דיבידנד או פנסיה

נצר חזני, גן נר ובדולח – שלוש מתוך שבע אגודות השיתופיות המחזיקות בחברת משקי עזה – עתרו לפירוקן

 

שלוש מתוך שבע האגודות השיתופיות שהיו קיימות בגוש קטיף, שהן בעלות מניות בחברת משקי חבל עזה (מח"ע), עתרו לבית המשפט המחוזי בירושלים בבקשה, שזה יורה לרשם האגודות השיתופיות למנות להן מפרק, באמצעות בא כוחן עו"ד אייל סודאי, ממשרד חיימסון-סודאי, המתמחה בדיני אגודות שיתופיות.

פרדס של מח"ע
פרדס של מח"ע

משקי חבל עזה הוקמה על ידי 7 ישובים שהיו בגוש קטיף טרם ההתנתקות, והיא מעבדת למעלה מ- 22 אלף דונמים (גד"ש, מטעים, פרדסים) בתי קירור ואריזה ועוד, באזור חבל אשכול. שווי מח"ע מוערך בכחצי מיליארד ₪.

מעבר להיותה של חברת מח"ע שייכת לשבע אגודות, היא שייכת למעשה לכ-280 אנשים, שהינם חברים באגודות אלו, רובם מתקרבים או עברו את גיל הפנסיה זה מכבר, והם מפוזרים ברחבי הארץ. בעתירתן טוענות האגודות נצר חזני, גן נר ובדולח, כי חוק ההתנתקות ביקש לדאוג לאותם חברים, למעין פנסיה בהגיעם לגיל פרישה או בסמוך לה, שכן מרבית החברים היו חקלאים נטולי זכויות סוציאליות.

כזכור, בקיץ 2005 ביצעה ממשלת ישראל את תכנית ההתנתקות, במהלכה פונו תושבי היישובים ברצועת עזה והישובים עצמם. כדי להסדיר את מכלול ההיבטים הכלכליים והמשפטיים נחקק באותה שנה חוק יישום תכנית ההתנתקות. סעיף 105 בחוק ההתנתקות קובע כי אגודה שיתופית התיישבותית תפורק בהתאם להוראות פקודת האגודות השיתופיות ורשם האגודות השיתופיות ימנה לה מפרק.

החוק גם מתייחס לתאגידים קשורים כמח"ע ובמסגרת תקנות היישום לחוק נקבעו גם תקנות התאגידים הקובעות מנגנון, שנועד להסדיר את אופן חלוקת המניות לאחר הפירוק, לכל אחת מן האגודות החברות באותם תאגידים קשורים, לרבות מח"ע. על פי העתירה, התקבולים שצפויים היו להתקבל מפירוק האגודות וחלוקת המניות במח"ע, נועדו להבטיח קיומם של החקלאים בכבוד.

עו"ד סודאי מסביר, כי חוק ההתנתקות חייב את רשם האג"ש למנות מפרק ל-7 האגודות, שכן כאשר האגודות תפורקנה, הן תוכלנה למצוא משקיע שירכוש את מניותיהן במח"ע, כפי שאירע עת מומשו יחידות ההשתתפות של המושבים והקיבוצים בתנובה, עת זו נרכשה בשנת 2008 ע"י קרן אייפקס.
לטענת עו"ד סודאי, כאשר ימונה מפרק לאגודות, ויימצא משקיע למח"ע, יוכל כל חבר לקבל את חלקו היחסי בשוויה של מח"ע (כ-1.5 מיליון ש"ח כ"א), כאשר קבלת שווי זה עדיף עשרות מונים על פני דיבידנד שנתי של כ-10-20 אלף ₪, שמקבל כל חבר בשנים האחרונות.

עוד נטען בעתירה, כי בשנים האחרונות בוצעו השקעות שונות מצד מח"ע, בהיקפים של מיליוני שקלים, שהתבררו כעסקאות כושלות, ובמסגרתן ירדו לטמיון סכומי עתק וישנו חשש, כי אם לא ימונה מפרק ובמידה ולא ימצא משקיע – כי אז גם הפנסיה של החברים תאבד או תופחת משמעותית.

בעתירה פורטו פניות רבות של האגודות לרשם האג"ש, על מנת שזה יעשה שימוש בסמכותו למנות להן מפרק, אלא שבשל מחלוקת עם שאר האגודות השיתופיות, רשם האגודות השיתופיות נמנע עד כה ומתמהמה ממתן צו פירוק לאגודות, מזה כבר 12 שנה, מאז ההתנתקות בשנת 2005 ועד היום. עוד נטען כי בכך נמנע מחברי האגודות השיתופיות נצר חזני, גן נר ובדולח לממש את אחזקותיהן במח"ע.
לפיכך, כך נטען, לאור התמהמהותו של רשם האגודות השיתופיות, לטענתן, במשך חמש שנים רצופות, הוגשה עתירה מנהלית לבית המשפט. העתירה הוגשה נגד רשם האגודות השיתופיות והאגודות גני טל, קטיף, גדיד ומורג. נצר חזני, בדולח וגן אור מחזיקות, כל אחת, ב-15% ממניות מח"ע. כנ"ל גני טל, קטיף, גדיד ומורג. הרכב החברים באגודות העותרות, הוא 143, היינו – מעל 50% מחברי מח"ע.

 

כיתוב

פרדס של משקי חבל עזה. שלוש אגודות הגישו בקשה לפירוק

אודות admin

עשוי לעניין אותך

מאיר יפרח, מזכיר ארגון מגדלי ירקות בישראל

ביטחון מזון לעם ישראל

זכורות לנו הכוונות להביא מים במכליות מטורקיה, ותארו לעצמכם שהיינו סומכים עליהם ולא על עצמנו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>