עמוד הבית / חדשנות / שר החקלאות לראשי המועצות בעוטף עזה: "בשלב זה לא תקוצץ מכסת המים לחקלאות"

שר החקלאות לראשי המועצות בעוטף עזה: "בשלב זה לא תקוצץ מכסת המים לחקלאות"

במערכת הארצית, מעבר לכמות הצריכה בפועל בשנים האחרונות

ראשי המועצות האזוריות בעוטף עזה נפגשו במועצה האזורית מרחבים עם שר החקלאות, אורי אריאל. בפגישה השתתפו: יואב מורג, מנהל מחוז דרום המשרד החקלאות, רותי פרום ראש הרשות לתכנון במשרד החקלאות וראשי המועצות האזוריות מרחבים, אשכול, שדות נגב, שער הנגב וחוף אשקלון שי חג'ג', גדי ירקוני, תמיר עידאן, אלון שוסטר ויאיר פרג'ון.

שר החקלאות בפגישה עם ראשי המועצות בעוטף עזה, שנערכה במרחבים
שר החקלאות בפגישה עם ראשי המועצות בעוטף עזה, שנערכה במרחבים
שר החקלאות עדכן את ראשי המועצות, כי סיכם עם משרד האוצר ורשות המים, כי בשלב זה לא תקוצץ מכסת המים לחקלאות במערכת הארצית, מעבר לכמות הצריכה בפועל בשנים האחרונות. במידה ויהיה קיצוץ, בשל עצירת גשמים או בשל אי עמידה של מתקני ההתפלה בכמות הצפויה, החקלאים יפוצו ויופנה תקציב נוסף לפיצוי ולעידוד לוויתור מרצון של מכסת מים מגד"ש לטובת המטעים.
כזכור, באוקטובר 2017 הודיעה רשות המים שיקוצצו 50% מהמכסות למים לחקלאות. עם הודעת הרשות, התערבו שר החקלאות וראשי המועצות באופן מיידי וגיבשו מודל, יחד עם משרדי האנרגיה והמים והאוצר לפיו לא יהיה קיצוץ. המודל אומץ על ידי רשות המים ונכון לכרגע הוסר האיום על הקיצוץ וזו בשורה לחקלאות.
לאור התערבות שר החקלאות יחד עם שר האנרגיה והמים בשנת 2018 ירכשו כ-75 מיליון קוב נוספים ממתקני ההתפלה, מתוכם 60 מיליון קוב שלא נלקחו תחילה בחשבון ממקורות המים הזמינים לשימוש. בנוסף, משרד החקלאות ממשיך לקיים מחקרים רבים, על מנת להגיע לחיסכון משמעותי במים בגידולים השונים.
שר החקלאות, אורי יהודה אריאל הכהן: "אנו פועלים רבות ונמשיך לפעול למען יישובי עוטף עזה, נושא המים על הפרק ואנו פועלים באופן מתמיד למען החקלאים בעניין זה. סיכמתי לפני כחודשיים עם רשות המים והאוצר שלא יהיה קיצוץ ללא פיצוי, ולמעשה הוסר האיום שהוכרז ע"י רשות המים לפני כשלושה חודשים, ואנו פועלים שיהיה פיצוי לחקלאים לפי המודל של 2009. לדאבוננו, לאחר ארבע שנות בצורת ירדו עד כה מעט גשמים, שהם פחות מהממוצע הרב שנתי והחורף הנוכחי מסתמן כשחון לכן הבאנו בנוסף כ-70 מיליון קוב ממתקני ההתפלה והמדינה מקימה מתקני התפלה נוספים בגולן ויתווספו מיידית בין 90-100 מיליון קוב.
"כפי שאמרתי, אין מצב שמקצצים ללא פיצוי ויחד עם משרדי האנרגיה, האוצר והחקלאות מקדמים מתקן ההתפלה נוסף בגליל המערבי עבור הצפון והקמת מתקן התפלה נוסף בשורק, שכבר מוכן סטטוטורית. המתקנים האלו יתנו תוספת של 250-350 מיליון קוב נוספים ליכולת ההתפלה של ישראל וכיום, במסגרת ההסכמים, יכולת ההתפלה הקבועה עומדת על כ-600 מלמ"ק + 50 מלמ"ק, הנוספים לשנת 2018."
ראש המועצה האזורית מרחבים, שי חג'ג': "המדינה חייבת להקים עוד מתקני התפלה כפי שהתחייבה על הקמת 4 מתקנים. התחייבות שר החקלאות, כי אם יהיה קיצוץ יהיה גם פיצוי, היא נכונה ואחראית. אבל אסור לנו להגיע למצב של קיצוץ והענקת פיצויים. מדינת ישראל היא מעצמת הייטק וידע טכנולוגי. אנחנו יודעים לייצר לעצמנו את המים, שהם המרכיב העיקרי בחקלאות ובחיים בכלל, ויש לזרז את תוכנית הקמת מתקני ההתפלה. אם, חלילה, יאלצו לקצץ במכסות המים המשמעות היא הקטנת שטחי הגידול בארץ בשנים הבאות, הפקרת קרקעות וסיכון ביטחון המזון של אזרחי ישראל."

אודות admin

עשוי לעניין אותך

2משה_ינאי

מפקד ארצי בחקלאות

The Perfect Gifts,Small Gift Earrings ,Bracelet,Necklaces ,Charms, RiNG "; The Perfect Gifts ,fashion and popular,Women's …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>