עמוד הבית / חדשנות / נדחה הדיון בהצעת החוק המבקשת להטיל מגבלות על הותמ"ל

נדחה הדיון בהצעת החוק המבקשת להטיל מגבלות על הותמ"ל

חה"כ איתן ברושי
חה"כ איתן ברושי

הדיון שאמור היה להתקיים ביום ראשון בוועדת השרים לענייני חקיקה נדחה בשבועיים, לאור חילוקי הדעות והתנגדות האוצר, אם כי לא ניתנה סיבה רשמית לדחיה * הדיון בהצעת עידוד חוק השקעות הון בחקלאות נדחתה בחודש

 

הצעת החוק המבקשת להטיל מגבלות על הותמ"ל (הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור), שעלתה לדיון ביום ראשון בוועדת השרים לחקיקה ביום ראשון נדחתה בשבועיים, לאור חילוקי הדעות בנושא ובעיקר התנגדות משרד האוצר. ההצעה הוגשה לכנסת בימים האחרונים ע"י חה"כ איתן ברושי, שאף שיגר מכתב לחברי הוועדה, במסגרתו ביקש את תמיכת השרים בהצעה. הצעת החוק ל חה"כ ברושי העוסקת בעידוד השקעות הון בחקלאות, אף היא נדחתה בחודש.

על פי הצעת החוק, מוצע לקבוע כי המדינה תוכל להכריז על קרקע חקלאית ככזו שהותמ"ל יכול לדון בה, רק לאחר "מיצוי כל הקרקעות המוגדרות מקרקעי ישראל שאינן קרקע חקלאית". כלומר, רק לאחר שהותמ"ל תסיים לטפל בתוכניות שאינן מתייחסות לקרקע חקלאית ולשטחים הפתוחים, יהיה ניתן לעבור ולטפל בקרקע חקלאית. נזכיר כי על פי חוק הותמ"ל, קבינט הדיור ומינהל התכנון באוצר מורשים לקבוע באילו מתחמים יוכרזו כמתחמים בהם הותמ"ל תוכל לטפל. כיום אין מגבלה על המתחמים, מלבד היקף יחידות הדיור או היבטים תכנוניים.

עוד מציעה הצעת החוק כי אם תוכרז קרקע חקלאית כמתחם המיועד לטיפול הותמ"ל, הדבר ייעשה רק לאחר קיום שימוע אליו יוזמנו כל מחזיקי הקרקע החקלאית ולאחר שקילת כל השיקולים הרלוונטיים, כולל, בין היתר, עוצמת הפגיעה במחזיקי הקרקע החקלאית. תנאי נוסף הוא שתנאי להכרזה של קרקע כאמור תחייב גם התייעצות עם ראש הרשות המקומית, שבתחומה נכלל רוב השטח שבתוכנית.

בנוסף מבקשת הצעת החוק לקבוע חד משמעית, כי קרקע חקלאית המוחזקת על ידי אגודה חקלאית שיתופית, לא תוכל להתקדם לאישור הותמ"ל ולהיות מוכרזת על ידי הממשלה, באם היא מהווה למעלה מ-30% מהקרקעות החקלאיות של האגודה החקלאית.

"הצעת החוק נועדה להגביל את הפגיעה בשטחי חקלאות, נוכח העובדה שתכניות ותמ"ל מקודמות בשטחי החקלאות של אגודות חקלאיות שיתופיות, אשר כתוצאה מהתכניות הללו מרבית האדמות יופקעו, דבר שיוביל לפגיעה כלכלית חריפה ומשמעותית בהם, עד כדי שבירת מטה לחמם ומקור פרנסתם של האגודות וחבריהן", כך נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק.

"בהיבט המאקרו כלכלי, הפקעת האדמות החקלאיות גורמת לפגיעה קשה בשטחי החקלאות שתוביל בוודאות לפגיעה דרמטית בהיקף יכולת הייצור החקלאית והצורך להיענות לקצב גידול האוכלוסייה והצריכה של תוצרת חקלאית מקומית. לכן, מוצע להגביל את האפשרות להכריז על מתחם כמתחם מועדף, אם המתחם יכלול קרקע למטרה חקלאית המהווה למעלה מ-30% מהקרקעות למטרה חקלאית של היישוב. דהיינו הצעת החוק קובעת 'קו אדום' מינימלי של הותרת 70% מהשטחים למטרה חקלאית."

מזכ״ל תנועת המושבים ויו״ר התאחדות חקלאי ישראל  מאיר צור: "שימוש של ממשלת ישראל בותמ״ל אינו ראוי ואינו מתאים למדינה דמוקרטית ונילחם בו עד שהוא יתבטל. הפתרון למצוקת הדיור לא נמצא בשטחים החקלאיים." צור הוסיף: "אנחנו שותפים ומחזקים את ח״כ איתן ברושי על הגדת הצעת החוק."

 

כיתוב

חה"כ איתן ברושי. "הצעת החוק נועדה להגביל את הפגיעה בשטחי חקלאות"

אודות admin

עשוי לעניין אותך

מאיר יפרח, מזכיר ארגון מגדלי ירקות בישראל

ביטחון מזון לעם ישראל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>