עמוד הבית / חדשנות / "גם לוי אשכול, ראש הממשלה השלישי והתנצל משהסתכל על ההתיישבות דרך החור של הגרוש"

"גם לוי אשכול, ראש הממשלה השלישי והתנצל משהסתכל על ההתיישבות דרך החור של הגרוש"

עמוס דה-וינטר

אמר מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, חגי רזניק, בכנס התיישבות של מרכז הבנייה הישראלי * רזניק: "יש לקדם את ההתיישבות בנגב – גם אם זה נראה לא כלכלי"

"גם לוי אשכול, ראש הממשלה השלישי והתנצל משהסתכל על ההתיישבות דרך החור של הגרוש," אמר מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, חגי רזניק, בכנס התיישבות של מרכז הבנייה הישראלי. לדברי רזניק: "יש לקדם את ההתיישבות בנגב – גם אם זה נראה לא כלכלי."

חגי רזניק, מנכ"ל משרד השיכון
חגי רזניק, מנכ"ל משרד השיכון
חגי רזניק, חבר קיבוץ רביבים שבנגב, סיפר כי בשנת 1954 קברניטי רביבים הגיעו ללוי אשכול ז"ל, אז מנהל המחלקה להתיישבות בסוכנות היהודית, בניסיון למשוך קו מים מתוקים לנגב. אשכול ענה לנציגי רביבים, כי: "יותר זול לשכן את אנשי רביבים במלון דן אכדיה לכל החיים מאשר להניח קו מים".
לאחר 15 שנה הקריא ישראל גלילי פתק, שביקש ממנו אשכול להקריא, בפני התושבים באירוע חגיגי: "בבואנו לחגוג את חג ההתיישבות בנגב, יש לרביבים זכות ראשונים שהרי היא גרמה אף להקמת 11 הנקודות, שהן ציון דרך ראשון בהפרחת מרחבי הדרום. ניצחתם את השממה ניצחון ראשון אף כי הדרך רב.
"ניצחתם את הספקנות שקיננה בלב רבים – ואודה גם בלב שלי – והראיתם, כי לא לשווא היה הלקח שלמדנו כל ימינו בארץ: גדול כוחה של העקשנות של החלוצים ומסירותם. ייזכר לטוב הצינור הקטן בן שישה צול, שבזמנו קראתי לו הצינור האנווריסטי (הרפתקני) 'אשר בעקבותיו בא צינור המים הגדול. צינור מים חיים. לכן מחיל אל חיל'!"
עוד אמר רזניק, כי: "היום, יותר מתמיד, על ההתיישבות להבין כי היא מתקיימת במרחב מגוון, וכדי שתוכל להמשיך ולהתקדם, עליה לפתוח את שורותיה לאוכלוסיות חדשות ומגוונות וליצור שיתופי פעולה עם ערים שכנות – בתרבות, במסחר ובתעשייה. חלק חשוב הוא שיתופי משאבים, כפי שנעשה ברמת נגב עם ירוחם ומצפה רמון: ויתור על גבולות והכנסות לצד הקמת מנגנונים משותפים.
"במקביל, תפקיד המדינה הוא לתמוך בהתיישבות וותיקה וחדשה, תוך עיבוי וחיזוק הערים השכנות.
שר השיכון, יואב גלנט, העביר רק לאחרונה תכנית נרחבת לחיזוק ההתיישבות ולעידוד שיווק 40,000 יח"ד במרחב הכפרי בישראל.
"אסור למדינה לבחון את תמיכתה בהתיישבות דרך ה'החור של הגרוש' כפי שאמר אשכול, והתנצל שנים אחר כך," הוסיף רזניק. "גם אני איני רוצה שנתנצל בעתיד על מה שלא עשינו מספיק היום. אחריות המדינה להתיישבות אינה מוגבלת רק בתכנון ובנייה, כי אם גם בשמירה על הלפיד החקלאי, חיזוק אמצעי הייצור החקלאיים ומתן סיוע מספק לפרנסה והתפתחות ענפי המשק בהתיישבות."

אודות admin

עשוי לעניין אותך

עמי ארנין

השפעת צינון פרות יבשות על ביצועיהן בתחלובה העוקבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>