עמוד הבית / חדשנות / הולנת"ע אישרה את התוספת של יחידת מגורים נוספת למשקי העזר

הולנת"ע אישרה את התוספת של יחידת מגורים נוספת למשקי העזר

המלצה זו מאפשרת מענה מקיף לכלל מגרשי המגורים השייכים למרקם הבנוי הוותיק של המושב, בהלימה למגרשי המגורים שבנחלות, להבדיל ממגרשי מגורים שנוספו בהרחבות

עמוס דה-וינטר

עמית יפרח

השבוע אושרה על ידי הולנת"ע (הועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים) שבמועצה הארצית לתכנון ובניה הבקשה של משקי העזר לתוספת יחידת דיור נוספת שאינה נספרת בתמ"א 35, התוספת הינה למשקי עזר שאינם מוגדרים כנחלה, ובלבד שהיו קיימים בינואר 1992 ולא פוצלו מאז, זאת בדומה לתוספת יחידות דיור בחלקות המגורים בנחלות בתנאי ויתקבל אישור הועדה המחוזית.
עמדת הולנת"ע נשענה על העובדה כי מתן אפשרות לתוספת יח"ד בתחומי משקי העזר, בשל מספרם הקטן יחסית (כ-2000), אין בה כדי לחרוג ממדיניות התכנון מעקרונות תמ"א 35. הוועדה סבורה כי נכון לקבוע שהתוספת המוצעת תינתן במגרשי מגורים שהיו קיימים במושב בסביבות שנות ה-90. זאת היות ועד לנקודת זמן זו המגרשים הקיימים היו שייכים לגרעין הוותיק של המושב, טרם ההרחבות, טרם המהלכים התכנוניים להרחבת ישובים כפריים וטרם הגבלות היקף יח"ד במושב בתמ"א 35. המלצה זו מאפשרת מענה מקיף לכלל מגרשי המגורים השייכים למרקם הבנוי הוותיק של המושב, בהלימה למגרשי המגורים שבנחלות, להבדיל ממגרשי מגורים שנוספו בהרחבות.
החלטה זו באה בעקבות עתירה לבג"צ של משקי העזר, שכתוצאה ממנה הוקמה ועדת היגוי, שבה ישבו גם נציגי התנועות המיישבות. הוועדה בחנה את הנושא ושמעה את עמדותיהם של אנשי המקצוע, דנה בהן ולבסוף החליטה להמליץ למועצה הארצית על התוספת של יחדות הדיור למשקי העזר.
עו"ד עמית יפרח, היועמ"ש ויו"ר אגף קרקעות בתנועת המושבים: "ישבנו בוועדת ההיגוי ואנחנו בהחלט תומכים ומברכים על ההחלטה. משקי העזר הינם מעטים ביחס למספר הנחלות ולכן הפריצה של תמ"א 35 אינה דרמטית ואף מתבקשת. מלכתחילה לא היה נכון שלא לאפשר גם להם להוסיף יחידת דיור נוספת בחלקות המגורים שלהם, כפי שנעשה בנחלות ולכן, טוב שנעשה תיקון העיוות וכעת גם למשקי העזר תינתן ההזדמנות לבנות יחידת מגורים נוספת."

אודות admin

עשוי לעניין אותך

מאיר יפרח, מזכיר ארגון מגדלי ירקות בישראל

ביטחון מזון לעם ישראל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>