עמוד הבית / חדשנות / יו"ר הקואליציה, חה"כ דוד ביטן, למשרד האוצר: "על מה אתם עושים רפורמות שלא מגיעות לצרכן? בואו נגן על החקלאות, יש נושאים שזה לא רק מחיר!"

יו"ר הקואליציה, חה"כ דוד ביטן, למשרד האוצר: "על מה אתם עושים רפורמות שלא מגיעות לצרכן? בואו נגן על החקלאות, יש נושאים שזה לא רק מחיר!"

 

חה"כ ביטן אמר את הדברים בכנס "אם חקלאות כאן, מולדת כאן" שהתקיים במשקי עמק יזרעאל

עמוס דה-וינטר

כנס "אם חקלאות כאן, מולדת כאן" נערך בשבוע שעבר במשקי עמק יזרעאל, ביוזמת המועצות האזוריות מגידו ועמק יזרעאל, בהשתתפות עשרות חקלאים, אנשי ציבור וראשי המועצות האזוריות. בכנס נשאו דברים שר השיכון והבינוי, יואב גלנט, שרת המשפטים, איילת שקד, יו"ר הקואליציה, דוד ביטן והח"כים איתן ברושי, חיים ילין ואורלי לוי אבקסיס.

מימין לשמאל: דוד ביטן, איציק חולבסקי, אייל בצר, עו״ד גילי עוז
מימין לשמאל: דוד ביטן, איציק חולבסקי, אייל בצר, עו״ד גילי עוז

עשרות החקלאים שהגיעו לכנס הביעו בפני נבחרי הציבור דאגה עמוקה מהשחיקה ההולכת וגוברת במעמדה של החקלאות ומכך, שלאורך השנים בוחרות רבות ממפלגות הבית להתעלם במצען ובהסכמים הקואליציוניים שלהן מהמגזר החקלאי. הח"כים הביעו תמיכה בחקלאות ובחקלאים והתחייבו לפעול לאלתר לקידום הטיפול בפשיעה החקלאית.

איציק חולבסקי, ראש המועצה אזורית מגידו, תקף את דבריו של מנהל רמ"י, שאמר לאחרונה – 'נתכנן ונפתח גם במחיר הפגיעה במושבים עד לחיסולם המלא' וקרא לתנועות ההתיישבות להיאבק באמירות הללו: "אני מגנה את האמירה החמורה הזאת ומדגיש את הצורך של כולנו להתאחד לריסון ועצירת הותמ"ל שהינו כלי דורסני ואלים שעלול לחסל יישובים חקלאיים."

"אנו נחושים  למנוע הקמת שדה תעופה בינלאומי בעמק יזרעאל. שדה כזה עלול לחרב את העמק ואנחנו לא נאפשר זאת. זו תהיה בכייה לדורות."

אייל בצר, ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, הדגיש את חשיבות שילוב החקלאות במצעי המפלגות השונות: "חייבת להיות התחייבות מצד המפלגות, לא רק בדיבורים אלא התחייבות מעשית, שתעגן את החקלאות כערך לאומי ולא כאינטרס אזורי או מפלגתי. יש לנו מחויבות לדאוג לכך שיהיה דור ממשיך בחקלאות, שמפעל חלוצי וציוני בן למעלה ממאה שנה לא יירד לטמיון.

עוד אמר בצר: "בדיון במועצה הארצית בנושא תכנית לשדה תעופה, נחשפה התכנית האמיתית – שדה לתעבורת 20 מיליון נוסעים, זה כבר לא שדה תעופה משלים, אלא נתב"ג 2 ואפילו גדול יותר. אנחנו לא ניתן לזה לקרות."

עו״ד גילי עוז אמר בכנס: "הלקח החשוב שהחקלאים צריכים ללמוד מהשנים האחרונות הוא שאנו צריכים לדעת איפה המפלגות עומדות בייחס לחקלאות, חצי שנה לפני ההסכמים הקואליציוניים ולא חצי שנה אחרי. בתהליך נכון נוכל לעבוד עם המפלגות ולדעת מה נכנס להסכם הקואליציוני הבא של כל מפלגה חצי שנה לפני הבחירות. זה יעמיד את התאחדות החקלאים בעמדת כוח שבה היא לא הייתה עד כה."

מזכ״ל תנועת המושבים ויו״ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור, התייחס לנושא שדה התעופה: "אם היו חושבים על האינטרס האמיתי והציבורי, אז היו מעבירים מלכתחילה את בניית שדה התעופה לנגב. צור התייחס בדבריו גם לטרור החקלאי: "היום הפשיעה החקלאית והאלימות והפחד הם בלתי מידתיים ואנחנו קרובים מאוד גם למצב שחס וחלילה תהיה פגיעה פיזית קשה. הגניבות החקלאיות הן באחריות מדינת ישראל. המדינה צריכה לקחת אחריות ולהגביר את המענה לכל שלבי הטיפול – אכיפה, מניעה וענישה."

ח״כ איתן ברושי התייחס לחוסר השוויון בהשקעות הממשלה בין התיישבות ביהודה ושומרון לבין ההתיישבות החקלאית באזורי הארץ האחרים: ״ממשלה שלא מוכנה לוותר על שם מאחז לא חוקי ומשקיעה בזה המון כסף, מוכנה לוותר עליכם ועלינו המושבים והקיבוצים״.

שרת המשפטים, איילת שקד, הדגישה כי נושא הפשיעה החקלאית נמצא במקום גבוה בסדרי העדיפויות של מפלגתה ושל הממשלה וכי שר החקלאות מקיים פגישות חודשיות בנושא, יחד עם השר לביטחון פנים ועמה.

ח״כ דוד ביטן, יו״ר הקואליציה התחייב לקחת על עצמו את נושא הטיפול בפשיעה החקלאית: "המשטרה פשטה את הרגל באופן מוחלט בנושא הגניבות החקלאיות," אמר.

"יש היום רצון פופוליסטי להוריד את יוקר המחיה. מורידים מכסים על יבוא, הגופים הגדולים מרוויחים, הורסים את החקלאות ובסוף גם המחיר לא יורד. גישת האוצר מקדשת את הורדת המחירים אבל אף רפורמה לא הגיעה לצרכן. אני אומר לאוצר – על מה אתם עושים רפורמות שלא מגיעות לצרכן? בואו נגן על החקלאות, יש נושאים שזה לא רק מחיר!".

ח״כ אורלי לוי-אבקסיס: "המדינה מנסה להוריד את יוקר המחייה ע"י הגדלת הייבוא המקביל, שאינו נדרש לעמוד בדרישות האיכות מהחקלאים בישראל. את פערי התיווך לא בודקים ולא מפקחים עליהם. במצב הזה אנו מפסידים את החקלאים, יורדים באיכות המוצר והצרכנים לא מרגישים את ההורדה במחיר. התוצאה היא שהחקלאים מרוויחים פחות ואנחנו משלמים יותר."

דני עטר, יו"ר קק"ל: "אנחנו נמצאים בתקופה בה שוחטים את כל הפרות הקדושות והערכים של המדינה. ב-20 השנה האחרונות קיימת שחיקה לערכה של החקלאות והגיע הזמן לשנות את השיח לשיח ערכי וציוני. החקלאות היא אינטרס של מדינת ישראל ולא האינטרס שלנו.."

 

אודות admin

עשוי לעניין אותך

מאיר יפרח, מזכיר ארגון מגדלי ירקות בישראל

ביטחון מזון לעם ישראל

זכורות לנו הכוונות להביא מים במכליות מטורקיה, ותארו לעצמכם שהיינו סומכים עליהם ולא על עצמנו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>