עמוד הבית / חדשנות / "לא היתה ממשלה עוינת כממשלה הזו ומעולם לא היה משרד החקלאות חלש כמו הנוכחי"

"לא היתה ממשלה עוינת כממשלה הזו ומעולם לא היה משרד החקלאות חלש כמו הנוכחי"

 

חה"כ איתן ברושי
חה"כ איתן ברושי

כך אמר חה"כ איתן ברושי בועידה ה-15 של תנועת כפרי האיחוד החקלאי * דודו קוכמן, מזכ"ל האיחוד החקלאי: " המדינה חייבת לקחת אחריות על החקלאות והחקלאים ולהבטיח תמיכות ישירות, פרנסה הוגנת שתעודד כניסה של דור ההמשך"

 

הועידה ה-15 של האיחוד החקלאי, נערכה ביום חמישי שעבר לכבוד 85 שנות התיישבות ודנה בסוגיות של המרחב הכפרי המשתנה.

בפתח הישיבה דיווח שר החקלאות, אורי אריאל, על שינוי משמעותי ביחס הממשלה לנושא הטרור החקלאי כגון הגברת האכיפה והחמרת הענישה. לדבריו, על הפרק הקמת 3-4 ישובים בבקעת ערד, ישוב על הגלבוע בשם מיטל (מלכישוע), שבלת בגליל התחתון ובוחנים עוד מספר אפשרויות להקמת ישובים חדשים. לא מדובר על ישובים חקלאיים כי אין מספיק מים.

מזכ״ל האיחוד החקלאי, דודו קוכמן, אמר: ״אתגרים רבים מונחים לפתחם של מנהיגי הישובים ובהם החקלאים במשק המשפחתי.  לצד הצורך לחזק את יכולתם של החקלאים להתפרנס בכבוד קיימים איומים אחרים ובהם פעולות דורסניות לשימוש בזבזני בקרקע שנדרשים באגרסיביות באמצעות חוק הותמ״ל. אנו פועלים לחינוך דור ההמשך באמצעות תנועת הנוער וחניכיה."

קוכמן הוסיף: "המדינה חייבת לקחת אחריות על החקלאות והחקלאים ולהבטיח תמיכות ישירות, פרנסה הוגנת שתעודד כניסה של דור ההמשך. מצב בו במשק המשפחתי ירד לפחות מ-10 אלפים חקלאים מסוכן לביטחון המזון, לעסקים הקטנים, לפיזור אוכלוסיה ועוד."

מזכ״ל תנועת המושבים ויו״ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור: "המשימות שיש לנו במרחב הכפרי הן רבות. למרות שמצב החקלאות אינו טוב, בשנים האחרונות שיפרנו את מצב החקלאות – בין השאר הורדת מס המעסיקים לעובדים הזרים, הגדלת מספר העובדים, הורדת מחירי המים ועוד. לגבי הקרקעות – למרות שהותמלים שזה דבר בלתי סביר ולא נכון, צריך לראות את שיתוף הפעולה הקיים בשנים האחרונות עם המדינה בין השאר לגבי הסכם החכירה לדורות, על הפל"ח ועוד. אני מברך את דודו קוכמן ומוטי דלג'יו על פעילותם ועל השותפות אתנו."

צור התייחס לשיח האלים בחברה הישראלית: "אנחנו צריכים לשנות את השיח האלים בחברה הישראלית. עלינו לחזור לדבר על ערכים ולא להתבייש. עלינו להיות פעילים בעשייה אשר תתרום לחברה הישראלית כדי שתהיה לנו חברה טובה."

מזכ״ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן: "הועידה בסימן של 85 שנה היא זמן לעשות חשבון נפש. אתמול בירכנו על ההכרה בירושלים כבירת מדינת ישראל אבל לא במילים תיבנה הציונות. התפיסה של כלל הממשלות, לדורותיהן, לא מבינה לעומק את המשמעות של האחיזה בקרקע ושל האחיזה הציונית. אנחנו יודעים להשתנות אבל אין לנו כלים. מפרקים את מועצת הצמחים בגלל כמה אנשים שצועקים, במקום לחזק מחלישים. ענף הפרחים כמעט ולא קיים מהרגע שהמועצה התפרקה וזה מה שיקרה ברגע שהמועצה תתפרק.

