עמוד הבית / חדשנות / "סוגיית ביטוח הרכוש החקלאי חייבת לקבל ערבות מדינה"

"סוגיית ביטוח הרכוש החקלאי חייבת לקבל ערבות מדינה"

אמר אבשלום (אבו) וילן, מזכ"ל התאחדות החקלאים, בדיון משותף של וועדות הכלכלה והפנים * המפכ"ל: המשטרה מבינה שיש לפשיעה החקלאית משמעויות לאומיות ויכולה להביא תוצאות קשות מבחינת החקלאי הבודד * ראש רשות שוק ההון, דורית סלינגר: מתחייבת להביא פתרון תוך שלושה חודשים

חברי ועדת הכלכלה וועדת הפנים, בראשות ח"כ איתן כבל וח"כ יואב קיש, התכנסו לדיון מיוחד בפשיעה הכלכלית בהשתתפות מפכ"ל המשטרה, רוני אלשייך וראש רשות שוק ההון, דורית סלינגר והנהגת התאחדות חקלאי ישראל, שלקחה חלק בדיון.
מזכ״ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן, אמר בדיון: "יש לשלב את כל הכוחות הרלוונטיים ולעשות עבודה מערכתית הכוללת מודיעין, שיתוף פעולה עם השב״כ, גיוס מלא של מג"ב והגדרת המאבק הזה כיעד יחידי שלו. במקביל יש להחמיר משמעותית את הענישה, כולל קנסות כספיים כבדים שיהפכו את כל הנושא לבלתי כלכלי." וילן הוסיף: "סוגיית הביטוח של הרכוש החקלאי חייבת לקבל סוג של ערבות מדינה, כך שהקרן לנזקי טבע תוכל לטפל בנושא מידית. אם כל הללו יבוצעו בתיאום, כשהשר לביטחון פנים וראש הממשלה מלווים את הנושא, ניתן יהיה לבלום את הפשיעה ולצמצמה למינימום. הגיע העת לעבור מדיבורים למעשים."
מזכ״ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר: "המודעות הציבורית על הטרור החקלאי עלתה לבסוף. גם הציבור מבין וגם הממשלה מקבלת החלטות נכונות לטיפול בנושא. תפקיד הכנסת לוודא שהממשלה תעמוד בהחלטותיה ואני מברך על הדיון הענייני."
מזכ״ל האיחוד החקלאי, דודו קוכמן: "ההתנהלות הקלוקלת של המדינה בעניין הפשיעה והטרור החקלאי מחייבת חישוב מחדש, ועליה לכלול הגברת האכיפה והענישה לפורעים והעבריינים, וכן ביטוח הולם ופיצוי הוגן לחקלאים הנפגעים בעשרות מיליוני ש"ח. אני מברך על הדיון החשוב בתקווה שהדיון יביא פתרון הולם."
יו״ר התאחדות הארגונים הכלכליים של הקיבוצים, יאיר ריינמן: "איום הטרור החקלאי מחייב טיפול מערכתי. אנחנו עוסקים בגיבוש הסדר ביטוחי שישלב חברות מסחריות שמחייב גיבוי תקציבי של המדינה. חוסר הנכונות של האוצר להכיר באחריותם הוא הגורם המעכב. אני קורא לשר האוצר לקחת אחריות ולאפשר למהלך לצאת לדרך."
מזכ״ל הקיבוץ הדתי, אמיתי פורת: "אני מברך על קיום הדיון שמתקיים בהמשך לדיון והחלטות בוועדת שרים בראשות השר ארדן. תשומת לב הממשלה, הכנסת וגורמי האכיפה קריטיים למלחמה בטרור החקלאי. עכשיו נדרש לשכלל את תכנית הלחימה ובעיקר ליישם באופן יעיל ומתואם את ההחלטות שכבר התקבלו בוועדת השרים."
יו״ר אגף המשק בתנועת המושבים, פלג אוריון: "קיים הכרח אמיתי לטיפול שורש בבעיית הטרור החקלאי ולהגברת הביטחון של החקלאים. גניבות, חבלות ברכוש, איומים וסחיטות נהפכו למחזות יום יומיות והמצב בשטח הפך לבלתי נסבל. אני דורש מכל הרשויות הרלוונטיות לעבור מדיבורים למעשים באופן מיידי כדי לטפל בבעיות בשטח!"
מפכ"ל המשטרה, רנ"צ רוני אלשיך, אמר כי הפשיעה החקלאית מהווה אחוז זעום מתוך עבירות הרכוש, אך עם זאת המשטרה מבינה שיש לכך משמעויות לאומיות ויכולות להיות לכך גם תוצאות קשות מבחינת החקלאי הבודד. הוא הוסיף כי ישנה ירידה בפשיעה החקלאית לצד עלייה בדיווחים, ואמר כי אם יהיו משאבים נוספים בוודאי שהתוצאות יהיו טובות יותר. ח"כ חיים ילין אמר כי המדינה יודעת, כשצריך, לפתח את כיפת ברזל, ולכן עם נחישות הממשלה אפשר להתמודד עם התופעה.
ראש ראשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון, דורית סלינג'ר: אמרה כי חברות הביטוח הפרטיות לא יכולות לקחת על עצמן נזקים שהם שילוב גם של טרור, והוסיפה כי בשבועות האחרונים הקימה הרשות שולחן עגול במטרה למצוא פתרון לבעיה הביטוחית, שיתבסס על הקרן לנזקי טבע, שתעניק ביטוח ופיצוי לנזקים שחורגים ממה שהחברות הפרטיות יכולות לכסות.
