עמוד הבית / חדשנות / פסולת לולים הינה בעלת פוטנציאל שימוש כמקור לאנרגיה מתחדשת והחלפת פחם באופן חלקי

פסולת לולים הינה בעלת פוטנציאל שימוש כמקור לאנרגיה מתחדשת והחלפת פחם באופן חלקי

 

כך עולה ממחקר חדש של חוקרים באוניברסיטת בן גוריון, באר שבע

 

עמוס דה וינטר

 

פסולת לולים רטובה שעברה טיפול הקרוי פיחום הידרותרמי,  הומרה לדלק פחמי שניתן להשתמש בו, ובעלת פוטנציאל להחליף עד כ-10% בקירוב מהפחם המיועד לייצור חשמל. בכך ניתן לצמצם פליטת גזי חממה ולספק מקור אנרגיה אלטרנטיבי. כך קובע מחקר חדש של חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון (אב"ג) בנגב.

לטענת החוקרים, "סילוק בטוח לסביבה של פסולת לולים נהיה בעיה משמעותית. המרה של פסולת לולים לדלק מוצק, כמקור לאנרגיה מתחדשת הינו אלטרנטיבה סביבתית חשובה הדורשת פחות משאבים, ובנוסף עשויה להפחית את התלות בדלקים מאובנים (פוסילים)."

ע"פ המחקר, שממצאיו פורסמו בכתב העת Applied Energy (Elsevier), חוקרים במכון צוקרברג לחקר המים באב"ג, השוו בין ייצור שריפה ופליטה של גזים של ביוצ'אר (biochar) והידרוצ'אר (Hydrochar).

ביוצ'אר נוצר מחימום איטי של ביומסה בטמפרטורה גבוהה (בד"כ של 450 מעלות צלזיוס ומעלה) בתנור ללא חמצן בתהליך הנקרא פירוליזה, ומהווה את שיטת הפיחום הנפוצה יותר. הידרוצ'אר מיוצר על ידי חימום של ביומסה רטובה לטמפרטורה נמוכה בהרבה, עד 250 מעלות צלזיוס, תחת לחץ בתהליך הנקרא פיחום הידרותרמי (HTC). ניתן לומר שהתהליך שאורך מספר שעות מחקה את תהליך  היווצרות הפחם הטבעי שלוקח אלפי שנים.

"החוקרים, תלמידת המחקר ויויאן מאו ופרופסור עמית גרוס, ראש המחלקה להידרולוגיה ומיקרוביולוגיה של הסביבה במכון צוקרברג לחקר המים, המכונים לחקר המדבר באב"ג, מצאו כי פסולת לולים המעובדת כהידרוצ'אר, יעילה יותר אנרגטית בכ-24% בהשוואה לייצור ביוצ'אר. כמו כן, נמצא, כי: "הידרוצ'אר של פסולת עופות נשרף באופן דומה לפחם פוסילי, גורם משמעותי בהחלפת הפחם בהידרוצ'אר (מקור של אנרגיה מתחדשת)."

בפעם הראשונה, החוקרים הראו כי ייצור הידרוצ'אר בטמפרטורות גבוהות הביא להפחתה משמעותיות של פליטת מתאן (CH4) ואמוניה (NH3), אך גם להגברה מסוימת בפליטת פחמן חד-חמצני (CO).

"מחקר זה הוא עוד אבן דרך לעבר פיתוח של דלק מתחדש אלטרנטיבי," מסביר גרוס. "ממציאנו עשויים לסייע באופן משמעותי בהפחתת פליטה של גזי חממה, הקשורים לייצור חשמל ופסולת חקלאית. עתה מתוכננים ניסויי שדה עם פסולת לולים שתעבור פיחום הידרותרמי, על מנת  לאשר את ההערכות ממחקר המעבדה הנוכחי."

המחקר מומן ע"י המשרד להגנת הסביבה וקרן רוזנצוויג-קופרשמיט. המועמדת לדוקטורט, ויויאן מאו, קיבלה תמיכה כספית ממשרד האנרגיה, קרן ריגר ומקרן מלגת צוקרברג, במכון צוקרברג לחקר המים של אוניברסיטת בן גוריון בנגב.

 

כיתוב

מטילות. המרת פסולת לולים לדלק מוצק – אלטרנטיבה סביבתית חשובה

אודות admin

עשוי לעניין אותך

עמי ארנין

השפעת צינון פרות יבשות על ביצועיהן בתחלובה העוקבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>