עמוד הבית / חדשנות / בני גנץ: אני שוקל כניסה לפוליטיקה ברצינות

בני גנץ: אני שוקל כניסה לפוליטיקה ברצינות

כך אלוף (במיל') בני גנץ בכנס השקת תכנית להוראה ולחקר המרחב הכפרי, שהתקיים בשבוע שעבר במכללת ספיר * עו"ד דודו קוכמן מזכ"ל תנועת כפרי האיחוד החקלאי: "אנחנו שוקדים זה שנתיים על תוכניות הלימוד"

האם ייכנס הרמטכ"ל לשעבר, רא"ל (במיל') בני גנץ לפוליטיקה? "אני שוקל את זה בשיא הרצינות", אמר גנץ בכנס השקת תכנית להוראה ולחקר המרחב הכפרי, שהתקיים בשבוע שעבר במכללת ספיר.
גנץ, שסיים לפני כחודש את תקופת הצינון בת שלוש השנים שחלה עליו, אמר בכנס: "אין לי שום החלטה בעניין הזה. זה לא עניין של ימין או שמאל ולאן ללכת, אלא אם ללכת או לא, זאת השאלה. למה ללכת לפוליטיקה? כי מאוד אכפת לי."

עו"ד דודו קוכמן והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ
עו"ד דודו קוכמן והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ
הרמטכ"ל לשעבר התייחס גם לחקירות ראש הממשלה, בנימין נתניהו ולמידת כשירותו לתפקד: "אם ביבי ייבחר פעם נוספת ולא תהיה האשמה פלילית הוא ראוי להיות ראש ממשלה," והוסיף: "ראיתי את ראש ממשלה עובד מקרוב ובשפה עממית – 'אשכרה' זה התפקיד הכי קשה במדינה, זה להיות מוטרד 24/7 וצריך לעשות תפקיד מאוד קשה. מאוד קל לעמוד בצד ולחבוט במי שעושה את השליחות."
מנגד אמר גנץ: "חייבים לקצוב בחוק את כהונת הממשלה, אני מדבר על ראש ממשלה כלשהו, לא מדבר רק על ביבי. הימצאות בעמדות שלטוניות לאורך זמן מייצרת סוג של קהות והגבלה סבירה היא דבר נכון".
גנץ דיבר גם על איום צעדת החמאס הצפויה ברצועת עזה, ואמר: "אני לא בקיא מודיעינית, אני יודע שמערכת הביטחון תעמיד לזה תשובה. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו שזו תהיה שיטה. אני מקווה שלא יתפתח לכך שנצטרך להפעיל כוח מסיבי כדי למנוע את זה, אבל אם לא תהיה ברירה זאת גם אופציה."
כמו כן, התייחס הרמטכ"ל לשעבר למצב ההומניטרי ברצועת עזה: "האחריות נמצאת אצל שלטון חמאס, את האשמה הזאת אי אפשר לקחת עלינו. עם זאת, יש שם בני אדם זה לא משהו טכני זה, אנושי מאוד ואנשים בסוף צריכים לראות תקווה, צריך לייצר את התקווה הזאת, אמנם הרוב על החמאס, אך צריך לפעול למציאת פתרונות תשתיתיים חשוב שיהיה להם זה גם עוזר לנו. צריך להביא עובדים מרצועת עזה למדינת ישראל יש בזה סיכון מסוים, אבל זה ייצר שכנות טובה".
גנץ התייחס גם לשילובם של חרדים וערבים בכוח העבודה: "15% מכוח העבודה מחזיק למעלה מ-50% מהכלכלה בגלל החרדים והערבים. 'הקולב' הזה לא יחזיק מעמד בעוד עשרים שנה."
כנס השקת תכנית ללימודי המרחב הכפרי התקיים ביום שלישי בעבר. התכנית הינה פרי יוזמה של "פורום צוות היגוי למרחב הכפרי" הכולל את משרד החקלאות, תנועת האיחוד החקלאי, המנהל לבניה כפרית במשרד השיכון, החטיבה להתיישבות, מרכז המועצות האזוריות, השרות לעבודה קהילתית במשרד הרווחה, מפעם עמק יזרעאל, תנועת המושבים, הרשות לפיתוח הנגב, החברה למתנ"סים, התנועה הקיבוצית, הקיבוץ הדתי, וקק"ל ובשיתוף פעולה עם המכללה האקדמית ספיר.
את הכנס פתח פרופ' עומרי ידלין נשיא המכללה, שפועל נמרצות להפיכת המכללה האקדמית ספיר ככזו שתתמחה גם במרחב הכפרי. לשם כך אף מונה פרופ' ארז צפדיה כמי שמתאם את כל תכניות המכללה למרחב הכפרי.
