עמוד הבית / חדשנות / תלס שקדים

תלס שקדים

שמעון וילנאי – יבול שיא

הזן הטבעי של שקדים מבית היוצר של חברת "תלס" הפך זה מכבר למותג של איכות ומצויינות כאחד. מאז הניח חסן תלס את היסודות למפעל השקדים בשנת 1960, למד השוק בישראל וגם במדינות ערב השכנות והרחוקות יותר להעריך וליהנות מזן הדגל "חסן אום אל פאחם".
למשפחת תלס עשרת אלפים דונם שטחי גידול ברחבי המדינה. בקבוצת גבע פעיל מפעל שמבצעים בו את קילוף השקדים שבאים מהשטח. בהשקעה של עשרות מיליוני שקלים (החברה פרטית ואינה מוסרת נתונים) הוקם מפעל חדש באזור התעשייה מבואות גלבוע ושם מייצרים שקדים מולבנים, חתוכים וגרוסים. התוצרת מהמפעל הזה מיועדת רובה ככולה לשווקים במדינות ערב ובמיוחד למדינות המפרץ (גם כאן אין מוסרים נתונים על היקפי הייצוא ומפרט המדינות שאליהן משווקים) המפעל החדש מתקדם ברמה גבוהה – "הכל אוטומטי" אומר לנו נציג הדור השלישי במשפחה, המנכ"ל וואיל מחמוד (האבא) חסן (הסבא) תלס. "אין כמעט מגע יד אדם בטיפול בשקדים. הכל מיכון. אנחנו מעסיקים במקום חמישה עשר עובדים לעבודות שונות."
"תלס" הוא המוביל בשוק השקדים בארץ. המתחרים נמצאים הרבה מאחור ומנסים מדי פעם, בדרכים שונות לכרסם במותג הלאומי. וואיל מספר לנו שמספר חקלאים התארגנו במטרה לשווק; לא הצליחו וגרמו נזק לשוק. "במהלך שנת 2016 הם ייבאו לישראל 2000 טונות והצליחו להפיל את המחירים וממש דפקו את השוק המקומי. ירידת המחירים הייתה בשיעור של 10-15 אחוזים. עשינו מהר מאד חושבים וקניתי מההתארגנות החדשה מאות טונות מהיבול שהיה להם וייצאתי את השקדים האלה כדי לשמור על המחירים בשוק המקומי. לקח לנו שישה-שבעה חודשים להחזיר את מצב השוק לקדמותו. גם בתחום הזה יש רמאות בשוק המקומי ואתה צריך לדעת על איזו דלת לדפוק ולהתארגן מחדש.
"יש לנו די ניסיון חיים כדי לדעת איך להתנהל בשוק המקומי. בהיסטוריה רבת השנים שלנו בתחום ראינו שכל גורם חדש שנכנס לענף גורם לנו נזק וחוסר יציבות, כי אותו גורם פונה למשרד התעשייה ומבקש לקבוע מכסות ובכך להפיל את השוק כולו" אומר לנו וואיל תלס ומדגיש: "חברת תלס פועלת בצורה הפוכה. קונה את כל השקדים מהשוק, מייצבת את המחיר ושומרת על החקלאים."
וואיל תלס מציין כי מחיר השקדים רגיש מאד "ובגלל חוסר האמון בשטח נכנסות קבוצות ודוחפות לרשתות זן זר, לא ישראלי. הרשתות די חוששות מהקבוצות האלה ולוקח הרבה זמן להחזיר את היציבות לשוק".
כנראה שהשם של החברה מאום אל פאחם משפיע. שכן תרגום של השם תלס לעברית – כוח, חוזק, או במילים של וואיל "אנחנו האיש החזק בשוק השקדים".

וואיל תלס. האיש החזק בשוק השקדים
וואיל תלס. האיש החזק בשוק השקדים

אודות admin

עשוי לעניין אותך

עמי ארנין

השפעת צינון פרות יבשות על ביצועיהן בתחלובה העוקבת

סיכום ניסוי 2016 ד"ר עמי ארנין, ד"ר איתי עסיס, ד"ר בני שריר, ד"ר מיכאל ואן …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>