סלינגר אמרה, כי היא מתחייבת להביא פתרון בתוך שלושה חודשים. סגנית הממונה על אגף התקציבים באוצר, עדי חכמון, אמרה כי האוצר הקצה 17 מיליון שקל לפיילוט, אך הוסיפה כי אם לא יהיה טיפול באכיפה – הביטוח ימשיך להיות לא כלכלי.
ח"כ ענת ברקו אמרה, כי צריך לקרוא לזה טרור חקלאי ולטפל בזה כמו שמטפלים בטרור. מפקד מג"ב, ניצב יעקב שבתאי, הציג נתונים שמראים ירידה של 64% בפשיעה החקלאית מאז 2006, ואמר כי יש מהפכה בכמות האכיפה והטיפול. המפכ"ל אלשיך: "בתמונה הגדולה זה נראה כמו פשיעת רכוש."
ח"כ איתן ברושי אמר, כי קנ"ט יכולה לפתור את עניין הביטוח, בתנאי שתקבל תקציב של 60 מיליון שקל. הוא הוסיף כי כשהמשטרה נזקקת לתגבור כוחות בירושלים היא חושפת את המגזר החקלאי לפגיעה, ואמר כי שריפת בית אריזה זה טרור לאומני. ח"כ שולי מועלם אמרה, כי מאז 2006 התקיימו 15 דיונים זהים בנושא, והדברים לא משתנים.
מנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו, התייחס לביטוח ואמר כי קנ"ט יודעת לבטח צאן, בקר ושריפה ובקרוב תוציא פוליסה רביעית. אך הוסיף כי נדרש לכך תקציב של 36 מיליון שקלים השנה. מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום וילן, אמר כי אפשר לפתור את הבעיה בהשקעה של 30 מיליון שקל באמצעים טכנולוגיים, ועוד 60 מיליון שקל לקרן לנזקי טבע. ח"כ שרן השכל טענה כי 80% מהעבירות לא מדווחות וכינתה אותן טרור חקלאי לאומני.
אופיר יפת, נכדו של החקלאי זכריה יפת בן ה-100, מבית זית, סיפר כיצד סבו עלה לארץ והקים את ביתו במושב לפני 64 שנה וכיצד גנבו לו לפני 3 חודשים 100 כבשים. חקלאים מכל הארץ סייעו לסבא שלו, סיפר: "אספנו עדר חדש, אבל זה לא התפקיד של החקלאים לעזור לסבא שלי זה תפקידה של המדינה."
החקלאי עודד כהן הוסיף: "אנחנו מלאי אכזבות מההבטחות ומרגישים שהמדינה החליטה שהחקלאות לא חשובה לה. כשהמדינה תחליט לקחת אחריות היא תדע למצוא תקציבים ומשאבים." מנכ"ל השומר החדש, יואל זילברמן, אמר כי הדיון מנותק מהאווירה בשטח. הוא שיבח את מג"ב על העבודה, אך טען כי אין בעל בית אחד שמטפל בפשיעה והמציאות בשטח היא הזויה.
החקלאי ניסים סרוסי: "נדמה שאנחנו במדינה אחרת. פניתי למשטרה וזלזלו בי, פניתי בכתב למפכ"ל ועד היום לא קיבלתי תשובה. בסוף החלטתי לשלם דמי חסות וכשהפסקתי עם זה שוב גנבו לי ציוד."
ראש המועצה האזורית עמק הירדן, עידן גרינבאום, סיפר כיצד תפשו שוטרי מג"ב שניים שגנבו 20 אבטיחים, החרימו את רכבם ופתחו להם תיק. "ככה צריך להיות. דין אבטיח אחד צריך להיות כדין שדה שלם," אמר. עם זאת, הוסיף כי מצד שני חקלאים מגישים תלונות, מבזבזים את זמנם והתיקים נסגרים. נציגת משרד המשפטים, ליאנה מגד, ציינה כי המשרד מקדם מהלך שיאפשר לשוטרים לתת קנסות מנהליים במקום, ככלי אכיפה יעיל שיפגע בכיס של העבריינים.
יו"ר ועדת הפנים, ח"כ יואב קיש, סיכם: "טרור ופשיעה חקלאית לא צריכים להיות מכת מדינה. שילוב של נחישות באכיפה יחד עם פתרון ביטוחי יאפשר מניעה והקטנת הנזקים. אמשיך לפעול במשותף עם ועדת הכלכלה, עד שהממשלה תשלים את המהלך הנדרש בכל האספקטים: מימון, אכיפה וחקיקה."
יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, הודיע כי יכנס שולחן עגול, יחד עם יו"ר ועדת הפנים, לטיפול בהחמרת הענישה, הגברת האכיפה ופתרון של ביטוח לסוגיו. "16 מיליון השקלים שמציע האוצר רחוקים מהנדרש לתת מענה כולל לבעיה, לא נרפה עד שכל הדברים יתוקצבו ויטופלו," אמר.

היו"רים כבל וקיש ומפכ"ל המשטרה, בדיון משותף בנושא הטרור החקלאי
היו"רים כבל וקיש ומפכ"ל המשטרה, בדיון משותף בנושא הטרור החקלאי

אודות admin

עשוי לעניין אותך

עמי ארנין

השפעת צינון פרות יבשות על ביצועיהן בתחלובה העוקבת

סיכום ניסוי 2016 ד"ר עמי ארנין, ד"ר איתי עסיס, ד"ר בני שריר, ד"ר מיכאל ואן …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>