עו"ד דודו קוכמן מזכ"ל תנועת כפרי האיחוד החקלאי, שהוא מיוזמי התכנית ומי שמוביל אותה היום בפועל, אמר: "זה שנתיים עובדים צוותים על תכניות, הן בתחום האקדמי, הן בתחומי ההכשרות וההשתלמויות של המרכז ללימודי חוץ.
כבר עתה ניתן לראות באתר המכללה את התכניות במרחב הכפרי שכבר פותחו: ניהול חקלאות, מנהיגות חברתית ותרבותית במרחב הכפרי, לימודי מדעים, עבודה סוציאלית, משאבי אנוש, מינהל ומדיניות ציבורית, ניהול עסקים, מקצועות הנדסה, פיתוח חקלאי, יעוץ והנחיה, משפטים, תרבות, תקשורת ועוד. וכן את התכניות של המרכז ללימודי חוץ עם תכניות ההכשרה לוועדים מקומיים, ועדות ביקורת, מנהלי קהילה, צמיחה דמוגרפית ועוד."
מתברר שבאקדמיה כמעט שלא מלמדים את נושא המרחב הכפרי. עו"ד קוכמן ציין כי עד כה המוסד האקדמי היחיד שבו קיים קורס בנושא המרחב הכפרי הוא במחלקה לגיאוגרפיה (פרופ' מיכאל סופר) בבר אילן וכן קיים קורס מתכננים למרחב הכפרי בטכניון, שנוצר בשל המחסור במידע והוא מברך את מכללת ספיר על הקמת הפרויקט החשוב.
"לצערנו אנשי התכנון מגלים בורות בכל הנוגע למרחב הכפרי ל היעדר הכשרה מתאימה ונגרמים נזקים שהם בבחינת בכיה לדורות (ע"ע הותמ"ל). נושא התכנון הוא נושא כאוב שכן פעם ישראל הייתה מעצמה עולמית בתחום התכנון המרחבי ואף פרופ' רענן וייץ קיבל על כך פרס ישראל והנושא נעלם לגמרי מהאקדמיה.
"אך לא רק תחום התכנון מחייב הכשרה ייחודית שכן גם עובדים סוציאליים, אחיות ובעלי תפקידים אחרים חייבים במיומנויות ייחודיות כדי לעסוק בקהילות החיות במרחב הכפרי וכך גם תפיסות הניהול הכלכלי ועוד ולכך באה התכנית לתת מענה."
בטקס הפתיחה השתתפו פרופ' עמרי ידלין, נשיא המכללה ספיר, ד"ר רותי פרום אריכא, מנהלת הרשות לתכנון במשרד החקלאות, ישראל נדיבי, מנכ"ל מרכז המועצות האזוריות, גאל גרינוולד, יו"ר החטיבה להתיישבות וכן ראש מ.א שער הנגב, אלון שוסטר וראשת מ.א בני שמעון, סיגל מורן.
לאחר דברי הפתיחה ודבריו של רא"ל (במיל') בני גנץ נערך פאנל בנושא חשיבות השותפות, במסגרתו השתתפו לאה שלם, מנהלת החטיבה לקהילה וקליטה בחטיבה להתיישבות, ד"ר מירב משה גרודופסקי, ראשת ביה"ס לעבודה סוציאלית במכללת ספיר, ד"ר יופי תירוש, ראשת ביה"ס למשפטים במכללת ספיר ואלון שוסטר, ראש המועצה שער הנגב.
בהמשך הוצגו תכניות המכללה להוראה ולחקר המרחב הכפרי, בהנחיית על ידי פרופ' ארז צפדיה, הממונה על תחום פיתוח המרחב הכפרי במכללה, בהן: תואר I בניהול חקלאות במחלקה לניהול תעשייתי; תואר ראשון למנהיגות חברתית ותרבותית במרחב הכפרי; מדעים שנה א' (תוכנית המאפשרת בתום שנה א' להמשיך לימודים בפקולטה לחקלאות); עבודה סוציאלית לתואר ראשון במרחב הכפרי; תואר ראשון דו-חוגי במדעי המחשב ושיווק טכנולוגי; תואר שני בניהול ופיתוח המשאב האנושי, משולב בפרקטיקום בניהול המרחב הכפרי ותואר שני במנהל ומדיניות ציבורית בניהול המרחב הכפרי. כן הוצגו תוכניות במרכז הטכנולוגי להנדסאים ובמרכז ללימודי חוץ והמשך וכן במכינות.

אודות admin

עשוי לעניין אותך

עמי ארנין

השפעת צינון פרות יבשות על ביצועיהן בתחלובה העוקבת

סיכום ניסוי 2016 ד"ר עמי ארנין, ד"ר איתי עסיס, ד"ר בני שריר, ד"ר מיכאל ואן …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>