עמוד הבית / חדשנות / "נפעל יחד להקים התארגנות אזורית של החקלאים באזור"

"נפעל יחד להקים התארגנות אזורית של החקלאים באזור"

עמוס דה-וינטר

אמר מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות החקלאים, מאיר צור, בסיור ברמת הגולן

מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור קיים השבוע סיור חקלאי מקצועי מיוחד ברמת הגולן. את הסיור ארגן גל גפני, מרכז משק נטור ומועמד לראשות המועצה האזורית בגולן.

גל גפני ומאיר צור בסיור שנערך בגולן
גל גפני ומאיר צור בסיור שנערך בגולן
במהלך הסיור נפגשו צור וגפני עם מנכ"ל מי גולן, איתן שדה. גפני העלה בפני צור את בעיות המים מצד החקלאים באזור וצור הדגיש את חשיבותה של אגודת המים לחקלאים באזור.
לאחר מכן נפגשו עם אייל בהרב ובועז פרסלר מחברת "גולן סולאר" שעובדת עם המושבים והקיבוצים באזור. גפני הדגיש בפגישה, כי: "בשל המיקום המיוחד בגולן ניתן להשתמש בפרוייקטי הרוח המוקמים כמכפיל כוח. עם זאת קיים אתגר בתשתית החשמל בקרקע ברשת." צור חידד את הנושא ואמר כי "כל מושב צריך בסיס כלכלי עם פרויקט סולארי. עם זאת, חשוב שיאשרו שטחים במינון נכון ובשליטה."
מיד עם תום הפגישה הלכו לשטחים החקלאיים ונפגשו עם המגדלים איתמר גור וגל קליין. במהלך הפגישה דיברו על מצב החקלאות באזור ועל האתגרים הקיימים. זאת, לצד החשיבה לעתיד לרבות טכנולוגיות חדשות בחקלאות, אגרוטק ויזמות.
החקלאי איתמר גור הדגיש את החשיבות של ההתאגדות האזורית ככוח קנייה ובשיווק. גל גפני אמר, כי: "היה ניסיון התאגדות של החקלאים באזור שלא צלח אבל עתה המודעות יותר גבוהה ויחד איתה גם החשיבות לכלל חקלאי האזור. עלינו לעשות פיילוט של התאגדות של מספר חקלאים שעל בסיסו לאגד את כלל החקלאים". מאיר צור הוסיף לדבריו של גפני ואמר: "תנועת המושבים עומדת לרשותכם ואני באופן אישי יחד עם נציגי התנועה נבוא ונעזור לכם להקים את ההתארגנות האזורית. עלינו לפעול יחד כדי לחזק את החקלאים באזור ולחזק את כוח הקנייה שלהם."
במהלך הסיור אף דובר על התיירות באזור. גפני הדגיש, כי: "הפוטנציאל לתיירות הוא עצום. יש צורך בתוכנית תיירותית וחשיבה עסקית מסודרת לאור השינויים שעברה התיירות בשנים האחרונות." צור חיזק אותו ואמר כי התנועה תעמוד לצידם של תושבי רמת הגולן לכל שיצטרכו.
הסיור נמשך ברפת משפחת גולן, במושב נוב, שם דובר על בעיית השפכים וטיהור השפכים באזור ועל מיזם הוצאת הרפתות המשפחתיות מהמושבים. לאחר מכן התקיימה פגישה בבית משפחת נוקד עם בוקרים ונוקדים מהאזור. נציגי המרעה הדגישו, כי: "מרעה הבקר על סף קריסה. השטחים הפתוחים בעלי ערך ציוני אמיתי. הפרות הן לוחמות אש אמיתיות והרועים עוזרים להן." החקלאים אף דיברו על בעיית הזאבים והתנים באזור, שגונבים את העדר.
מאיר צור ואנשי תנועת המושבים ברפת משפחת גולן במושב נוב
מאיר צור ואנשי תנועת המושבים ברפת משפחת גולן במושב נוב
מאיר צור אמר: "אנחנו בקרב אמיתי להעלות את המכס על יבוא בעלי החיים. אנו מאמינים שנצליח לצמצם יבוא בעלי חיים כדי שהחקלאים באזור ימשיכו לגדל."
גל גפני סיכם את הסיור ואמר: "אני מודה למאיר צור שהגיע לסיור. ישנה חשיבות גדולה לפגישה עם תושבים בשטח, במטעים וברפתות. הקשבנו למצוקות, דנו בנושאים חשובים כגון: המים, הסולארי בגולן, בחשיבות הפיתוח והחדשנות מתוך שיתוף הקהילות וחיזוק הרווח הכלכלי שלהם תוך התחשבות בתושבים ואף בנושא חיבור ושיתוף פעולה בין החקלאים על מנת למקסם יעילות ותפוקה. בענף הרפת ניתן לראות כי קיימים לרפתנים אתגרים זאת לצד המחויבות שלהם לספק את מכסת החלב. לגבי ענף המרעה יש להחיל מכס על בקר חי ולחזק את הבוקרים בענף."
צור התייחס לראש המועצה הקיים, אלי מלכה ואמר: "ראש המועצה, אלי מלכה, הוא ראש מועצה מצוין שעשה עבודה מצוינת ומשמעותית למען תושבי רמת הגולן והאזור כולו. עם סיום תפקידו ומועמדותו של גפני בבחירות לראשות, אני מאחל לו הצלחה. גל הוא צעיר אנרגטי, צנוע עם הרבה כשרון ורצון להשפיע."
גפני הודה לצור ואמר: "אני רואה חשיבות עליונה לביקור שלך, לשמוע את התושבים ולחתור לפתרונות, יצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסה כדי להמשיך ולהצעיד קדימה את הגולן. עם הרבה יזמות, חדשנות, להט ואנרגיה חדשה."

אודות admin

עשוי לעניין אותך

עמי ארנין

השפעת צינון פרות יבשות על ביצועיהן בתחלובה העוקבת

סיכום ניסוי 2016 ד"ר עמי ארנין, ד"ר איתי עסיס, ד"ר בני שריר, ד"ר מיכאל ואן …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>