עמוד הבית / חדשנות / ירידה במספר הנשים במליאות המועצות האזוריות

ירידה במספר הנשים במליאות המועצות האזוריות

ממוצע ייצוג הנשים במועצות האזוריות עומד על 12.6%, וכמעט באף מועצה אינו עולה על 33%, למעט 3 מועצות בלבד, מתוך 54 המועצות הקיימות * כך נאמר ביום עיון למתמודדות לראשות מועצה אזורית, יוזמה של היחידה לשוויון מגדרי בתנועה הקיבוצית, תנועת המושבים ומרכז המועצות האזוריות ועמותת כ"ן

 

בשמונה במרץ יציינו ברחבי העולם את יום האישה הבינלאומי. עם כל שנה שעוברת יש ליום מקום בולט יותר בסקירה התקשורתית ובחשיבות שנותן לו הציבור ובטח בשנה כמו שהסתיימה זה מכבר שעמדה בסימן נורמות חדשות להתנהלות שבין גברים לנשים. הילית בן צבי, מנהלת היחידה לשוויון מגדרי בתנועה הקיבוצית, תנועת המושבים ומרכז המועצות האזוריות, בטור מיוחד לרגל יום זה, מבקשת להאיר את האתגר הבא בכל הקשור לנראות הציבורית ומזכירה: "ייצוג נשי חסר אינו גזרת גורל ואסור להשלים עם מצב שכזה."

הילית בן צבי
הילית בן צבי

חרף מרכזיותו של השלטון המקומי בחיי אזרחיות ואזרחי ישראל וחשיבותו הרבה לעיצוב פני החברה, שיעורן של נשים במוסדות השלטון המקומי נמוך ביותר ולא השתנה עם השנים. כך, כיום, מתוך 257 ראשי רשויות המכהנים בישראל, רק שש הן נשים, שיעור של כ-2% בלבד. שיעור נמוך של נשים מאפיין גם את שאר התפקידים הבכירים בשלטון המקומי, כאשר נשים מהוות רק 13% מכלל חברי מליאת המועצה בערי ישראל. כמו כן, ב- 98 יישובים אין כיום כל ייצוג לנשים. למותר לציין, כי ייצוג נמוך זה של נשים במוסדותיו הנבחרים של השלטון מקומי, רחוק מלשקף את שיעורן באוכלוסייה, ואין חולק כי לא חסרות נשים המוכשרות וראויות לכהן כנבחרות ציבור ולהוביל את העשייה הציבורית ברשויות המקומיות.

לצערנו, הדברים יפים גם לגבי המועצות האזוריות בישראל: ע"פ נתונים עדכניים שאספנו במועצות האזוריות, קיימת ירידה במספר הנשים במליאות המועצות השונות. ממוצע ייצוג הנשים במועצות האזוריות עומד על 12.6%, וכמעט באף מועצה אינו עולה על 33% למעט שלוש מועצות בלבד, מתוך 54 המועצות הקיימות (בעשר רשויות אין כלל נשים במליאה, ובעוד 17 יש בין אישה אחת לשתיים נשים בלבד במליאה. ככלל, המצב דומה גם ברמת הישוב, ייצוגן של נשים במרבית הועדים המקומיים והאגודות החקלאיות, נמוך באופן משמעותי ביחס לגברים".

ב-30 באוקטובר 2018, בעוד כחצי שנה, יערכו בחירות לרשויות המקומיות בישראל, בהן יבחרו ראשי ערים, מועצות אזוריות ומקומיות וחברות וחברי המליאה. בכדי לשנות מצב זה, מתקיימת מזה כארבע שנים עבודה של עמותת כ"ן – "כח נשים" עם היחידה שלנו לשוויון מגדרי בתק"צ במושבים ובמועצות האזוריות, במטרה להביא עוד נשים 'לשבת מסביב לשולחן' במרחבים הציבוריים של הישובים והמועצות. עבודה זו נושאת פרי ומורגשת כעת, כשבמועצות ישנה התעוררות נשים הבוחנות את האפשרות להתמודד.

במסגרת זו, קמה יוזמה משותפת לעריכת יום עיון למתמודדות לראשות מועצה אזורית. יום העיון התקיים בקיבוץ גבעת חיים מאוחד ומטרותיו המרכזיות הן יצירת נטוורקינג רלוונטי עם עמיתות ועם מקורות תמיכה נוספים, מתן ידע בתחום התמודדות ובחירות במועצות אזוריות, וקבלת השראה מנשים ש'עושות את זה'".

בין הדוברות בכנס, היו נורית ברקאי, חברת מליאה שהתמודדה בבחירות הקודמות לראשות מטה אשר, שסקרה את אופן ההיערכות הארגונית במוא"ז לקראת בחירות, רו"ח זהר נוימרק, שהרצתה על ניהול תקציב בחירות במועצה אזורית, ד"ר מטי צרפתי הרכבי, ראשת מועצה אזורית יואב וסיגל מורן – ראש מועצה אזורית בני שמעון, ששיתפו מסיפורן האישי ומהדרך שעברו וכן שיתפו את משתתפות בתובנות וטיפים על הבחירות, על עבודת המועצות ובכלל.

הילית בן צבי: "אני ביחד עם שותפות ושותפים רבים במרחב הכפרי ובעמותת כ"ן, עושים מאמץ גדול כדי לשבור הבניות חברתיות הקיימות כבר שנים של רתיעה מצד נשים להיכנס לעולמות הפוליטיקה, אפילו זו המקומית. זוהי ההזדמנות לקרוא שוב לכל אישה שעתיד המושב והקיבוץ שלה, עתיד ילדיה ומשפחתה מטרידים אותה, חשובים לה, מעסיקים אותה, לבוא ולקחת חלק בהתמודדות על הנהגת ועיצוב השלטון המקומי. השינוי יצא לדרך ואני מזמינה את כולן, וגם את כולם שמבינים עד כמה זה חשוב ומבורך, לקחת חלק איתנו במסע הזה."

אודות admin

עשוי לעניין אותך

עמי ארנין

השפעת צינון פרות יבשות על ביצועיהן בתחלובה העוקבת

סיכום ניסוי 2016 ד"ר עמי ארנין, ד"ר איתי עסיס, ד"ר בני שריר, ד"ר מיכאל ואן …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>