עמוד הבית / חדשנות / "הסטארט-אפ" האקולוגי יוביל להקמת ועדה בין משרדית

"הסטארט-אפ" האקולוגי יוביל להקמת ועדה בין משרדית

השבוע התקיים במועצה האזורית חוף אשקלון הכנס האקולוגי האקדמי הראשון שעסק ב"סטארט אפ" כלכלי ירוק: "יערת הדבש"

במועצה האזורית חוף אשקלון קיימו השבוע את הכנס האקולוגי האקדמי הראשון שעסק ב"סטארט אפ" כלכלי ירוק: "יערת הדבש". מיטב החוקרים ואנשי האקדמיה מתחום הסביבה, החקלאות, התכנון והכלכלה השתתפו בפאנלים מקצועיים במתנ"ס בבת הדר. "הבשורה הגדולה היום היא קידום הקמת וועדה בין משרדית תקדם את הרעיון," אמר פרופ' אבי לוי, מנהל מו"פ קטיף. לפרויקט שותפים קק"ל ומועצת הדבש.
ההתפתחות האורבנית והתעשייתית מימי קום המדינה צמצמה את המרחב הטבעי, שפגע בנוכחות דבורת הדבש ומאביקים החשובים לאיכות התוצרת החקלאות. מטרת מיזם "יערת הדבש" היא "לפצות" את הטבע על ידי נטיעה מחודשת ורבה של צמחים צופנים, להגדיל את שטח המרעה של דבורת הדבש ומאביקים נוספים ולהשביח התוצרת החקלאית וכמובן להגדיל את תנובת הדבש הישראלי.
מרכז מחקר ופיתוח בשדות נגב, בניהולו של פרופ' יפתח בן אשר, הקים יחד עם המועצה האזורית חוף אשקלון, שלוחה בראשותו של פרופ' אבי לוי. המועצה החלה במיזם לפני מספר שנים ע"י נטיעת עצים וצמחים צופניים, כולל הקמת יער מאכל צופני בניצן ופרויקט נטיעות במושב גיאה.

יאיר פרג'ון, זאב מידן ויגאל בר יוסף, יו"ר ועד מושב גיאה
יאיר פרג'ון, זאב מידן ויגאל בר יוסף, יו"ר ועד מושב גיאה
פרופ' בן אשר אמר, כי הרעיון המוצע הוא לשכנע רשויות ביצוע להחליף ריצוף בטון ואספלט במימון נטיעות צמחים צופניים, מה שיסייע לשמירת שטחים פתוחים וטיפוח אוכלוסיית הדבורים. לדבריו, הרעיון מתקשר לאמנת קיוטו, שקבעה לתעשייה העולמית מגבלות מחמירות על פליטת גזי חממה.
זאב מידן, מנכ"ל מועצת הדבש, בירך על הפרויקט החשוב ואמר שמועצת הדבש פועלים באופן רצוף באיתור שטחים נוספים מתאימים לנטיעה בישראל. "שיתוף הפעולה עם יאיר פרג'ון, נוצר בטבעיות ושמחנו על היוזמה המבורכת לנטיעה בשטחי המועצה, שם הבינו מיד את החשיבות הקריטית בהגדלת שטחי המרעה לדבורים," אמר מידן.
כבכל העולם, גם בארץ דואגים למיגור התופעה ומועצת הדבש מקדמת מחקרים להתמודדות ופתרונות למיגורה ופועלת בשיתוף קק"ל בפרויקט נטיעות מוגברות של עצים צופניים, שיסייעו לענף הדבש לשרוד. היעד הכמותי לנטיעה בשנה הוא כ-500 אלף עצים ושיחים צופניים ברחבי הארץ.
דן איזיקוביץ, מהמחלקה לביולוגיה מולקולרית ואקולוגיה של צמחים מאוניברסיטת ת"א, אמר כי בעוד שתרומת הדבש לייצור דבש אינה עולה על 20 מיליון דולר בשנה, הרי תרומתן לגידולים חקלאיים רבים בישראל היא גבוהה ביותר ועוברת מעל 2 מיליארד דולר בשנה.
לדברי פרופ' אבי פרבולוצקי, חוקר במכון וולקני, אמר: "כיום הטבע משמש לחלק מאתנו תפאורה לטיול ואובייקט לצילום ולא יותר. נדירים הרגעים בהם אנו מרגישים שחיינו תלויים בטבע בצורה כלשהי. היות וכך אנו מקדישים יום עיון זה לנושא הצופנים."
ליאב שלם, אדריכל נוף ואקולוג, הציג דוגמאות מפרויקטים שנעשו במרחבים פתוחים, למשל, שיקום צומח בית גידול חופי בפארק דלילה לאורך רצועת החוף באשקלון. "שילוב הדיסציפלינות, אדריכלות נוף ואקולוגיה, מאפשרת לי לשפר את התנאים באתרי טבע מופרים תוך שיקום ושחזור ערכי הטבע במקביל להנגשת האתר למבקרים."
פרופ' אבי לוי: "הכנס הזה חשוב ואני מקווה שהוא יתרום באופן פרקטי להעלאת המודעות לגבי צמחים צופניים בישראל. אני מצפה שתקום וועדה בין משרדית שתטפל בנושא זה כולל יצירת לובי פוליטי לקידום הנושא וגם שתקום בורסת צוף בדומה לבורסת דו תחמוצת הפחמן הקיימת בחו"ל."
ראש המועצה האזורית חוף אשקלון, יאיר פרג'ון, אמר: "לפני מספר שנים התחלנו את פרויקט יערת הדבש במועצה שגורם לאיזון האקולוגי המתבקש. זהו פרויקט דגל מבחינתי שנותן נשמה וכדאיות להמשיך ולהתעסק בתחום המוניציפלי.
"לפני 25 שנה יצאנו לדרך עם שינוי תודעה בנושא המודעות הציבורית והפיכת דיונות החול בניצנים לשמורת טבע. היום אין אחד שלא גדל ואומר שהחול הוא ערך טבע מוגן. לפני מספר שנים התחלנו את פרויקט 'יערת הדבש' במועצה, שגורם לאיזון האקולוגי ומבחינתי הוא פרויקט דגל, שנותן נשמה וכדאיות להמשיך ולהתעסק בתחום המוניציפלי. יצאנו לדרך וחשוב ששכל אחד בציבור יחשוב שכל גינה ושתיל שהוא נוע צריך להיות צופני."
בטקס השתתף גם מנהל קק"ל דרום הנכנס דני גיגי.

אודות admin

עשוי לעניין אותך

עמי ארנין

השפעת צינון פרות יבשות על ביצועיהן בתחלובה העוקבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>