עמוד הבית / חדשנות / ריאיון החודש עם ליאור קטרי, מנהל מו"פ דרום

ריאיון החודש עם ליאור קטרי, מנהל מו"פ דרום

"חקלאים יצטרכו להקים לעצמם חברות מסחריות שיכתבו פטנטים"

שמעון וילנאי – יבול שיא

האגרונום ליאור קטרי, מנהל מחקר ופיתוח דרום מאז שנת 2013, חולש בפעילותו על שמונה עשר אחוזים משטחי החקלאות של מדינת ישראל. כ-700 אלף דונם של אדמה מעובדת וגידולים מגידולים שונים. מעבר להיותו מנהל יחידת מו"פ באזור נרחב, הוא גם רכז הועדה החקלאית במועצה האזורית אשכול מאז 2009. ליאור ממוקד מטרה.
הוא מודע היטב לבעיית יסוד של חקלאי ישראל שאין בנמצא דור עתיד שימשיך את מסורת האבות ולכן צריך לנהוג אחרת בהתמודדות היום-יומית של החקלאות הישראלית.

אגר' ליאור קטרי
אגר' ליאור קטרי
ליאור קטרי הוא אורח "ריאיון החודש" גם מפני שב-27 בפברואר הוא יקיים את "היום הפתוח" של החקלאים והחוקרים ביחידה שעליה הוא מופקד.
"בעוד עשר שנים החקלאות תהיה משולבת תעשייה. מחוברת לתעשייה, בנוסף לחקלאות המסורתית. דור העתיד בפריפריה שיצטרך להתקיים מחקלאות ולהחזיק את אדמות הלאום יעבד חקלאות קונבנציונלית שמטרתה להאכיל את העם היושב בציון". דברים שאומר לנו ליאור קטרי בשיחתנו במשרדו בחבל אשכול. "חובה למצוא חקלאות תומכת תעשייה או להיפך. מזון בריא או תוספי מזון, תעשייה רפואית וקוסמטיקה".


"אני מנסה ליצור שת"פים. גם המדען הראשי של משרד החקלאות ד"ר אבי פרל מוציא "קול קורא" – "תיבת נח", שילוב עם התעשייה. יש לנו חברות מסחריות שאנחנו בקשרים אתם וצוות מדעי שיהיה חייב להיות מחוקרי המו"פ שלנו, מחוקרי וולקני ושישולבו בהם חוקרים ממכון וייצמן. זה הערך המוסף שלנו. חוקרי וולקני בנו פה בית"

לדבריו "זה הרבה מחקר ונדרש סוג מסוים של חקלאים שישתלבו בנושאים האלה. חקלאות שתתבסס על הרבה ידע, פטנטים וחברות מסחריות שיתמכו".
מדגיש: "חקלאים יצטרכו להקים לעצמם חברות מסחריות שיכתבו פטנטים. מו"פ דרום מוגדר כמו"פ שאמור לטפל בבעיות של גידול בבתי צמיחה ולכן קראו לנו מו"פ של מושבים וחקלאות המוכוונת בתי צמיחה. אין דבר כזה יותר חקלאות מושבית או חקלאות קיבוצית. זו סטיגמה שצריך להוריד אותה. אנחנו לא מטפלים בסוגי פרחים או פלפל ועגבנייה. אנחנו מטפלים באבוקדו, מנגו, תפוחי אדמה, גזר, צנונית. מנסים להשקיע בטיפוח דור עתיד. זה לא פרופר טיפול מו"פ אבל לצערי אין דור עתיד לחקלאות וחובה להסתכל קדימה שנים הרבה".

"קק"ל הסכימו כבר לפני שנים להכפיל את התקציב למו"פים. בשלב מסוים החליטו במשרד החקלאות להעלות ל-18 מיליון פלוס אך אחרי שנתיים חזרו למצב הקודם – זה מתסכל"

מו"פ דרום הוא אחד משמונה מו"פים פריפריאליים שנתמכים על ידי המדען הראשי של משרד החקלאות וקק"ל. ליאור קטרי מציין ש"מו"פ דרום אמון על מחקר יישומי, שנועד לשרת את החקלאים באזור שאנחנו פועלים. חקלאות מסורתית, אסם התבואה של ירקות טריים בישראל: שישים אחוז מהעגבניות, שישים אחוזים מתפוחי אדמה, חמישים אחוזים פלפל לשוק מקומי. אנחנו מחויבים לתמוך ולשדרג חקלאות מקומית אבל החובה הגדולה היא להביט קדימה עשר שנים ומעלה היכן תהיה אז החקלאות. המשאבים קבועים ואינם מספיקים. ובמשאבים הקיימים במה להשקיע? בקיים או בעתיד. כל החלטה שאקבל עלולה להיתקל בביקורת. יש לנו צוותי היגוי נרחבים לכך".

