עמוד הבית / חדשנות / משרד החקלאות הורה לסגור את חברת השוק הסיטונאי

משרד החקלאות הורה לסגור את חברת השוק הסיטונאי

כבר שנים שמשרד האוצר דורש בחינת כדאיות לפרויקט ומשרד החקלאות הודיע כי אינו מתכוון לבצע בדיקה של המובן מאליו * פגישה בין הצדדים התקיימה לפני חג העצמאות, אך לא הושגו בה הבנות * משרד החקלאות: אין בהחלטה על הסגירה משום החלטה שלא להקים את השוק שייתכן שיוקם ע"י המשרד עצמו

עמוס דה-וינטר – קו למושב

משרד החקלאות הורה בשבוע שעבר למנכ"ל חברת "שוק סיטונאי", החברה הממשלתית שהוקמה בעקבות ההחלטה להקים את השוק, להתחיל בפעולות הנדרשות לסגירתה עד סוף 2018.

מאיר צור. מדובר במחדל
מאיר צור. מדובר במחדל
במכתב ששיגר אורי צוק בר, סמנכ"ל מחקר כלכלה ואסטרטגיה במשרד החקלאות, לרונן עזר, מנכ"ל חברת השוק הסיטונאי, נכתב: "הנך מתבקש להכין תוכנית לסגירת החברה שתכלול את כלל הנושאים שבהם החברה מטפלת, וכל זאת בתרשים זמנים שסיומו לא יחרוג משנת התקציב 2018. למען הסר ספק, לאחר מועד זה המשרד לא יתקצב את פעילות החברה."
בשנת 2002 החליטה הממשלה על הקמת שוק סיטונאי ובשנת 2011 הוקמה חברת השוק הסיטונאי הממשלתית, שתפקידה הייתה להוביל את הפרויקט. מנכ"ל החברה היה אז הח"כ לשעבר רענן כהן. מאז הוקמה החברה ב־2011, היא תוקצבה בכ־24.5 מיליון שקל. דירקטוריון החברה אישר במהלך 2017 שעברה תקציב שנתי של 2.5 מיליון שקל, ואף הוחלט להאריך את תקצובה עד 2020. המטרה היתה להקים את השוק בצומת מסובים, אך ההקמה התעכבה בשל התנגדות עיריית אור יהודה לפרויקט.
ההחלטה על הסגירה מגיעה בשל מחלוקת בין משרדי החקלאות והאוצר, בדבר כדאיות הפרויקט. באוצר טענו כי יש לבדוק אם לשוק הסיטונאי שיקום יש תועלות משקיות המצדיקות את ההשקעה הכלכלית. במשרד החקלאות סירבו לקיים את הבדיקה, כשלטענתם הכדאיות מובנת מאליה.
לפני כחודש פנה שר החקלאות, אורי אריאל, במכתב לשר האוצר, משה כחלון, בבקשה לקיים פגישה בנושא השוק. "ברור ונהיר לכל כי ככל שהמקטע הסיטונאי יגדל, כך יופחתו מחירי הפירות והירקות לצרכנים, ובהכרח יוכלו גם החקלאים להתפרנס בכבוד על ידי הגברת התחרות," כתב השר אריאל בבקשה. הפגישה התקיימה לפני חג העצמאות, אך לא הושגו בה הבנות.
במשרד החקלאות טוענים בתגובה, כי אין בהחלטה על סגירת החברה משום החלטה שלא להקים את השוק שייתכן שיוקם על ידי המשרד עצמו. מנכ"ל חברת השוק התבקש להעביר למשרד החקלאות תכנית סגירה, כולל כל ההסכמים הקיימים עליהם החברה חתומה, מקורות המידע והידע שנצבר בה בתהליך הקמת השוק, כולל מערכת סקירת המחירים בשוק, כל התוכניות האדריכליות המפורטות להקמת השוק באתרים השונים שנבחנו, את הנהלים והתקנות הנוגעים להקמת ותפעול השוק, מצבת העובדים וכל החובות והעלויות הנגזרות מהליך הסגירה.
מזכ״ל תנועת המושבים ויו״ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור: "מדובר במחדל גדול וחמור. רק במדינת חלם, השוק הסיטונאי כגוף מפוקח, אשר אמור היה לפתור את סוגיית פערי התיווך ולחזק את כוחם של החקלאים מול רשתות השיווק הגדולות, נסגר."

אודות admin

עשוי לעניין אותך

עמי ארנין

השפעת צינון פרות יבשות על ביצועיהן בתחלובה העוקבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>