"אנחנו צריכים את הכלים בכדי לשמור על קיום החקלאות. לא מספיק לקרוא להתארגן אלא להילחם על ההתארגנות. אני בעד כלכלת שוק אבל יש לקחת בחשבון את האינטרסים החברתיים, כדי שהחקלאות תמשיך להחזיק מדינה שלמה על כתפיה. אם לא נעשה הכל במשותף אז החקלאות לא תצליח לשרוד. יש כאן מספר ענפים שמתמודדים על קיומם. עלינו לעבוד במשותף ולחזק את החלשים."

חה"כ ברושי הגדיר את טיפול הממשלה בסוגית המים כמחדל. לדבריו, "המים והקרקע בישראל שניהם משאב לאומי. היום הממשלה הולכת להלאים את מכוני המים הפרטיים. יש לעכב את המהלך. אנו עומדים בפני מחדל גדול. מתקני התפלה לא מתפקדים ובגליל המערבי יש ויכוח על מיקום. וכך אחרי ארבע שנות בצורת אנו עומדים בפני משבר מים גדול. הבעיה לא רק מחיר המים כי יכול להיות שלא יהיה מים. אלא בהשקעת מקורות מים נוספים הרחבת מקורות מים, אגירה והליכה."

מזכ״ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר, אמר: "הפרויקט הציוני הוא לא פרויקט כלכלי. הממשלה רואה הכל דרך החור של הגרוש. זוהי פעילות לא ציונית. החקלאות הישראלית היא לא אינטרס של החקלאי אלא של מדינת ישראל. לחקלאי הקטן יד שתי ברירות או להיות חלק מה קואופרטיב או להיות אריס. אני קורא לכם לקחת חלק, להתארגן ולחזק את הקואופרציה החקלאית כדי לנצח את השיטה."

על אמירתו של מנכל רמ"י, עדיאל שמרון, על הותמ"ל, אמר מאיר: "אם עדיאל לא יחזור בו מהאמירות שלו כנגד הקיבוצים והמושבים אז אנחנו נלך על הראש שלו ונערוף אותו."

יו״ר מרכז המועצות האזוריות, עמיר ריטוב: "שילוב המועצות האזוריות עם התנועות הוא השילוב שישמור על הכפר והמרחב הכפרי. אנחנו בתקופה מאתגרת. המשבר בחקלאות ושלא רואים את דור ההמשך ומאידך, ההיסטריה סביב מחאת הדיור מביאה אותנו לראות כיצד אנו מתמודדים עם העידן המשתנה לאור המרחב הכפרי המשתנה. עלינו לחזק את הכפר בשילוב ידיים ובשיתוף הפעולה עם התנועות, המועצות, השלטון המקומי והארגונים הירוקים."

*מזכיר ארגון מגדלי ירקות בישראל, מאיר יפרח: "כבר שנים שאנחנו מרגישים שהחקלאות בישראל נמצאת בצומת ומנסה למצוא את דרכה. היום יותר מתמיד נדמה שאנחנו עדין בצומת, וחוסר הבהירות לאן לפנות רק הולך וגובר. רוב הבעיות הקיומיות של החקלאים והחקלאות לא נפתרו ונוספו עליהן לא מעט בעיות ומצוקות חדשות.

"צריך לשמור שמספר החקלאים לא יפחת, אלא אף יגדל. צריך לשמור שיחידת משק בת 100 דונם לפחות תוכל להתקיים בכבוד. הדור הבא של החקלאים ירצה להמשיך ואף להקים משקים חדשים, בטכנולוגיה ובאתגרים חדשים, ולשם כך נדרשים הבנה ורצון טוב והרבה אהבה לחקלאות ולחקלאים."

ירון סולומון, ראש המחלקה להתיישבות באיחוד, בישר על כוונת התנועה להקים ישוב חקלאי חדש, המבוסס על גרעין נוער האיחוד החקלאי. לדבריו, "אנחנו במגעים עם החטיבה להתיישבות בנוגע לקבלת משבצת התיישבות בפיתוח מבואות ערד. כעת אנו עמלים על תכניות להקמת הישוב ולגיבוש גרעין."

מוטי דלג'יו, ראש המועצה דרום השרון, נבחר בוועידה פעם נוספת ליו"ר האיחוד החקלאי.

 

 

אודות admin

עשוי לעניין אותך

מאיר יפרח, מזכיר ארגון מגדלי ירקות בישראל

ביטחון מזון לעם ישראל

זכורות לנו הכוונות להביא מים במכליות מטורקיה, ותארו לעצמכם שהיינו סומכים עליהם ולא על עצמנו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>