עמוד הבית / חדשנות / משק החי / "פירוק התכנון בענף הוא גזר דין מוות למחלבות הקטנות"

"פירוק התכנון בענף הוא גזר דין מוות למחלבות הקטנות"

אמרו הרפתנים בפאנל נציגי המחלבות הקטנות בכנס הרפתנים של תנועת המושבים * נציגי המחלבות הקטנות: "כל הסכם שיפגע במשק המשפחתי, יפגע גם במחלבות הקטנות. אנחנו לא יכולים בלעדיכם כמו שאתם לא יכולים בלעדינו"

במהלך כנס הרפתנים שערכה תנועת המושבים התקיים פאנל בהשתתפות נציגי המחלבות הקטנות בנושא התמודדות עם הייבוא בעולם מתוכנן. בפאנל השתתפות נציגי מחלבת עברי, מחלבת גד, מחלבת יעקובס, מחלבת דשן ומחלבת כפר תבור. את הפאנל ניהל יו"ר אגף המשק של תנועת המושבים, פלג אוריון.
מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור אמר במהלך הפאנל: "פירוק התכנון בענף הוא גזר דין מוות למשק המשפחתי ולמחלבות הקטנות. מהלך כזה יביא לכך שיהיו כמה רפתות ענק שיעבדו עם שלוש המחלבות הגדולות – תנובה, שטראוס וטרה . כל האחרים ייעלמו מהשוק ואחרי שאנחנו, הרפתנים המושביים, נשלם את המחיר, הציבור הרחב ישלם שבעתיים כשלא יהיה תכנון ולא תהיה תחרות בשוק המקומי."
איתי ברק, ממחלבות גד, אמר: "חשוב שכולם יבינו שבסוף כולנו שחקנים באותה השרשרת והיא בנויה מחלקים שמחוברים האחד לשני. אנחנו לא יכולים בלעדיכם בדיוק כמו שאתם לא יכולים בלעדינו."
דודי עברי, ממחלבת עברי במושב עזריה, הצטרף ואמר: "אנחנו נשמור עליכם הרפתנים ואתם צריכים לשמור עלינו. אני רוצה שהרפתן יהיה יותר יעיל ושייתן לי חלב איכותי, כדי שתהיה לי תפוקה יותר גבוהה, זאת, כדי שאוכל להתמודד עם הייבוא. אם לא נהיה זה בשביל זה, אזי נהיה תלויים זה לצד זה."
רני יעקבס, ממחלבת יעקובס, הדגיש: "השמירה על הענף הוא מרכזי לקיומה של הציונות וההתיישבות. מרגע גידול הבקר ועד השמירה על השטחים הפתוחים. אם הענף יקרוס אז גם אנחנו כאן נקרוס. צריך להיכנס בייבוא בכל הכוח."
שחף טנצלר, ממחלבת כפר תבור: "התעשייה צריכה וודאות וזו השאיפה של כולנו".
רמי כהן, ממחלבת דשן: "החלב שאנחנו מקבלים זה דרך מחלבות גד. אנחנו עובדים כמשפחה אחת וככה אנחנו רואים את זה".
איתי ברק, ממחלבת גד, דיבר על חוסר הוודאות של המחלבות הקטנות לצד הייבוא: "כל המחלבות מתפרנסות מגבינות קשות. הרבה מחלבות מתפרנסות מגבינות, דבר משלם את המחיר והשאלה לפני שניגשים להסכם, זה מי יהיה זה שמשלם על ההסכם. צריך שתהיה וודאות לנו וגם לכם. אנחנו כאן בשבילכם לכל אשר תצטרכו." ברק אף הוסיף על הרגולציה ואמר: "הרגולציה במדינת ישראל היא הרבה יותר כבדה ממה שקורה בעולם כולו. אנחנו מתמודדים מול משרד החקלאות, משרד איכות הסביבה, משרד החקלאות, מועצת החלב וכו'. זה כמה רגולטורים, שכל אחד נותן את דעתו בנושאים מסוימים ועל זה הבעיות שכל אחד מאתנו מתמודדים."
רני ממשק יעקובס חיזק אותו ואמר: "הגבינות שמגיעות מאירופה הן גבינות שיש להם שומנים מרכיבים כאלה ואחרים והן לא באותה רמת איכות כמו הגבינות הקשות בארץ. התפקיד של הממשלה בארץ הוא לתמוך בנו."
דודי עברי, ממחלבת עברי, הדגיש: "אני מכיר את הרפתנים ואת יצרני הגבינות. אנחנו אלופים בהתייעלות. בלספק מוצרים טובים ואיכותיים. אנחנו ניתן פייט טוב לכל הייבוא וניתן את השירות הטוב ביותר אבל אנחנו צריכים שלא יחנקו אותנו מלמעלה. אנחנו צריכים שיבינו שיש חשיבות לייצור המקומי."

פלג אוריון, מנהל המשק בתנועת המושבים, מנחה את פאנל המחלבות הקטנות
פלג אוריון, מנהל המשק בתנועת המושבים, מנחה את פאנל המחלבות הקטנות

אודות admin

עשוי לעניין אותך

עמי ארנין

השפעת צינון פרות יבשות על ביצועיהן בתחלובה העוקבת

סיכום ניסוי 2016 ד"ר עמי ארנין, ד"ר איתי עסיס, ד"ר בני שריר, ד"ר מיכאל ואן …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>