עמוד הבית / חדשנות / "רשות המים נכשלה, אנחנו לא מוכנים לשלם את המחיר"

"רשות המים נכשלה, אנחנו לא מוכנים לשלם את המחיר"

מאות מתושבי הגליל המערבי הפגינו מול דיון הות"ל

מאות מתושבי הגליל המערבי הפגינו ביום חמישי שעבר בפתח ישיבת הוועדה לתשתיות לאומיות שדנה במיקום מפעל ההתפלה בגליל המערבי. הוועדה דנה בדרישת רשות המים למקם את המפעל הגדול בישראל, אחד הגדולים בעולם, בקרבת בתי התושבים ובלב אזור חקלאי תיירותי.
מועצה אזורית מטה אשר ומטה מאבק התושבים התייצבו בפני הוועדה ודרשו כי את המפעל יקימו באזור תעשייה, בדיוק כפי שעשו עד היום עם שאר המפעלים שקמו בישראל. המפגינים, תושבי הישובים הסמוכים למיקום המיועד למתקן ההתפלה, מחו על אוזלת היד של פקידי רשות המים שמסרבים לבחון חלופות ראויות למפעל ומעדיפים לנצל את היסטריית הבצורת בכדי להביא להקמתו במקום שיוביל להרס של אזור שלם.

תושבי מטה אשר מפגינים (צילום: יובל הדר)
תושבי מטה אשר מפגינים (צילום: יובל הדר)
יורם ישראלי, ראש מועצת מטה אשר, אמר: "רשות המים פועלת בציניות ובחוסר אחריות לאומי כאשר היא הופכת את תושבי האזור לאויבי המדינה ומציגה אותם כמי שאחראים לחוסר המים במדינה. להקמת המפעל אין קשר למצב משק המים ומדובר במחדל תכנוני של פקידי רשות המים אשר נכשלו במשך שנים לתכנן משק מים יעיל לצפון המדינה, פגעו בכנרת ובמאגרי המים ועכשיו פועלים בהיסטריה כדי להביא להקמת מפעל במיקום שגוי שיוביל לפגיעה נוספת בתכנון משק המים."
משה דוידוביץ', סגן ראש המועצה, הציג בפני הוועדה את הצעדים הרבים שנקטה המועצה בשיתוף התושבים, מאז הדיון בוועדת הפנים של הכנסת בסוף דצמבר האחרון, בכדי להגיע לפתרון מוסכם מול רשות המים למיקום מתקן ההתפלה. דוידוביץ' הציג שורה של מיקומים חלופיים זמינים הנמצאים באזורי תעשייה. כמו גם הסכמה עקרונית של משרד הבריאות לשאיבת מי גלם מחוץ למפרץ עכו.
לצד תושבי הגליל המערבי התייצבו מיטב המומחים בתחום המים וההתפלה ביניהם פרופ' יורם אבנימלך, חבר ועדת החקירה למשק המים ופרופ' רפי סמייט מהטכניון, מומחה בעל שם עולמי בתחום ההתפלה, אשר טוענים כי הקמת המפעל בשטחים פתוחים במיקומים אותם מציעה רשות המים הינה טעות לדורות.
בדיון הוצגו הוכחות לטיעוני המועצה בהתנגדותם למיקום המקודם על ידי רשות המים, פורקו טיעוניהם של גורמי המקצוע להתנגדות לחלופות מפרץ עכו, הובעה תמיכתם של שלל מומחים מתחומי ההתפלה, המים והסביבה בחלופות, ואפילו סופקה נכונות בעל הקרקע של אחת מהחלופות, להקמת המתקן בשטחו.
המועצה בשיתוף מטה מאבק התושבים תמשיך בכל האמצעים העומדים לרשותה, להיאבק על מיקום מתקן ההתפלה לטובת שמירה על ערכי הטבע, הגנת הסביבה ואיכות חיי תושבי האזור.

אודות admin

עשוי לעניין אותך

עמי ארנין

השפעת צינון פרות יבשות על ביצועיהן בתחלובה העוקבת

סיכום ניסוי 2016 ד"ר עמי ארנין, ד"ר איתי עסיס, ד"ר בני שריר, ד"ר מיכאל ואן …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>