עמוד הבית / איפה הכסף? / נזקי מזג האוויר הסוער לחקלאים: למעלה מ-70 מיליון ש"ח

נזקי מזג האוויר הסוער לחקלאים: למעלה מ-70 מיליון ש"ח

מזג האוויר יוצא הדופן במהלך אפריל גרם לנזקים של למעלה מ-85 מיליון ₪

הגשמים המאוחרים ומזג האוויר החריג שפקד את אזורנו בשבוע שעבר הסב לחקלאים נזקים עצומים. לפי הערכה ראשונית מדובר בנזקים של למעלה מ-70 מיליון ₪. כך עולה מנתונים שמפרסמת היום קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות. זאת בנוסף לנזקים של למעלה מ-14 מיליון ₪ שגרמו הגשמים שירדו המאוחרים שירדו במהלך החודש. בסך גרם מזג האוויר הסוער לנזקים כלכליים לחקלאים בהיקף של למעלה מ-85 ₪ בחודש אפריל בלבד. עיקר הנזק נגרם מאירועי ברד, גשם וסערה.

נזקי מזג האוויר באפריל
נזקי מזג האוויר באפריל
מנתוני קנט עולה כי בשלושת הימים האחרונים בלבד התקבלו בחדר המצב של החברה למעלה מ-600 הודעות נזק ממגדלים, בכל רחבי הארץ. זאת בנוסף ללמעלה מ-1,100 הודעות נזק מחקלאים שהתקבלו מאירועי הגשם הנוספים במהלך אפריל. בחברה מציינים כי מדובר בהיקף הודעות, ונזקים, ראשוני ובחדר המצב של החברה עדיין מתקבלות הודעות נזק מאזורים שונים בארץ.
מנתוני הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות עולה כי הגשמים העזים גרמו נזק לגידולי הפלחה בדרום הארץ שנקצרו לאחר החורף והושארו בשדות לייבוש. מהנתונים עולה כי הגשמים פגעו בכ-30,000 דונם של גידולי פלחה שחלקם הושמד כליל. יצוין כי הליך הייבוש של השחת לא מאפשר לכסות את התוצרת ולהגן עליה מהגשמים המאוחרים.
הברד הכבד שירד ברחבי הארץ גרם לנזק כבד בעיקר לגידולי הפירות והירקות ובכלל זה להדרים, ולפירות הקיץ כגון דובדבנים, נקטרינה אפרסק, שקד תפוח ושזיף, בעיקר בצפון הארץ. יצויין כי הברד פוצע את קליפת הפירות והירקות ומונע, במקרים רבים, את שיווקם בהמשך. ההיקף הסופי של הנזק ייוודע רק לאחר שהפירות יקטפו וישלחו לבתי האריזה.
נזק משמעותי נוסף נגרם כתוצאה מהרוחות והגשמים העזים שגרמו לנשר של פירות וכן מהצפות של שטחים חקלאיים. כן נרשמו פגיעות נוספות בגידולי גפן יין וירקות בשטחים פתוחים. עדיין לא ברור מה תהיה משמעות הנזקים לגבי מחירי הפירות בקיץ הקרוב.
לדברי שמואל תורגמן, מנכ"ל קנט, ביטוח נזקי הטבע של החברה מכסה את מרבית הנזקים. ללא הביטוח החקלאים יספגו נזקים כלכליים משמעותיים שספק אם יוכלו להתמודד איתם.

אודות admin

עשוי לעניין אותך

עמי ארנין

השפעת צינון פרות יבשות על ביצועיהן בתחלובה העוקבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>