והתמיכה בחקלאות פוחתת?!
"התמיכה בחקלאות הולכת ונעלמת. במשרד החקלאות מדברים על תמיכה ישירה, אני לא רואה אותה. האג'נדה שלי – בואו נעשה בעצמנו. ניקח את הכוח לידיים שלנו ונחשוב בצוותא מה אנחנו יכול לעשות לעצמנו."

ומה אתה באמת יכול לעשות למענכם?
"אני מנסה ליצור שת"פים. גם המדען הראשי של משרד החקלאות ד"ר אבי פרל מוציא "קול קורא" – "תיבת נח", שילוב עם התעשייה. יש לנו חברות מסחריות שאנחנו בקשרים אתם וצוות מדעי שיהיה חייב להיות מחוקרי המו"פ שלנו, מחוקרי וולקני ושישולבו בהם חוקרים ממכון וייצמן. זה הערך המוסף שלנו. חוקרי וולקני בנו פה בית. נפעל למחקרים משותפים עם מכון וייצמן. נצטרך חקלאים עם אוריינטציה של יזמות במבט לעתיד. מתחילים קשרים ראשונים עם חברות מסחריות. תחילת בנייה של מערך חדש".

בעיה אקוטית שנחשפת במשקים ברחבי המדינה – אין דור ממשיך.
"אני גדלתי פה. לא רק שלא נכנסתי לחקלאות, כרכז הועדה החקלאית סגרנו את המשק המשפחתי בשנת 2011 כי לא היתה כדאיות כלכלית להמשיך להחזיק בו. החקלאות לא מושכת, לא אטרקטיבית. חלק מהבנים חוו סגירת משקים של ההורים שלוו בחובות כבדים שחלק מהמשפחות נאלצו לשלם ולא כולם יוצאים מזה".
מגלה: "חקלאים מצליחים לא רוצים שדור ההמשך ימשיך בחקלאות. שילמדו וירכשו מקצוע. ההשקעות המטורפות שצריך להשקיע כדי להיכנס לתחום מסתכמות במיליוני שקלים והתשואה לא ברורה. עוד שנייה נאבד את הבנים. הבנים שלי לא יודעים להפעיל טרקטור. לא יודעים את ההבדל בין מחרשה ודיסקוס. אני עוד עבדתי עם ההורים במשק שלהם. ילדיי לא עבדו בחקלאות. אנחנו צריכים להחליט מתי ואיך מחזירים את הדור שאמור היה להיות דור המשך. התחלנו פרויקטים עם אגף החינוך, החל מגן חובה. זו שנה חמישית שאנחנו מארחים ילדי גן חובה מכל המושבים והקיבוצים. חלקם ילדים של חקלאים הכי גדולים – והם מתפלאים בחממה: "אה, ככה גדלה עגבנייה".
מיזם נוסף של מו"פ דרום: זו שנה חמישית להפעלת בני נוער מחבל אשכול. מדי יום ו' מסיעים 8 בני נוער לנמל יפו ומלווים אותם בחתירה בקיאקים בים הפתוח. גם בחופי אשקלון, חיפה, שדות ים ופעם בשנה בתחרות סובב כנרת.

מוסיף: "עוד פרויקט – בו אנו נלווה את כיתות ו' בהרצאות ועבודת שטח; ניסויים בגידול עצמו; נמשיך ונפתח. החקלאות חייבת להיות על פי מדיניות לאורך שנים ואיך מסייעים לדור ההמשך. כרגע אני לא רואה דור המשך. הוא לא קיים. זה אלף בית של הקיום פה. אנחנו מעבדים עד התלם האחרון לפני הגבול. קילומטר מעזה".

איך אתם מסתדרים עם התקציב שהוא רחוק מלשכנע?
"המו"פים מתוקצבים על ידי המדען הראשי וקק"ל. 15 מיליון קק"ל ועוד 15 מיליון ממשרד החקלאות. 30 מיליון שקלים ל-8 מו"פים. אבסורד שנמשך שנים. כל התשומות עלו ב- 30-35 אחוז. שחיקה של 30 אחוז. קק"ל הסכימו כבר לפני שנים להכפיל את התקציב למו"פים. בשלב מסוים החליטו במשרד החקלאות להעלות ל-18 מיליון פלוס אך אחרי שנתיים חזרו למצב הקודם. כל שקל שתשקיע יכפיל את עצמו. זה מתסכל. בחמש שנות פעילותי אני מרגיש קשור עם יד אחת לגב. זה מרוץ בלתי פוסק. אני מזהה הרבה יותר נכונות של קק"ל להגדיל תקציבים. הם באו לכאן עם סגל נרחב, בדקו היכן הם משקיעים. השתכנעו שיש מקום להגדיל תקציבים אבל בתנאי שגם המשרד הממשלתי יעשה זאת. קק"ל היא קרש הצלה למו"פים. הכסף משם מגיע הרבה יותר מהר מאשר ממקומות אחרים".

