'נשים שבעים'

הצלמת יהודית הרפז, ממושב בית זית, צילמה במשך שנה 70 נשים ישראליות, מגיל שנה עד גיל 70 * בין המצולמות: אופירה אסייג, איריס בר-און, אסנת וישינסקי, השרה גילה גמליאל, גלילה רון פדר, יונה אליאן- קשת, ירדנה ארזי, ירדן ג'רבי, ורבות אחרות * תערוכת צילומים חדשה לרגל חגיגות 70 למדינת ישראל

אלמוג סורין

לרגל יום הולדתה ה-70 של המדינה, ומתוך שילוב של אהבת הארץ, אהבת הצילום והרצון לשים את הנשים בקדמת הבמה, יזמה הצלמת יהודית הרפז בפרויקט 'נשים שבעים', שיוצג עד סוף החודש בתיאטרון ירושלים. במשך כשנה עבדה יהודית הרפז על התערוכה וניסתה למצוא את הפסיפס הנכון שירכיב בצורה הטובה ביותר את המגוון של נשים מתחומים שונים, דתות שונות, מגזרים ומקצועות, כמו האוכלוסיה המגוונת במדינת ישראל. וכך-מגיל 70 ועד גיל שנה, צעדו יחד דרך עדשת המצלמה 70 נשים מכל הקשת החברתית, ממגוון תחומים בעלות אמירה, אומץ, בטחון, חזון ועשיה. כל התמונות מוצגות בשחור לבן, על מנת לתת מימד של שוויוניות בין המצולמות.

משיח
משיח
בפרויקט המיוחד, ביקשה הרפז להצעיד קדימה את אותן נשים שבדרך, אלה שבצומת דרכים, המהססות, המתלבטות, החוששות, ולהראות כי בכל גיל יש את הכוחות והאפשרות לנסוק מעלה, להצליח ולפסוע לעבר הגשמה. המצולמת מבוגרת ביותר היא מלכת השירה בציבור, שרה׳לה שרון שנולדה ב 1948, שנת הקמת המדינה, וחגגה לאחרונה יום הולדת 70. המצולמת הצעירה ביותר היא שקד ויסמן, שהגיחה לעולם בניתוח קיסרי, לפני מספר חודשים לאחר שאימה עברה טיפולי פוריות.
בין המצולמות היותר מוכרות אפשר למצוא את (בסדר א'-ב'): שגרירת ישראל באו"ם, אביבה רז שכטר, אופירה אסייג (1973), הסקסולוגית איריס בר-און (1955), אסנת וישינסקי (1961) , השרה גילה גמליאל (1974), גלילה רון פדר (1949), יונה אליאן-קשת (1950), ירדנה ארזי (1951) , ירדן ג'רבי (1988), אלופת ישראל בטניס שולחן ניקול רפין (2005), פנינה רוזנבלום (1954), רונה רמון (1964), הערבייה הישראלית שרה זועבי (1971), שרון וכסלר (1978) וישנן דמויות גם פחות מוכרות, כמו סוכנת הכדורגלנית ויקי וקנין (1981), טל מסטודיאן, חיילת עם צרכים מיוחדים (1997), ראש עיריית יהוד-מונסון עו"ד יעלה מקליס (1959), ראש המועצה האזורית יואב ד"ר מטי צרפתי הרכבי (1962), השחמטאית מרסל אפרוימסקי (1995), המדענית פרופ' עידית אברהמי (1968) ומעצבת הבגדים למידות גדולות צילה מיכאלי (1984).
"בשנה האחרונה יצאתי למסע מרתק בכל רחבי הארץ ואפילו גיחה קטנה לחו״ל, לפגוש ולצלם את הנשים. כל אחת מהמשתתפות נולדה בשנה אחרת עם עשיה שונה חלקן ידועות יותר חלקן פחות אך כולן מהוות דוגמא ומופת לכלל הנשים ולחברה כולה," מסבירה יוזמת וצלמת הפרויקט, יהודית הרפז.
במהלך הצילומים, כך סיפרה הרפז, נסגרו מעגלים שונים בין נשים שלכאורה אין ביניהן שום קשר. אחד מהסיפורים המרגשים הוא, שבעת שצילמה את השגרירה אביבה רז שכטר, ומתוך שיחה על שאר המצולמות, גילתה הצלמת כי רז שכטר, שב-2003 הייתה נציגת משרד החוץ בארה"ב, עמדה לצידה של רונה רמון, מצולמת נוספת מהפרויקט, בזמן שקיבלה את הבשורה על התרסקות המעבורת ומותו של בעלה אילן רמון ז"ל."
אליצור בת ה-4
אליצור בת ה-4
בין המצולמות גם שני מושבניקיות, כרמית משיח, ילידת 1977 וגלי אליצור ילידת 2014.
כרמית משיח יועצת שיווקית ויוזמת מחאת הפלפלים. כרמית ובעלה, שני הייטקיסטים מצליחים, לפני שש שנים החליטו מתוך אידיאולוגיה לעבור עם המשפחה למושב פארן שבערבה. בני הזוג קיבלו שטח של בן ממשיך והתחילו לגדל פלפלים אדומים וצהובים.
"הגענו ליישב את הערבה עם המשפחות שלנו כי אנחנו מאמינים בפשטות ובחקלאות כערך," אומרת כרמית. במהלך 2014, בסיום עונת הייצוא, ניסו לשלוח את יבולם האיכותי למכירה בשוק הישראלי. מחירי הפלפל ברשתות היה גבוה. במחאה על המחיר הגבוה, שעה שהחקלאים עצמם נאלצים למכור את התוצרת במחירי הפסד או להשליכה, יזמה כרמית מכירה ישירה לצרכנים דרך הפייסבוק, דבר שיצר הד תקשורתי.
באותו היום פתחה כרמית דף פייסבוק בשם "חקלאות חברתית ישירה" שסחף אחריו עוד אנשי מכירות שמכרו את תוצרתם. אגודת הסטודנטים, תנועת המושבים, התאחדות החקלאים ועוד תמכו במהלך ושיתפו פעולה. מטרת המחאה הייתה העלאת המודעות לפערי התיווך המוגזמים ברשתות השיווק והעלאת תדמית החקלאי. התקשורת כינתה זאת "מחאת הפלפלים".

אודות admin

עשוי לעניין אותך

עמי ארנין

השפעת צינון פרות יבשות על ביצועיהן בתחלובה העוקבת

סיכום ניסוי 2016 ד"ר עמי ארנין, ד"ר איתי עסיס, ד"ר בני שריר, ד"ר מיכאל ואן …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>