של כל חברי ותושבי המושב, פועלת פנימייה שמטפלת בילדים מיוחדים. איציק פעיל בה שנים רבות ויחד עם הצוות מוביל את הרוח הטובה והדואגת לילדים אלה.

 

איציק, לא ניתן שלא להתייחס לפעילותכם למען פנימיית "הבית לילד" – בית זינגר, במרכז המושב, נושא שבוער בך ובאורנה מזה 18 שנים, בקצרה איך?

"גדלתי כילד בפנימיות וכאשר פנו אליי מנהלי המקום, אלי ויהודה, להצטרף לוועד המנהל, שמחתי ונעניתי מיד. לא חשבתי כי אשאב למקום כה עמוק, אך אני גאה בכל ילד ילדה שאנחנו מצליחים לאפשר להם חיים נורמטיביים – סיום כתה י"ב, רובם עם בגרות מלאה, גיוס לצה"ל וכיוונם לחיים לאחר השירות. כיום מתחנכים בפנימייה 100 ילדים, מגן חובה ועד י"ב.

"בשלוש השנים האחרונות ומתוך צורך ממשי, שכרנו שתי בתים, במושב גדעונה הסמוך, ובנינו בעזרת אנשים טובים בית בוגרים, לצעירים ללא עורף משפחתי הולם. הבית מהווה מקום למגורים לכל חייל או בוגר שלנו, אליו הוא יכול לבוא בכל עת, להניח את חפציו, להתקלח, לאכול טוב, לנוח שבת או חג ולחזור לצבא רענן, עם כוחות מחודשים. אני מבקש לציין כאן את מנהלי הפנימייה יהודה אמסלם ואילן קדוש, שלטעמי כמנהל, נותנים את כל כוחם לילדים ולנוער הנפלא הזה!

"אני מבקש להודות לחבריי בוועד המנהל דוד בן זאב, ראובן ריינשטיין, רוני שבת איתי יבין, נועה גפני, עומרי חייט, צביקה הוייזליך, על עשייה ודאגה אין קץ למקום לנוער הנפלא הזה!

"ולבסוף, תודות להנהלת המושב על תמיכה, הבנה ועל קבלת הפרויקט במשך שנים רבות. אני מעריך, מוקיר ויודע, שזה לא מובן מאליו ואין מושבים רבים אחרים, שהיו נותנים את תמיכתם והסכמתם למפעל היקר והחשוב הזה!

"תודה מיוחדת למפעלים התורמים והתומכים במקום במשך שנים רבות: אמבר מכון לתערובות, אמבר מרכזי מזון לרפת, מפעלי ארד דליה, מפעל ריקור, שבעין חרוד איחוד ועוד רבים וטובים אחרים."

 

 

 

אודות admin

עשוי לעניין אותך

עמי ארנין

השפעת צינון פרות יבשות על ביצועיהן בתחלובה העוקבת

סיכום ניסוי 2016 ד"ר עמי ארנין, ד"ר איתי עסיס, ד"ר בני שריר, ד"ר מיכאל ואן …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>