ניסויים בשטח פתוח
היום הפתוח" של מו"פ דרום יתקיים ב-27 בפברואר. "זה יום חג לחוקרים ולעוסקים במלאכה" אומר מנהל המו"פ ליאור קטרי. ומוסיף: "יש לנו חמישה חוקרים ושותפות עם וולקני ועם שה"מ. ניתנת להם הזדמנות להעביר את הידע שלהם ולהציג אותו גם בפני אורחי היום המיוחד הזה. זה יום חג שני לחקלאי האזור שמתקיים יותר משני עשורים ובדרך לעשור השלישי".
במהלך "היום הפתוח" יהיו הדגמות של הניסויים בשטח. כל הניסויים פתוחים לקהל הרחב. חוקר או חוקרת יוצבו בכל תחנה. כל הניסויים האחרים יוצגו בביתן המו"פ בפוסטרים של מחקרים וניתן יהיה לשמוע את החוקרים.
ליאור קטרי: "נציג תערוכה חקלאית שהיתרון הוא קשר ישיר בין תשומות לחקלאים. יהיו גם שתי הרצאות. בתחום מטעים – ד"ר דדי עזרא מהמחלקה לפיטופתולוגיה בוולקני על מיזם של המדען הראשי בנושא מחלת מלסקו בהדרים הפוגעת בלימונים ומהווה מחלת הסגר לייצוא הדרים. ההרצאה השנייה תהיה של ד"ר אביב דומברובסקי מנהל המחלקה לפיטופתולוגיה בוולקני. נושא ההרצאה: פעילות במחקרים שונים בווירוס העגבנייה. גילינו וירוס חדש בשנת 2014, בודדו אותו ונעשות הרבה פעולות מחקריות".

770 חקלאים ב-3 מועצות אזוריות
האגרונום ליאור קטרי בן 46. נולד במושב אוהד בחבל אשכול. נשוי לענת, ילידת קריית שמונה, עובדת בהנהלת חשבונות בחברה שעוסקת ביזמויות של אנרגיה מתחדשת בפארק המדע ברחובות. הורים ל-נועם (17) ואוהד (16) -בכיתה י' בפנימייה במושב נהלל, אחרי שזכו במלגה לתואר ראשון בהנדסה בטכניון, שחייב אותם לעבור לפנימייה בצפון – ולרותם (9) – בכיתה ג' בבית הספר האזורי "יובלי הבשור". זה בית הספר היסודי של בני המושבים ובית הספר היסודי של בני הקיבוצים הוא "ניצני הבשור".
ליאור קטרי מנהל המו"פ משנת 2013 ומשמש מ-1 בינואר 2009 רכז הועדה החקלאית במועצה האזורית אשכול והוא משרת גם את המועצות האזוריות שדות נגב ומרחבים. ב"אשכול" 15 מושבים ו-14 קיבוצים. ב"מרחבים" וב"שדות נגב" 16 ישובים בכל מועצה.
ב"אשכול" 450 חקלאים. במועצות האזוריות "מרחבים" ו"שדות נגב" 320 חקלאים כולל רפתנים. 200 מן החקלאים במועצות האלה הם מגדלי ירקות, 100 מגדלי הדרים.
אחרי שירות צבאי כלוחם ביחידה קרבית, עבר ליאור קטרי קורס מאבטחים של משרד הביטחון; אבטח שדות תעופה ושגרירויות ישראל ברחבי העולם. בעשר שנות פעילות באבטחה שירת במוסקבה בעת שאורה נמיר היתה השגרירה שם. רעייתו היתה באותה עת סלקטורית במסוף רפיח ובנתב"ג וכך הכירו. "בשלב מסוים חשבתי על קריירה ביטחונית. כשנישאנו גרנו ברחובות ואשתי עבדה אז בנתב"ג".
להוריו של ליאור היה משק חקלאי. ירקות ופרחים. לסבא ולסבתא היה משק חקלאי במושב שדה משה – מטעים ופרדסים.
"חקלאות אצלי בדם" מתוודה ליאור קטרי ומצין: "למדתי בפקולטה לחקלאות ברחובות לתואר ראשון במדעי הצמח. בשנת 2003 חזרנו למושב אוהד. התחלתי שם כמרכז משק, אח"כ מזכיר משק ובעין הבשור עד שנת 2009

אודות admin

עשוי לעניין אותך

עמי ארנין

השפעת צינון פרות יבשות על ביצועיהן בתחלובה העוקבת

סיכום ניסוי 2016 ד"ר עמי ארנין, ד"ר איתי עסיס, ד"ר בני שריר, ד"ר מיכאל ואן …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>