עמוד הבית / פני ההתיישבות / נשים בחקלאות – נועה לוי

נשים בחקלאות – נועה לוי

נעה לוי
נעה לוי
נועה לוי, סטודנטית לתואר שני באיכות סביבה ומשאבי טבע בחקלאות

שמעון וילנאי – יבול שיא

כשאתה פותח חלון בבוקר ורואה לנגד עיניך שדות ירוקים ונוף מרהיב אתה נשבה מיד בתחום שהכותרת שלו היא חקלאות. נולדתי וגדלתי בישוב תמרת שבעמק יזרעאל. אפשר להגיד שהחקלאות בבית בו גדלתי היא בגדר תחביב. במסגרת תחביב זה למשל, אני, משפחתי וחבריי מתחזקים מסורת כבר מספר שנים של מסיק זיתים משותף; אנחנו מוסקים את הזיתים לבעלי מטעים שאין להם זמן או רצון למסוק את עציהם ובתמורה אנחנו נותנים להם נתח מסוים מתוצרת שמן הזית ויתר התוצרת נשארת אצלנו. וכמובן גם חווית המסיק נשארת אתנו.
טרם תחילת דרכי באקדמיה – אחרי השירות הצבאי שכלל גם שנת קבע כקצינת מרגמות בחיל רגלים בדרגת סגן – יצאתי לעולם הגדול. רציתי לעשות משהו אחר. שישה חודשים התנדבתי בחוות חקלאיות באיטליה: בסיציליה, באומבריה ובטוסקנה ובכך נחשפתי לחקלאות מעשית והחלטתי שזה מה שאני רוצה ללמוד.
הלימודים לתואר ראשון בפקולטה לחקלאות היו באגרואקולוגיה ובריאות הצמח. ממש התאהבתי באנטומולוגיה. חרקים הם אורגניזמים כל כך מוצלחים ומגוונים אז יש המון מה ללמוד בתחום הזה. האינטראקציה בין חרקים וצמחים מעניינת במיוחד, וכמובן מעניינת האינטראקציה בין מינים שונים של חרקים. כשנחשפתי לתחום ההדברה הביולוגית ידעתי שזה תחום שאני רוצה להתעמק בו. הבנתי שיש בתחום הזה פן יישומי בו אוכל לתרום לחקלאות יעילה יותר. הגעתי לעבודה בתור סטודנטית במעבדה של ד"ר דנה מנט ונחשפתי לעולם המיקרוביולוגיה ולהדברה מיקרוביאלית של חרקים מזיקים באמצעות פטריות ונמטודות אנטומופתוגניות. דנה הציגה בפניי אפשרויות מעניינות למחקר במסגרת תואר שני והבנתי שזו יכולה להיות חוויה מלמדת ומקצועית שארוויח ממנה הרבה, במקביל לתחושת שליחות ותרומה למדע ולחקלאות שהיא גם ברת-קיימא.
בתואר השני בפקולטה לחקלאות בחרתי בחוג "איכות סביבה ומשאבי טבע בחקלאות".
בשלב מסוים קיבלתי קול קורא להגשת בקשה למלגה מקרן של אגודת נאמני המחקר החקלאי ושוחריו. זו קרן ע"ש גרשון ואוגניה מינץ ז"ל, קרן שתומכת בחוקרים שמתעמקים בתחום הנמטולוגיה. זכיתי במענק בנושא של "אפיון קווי בר של נמטודות אנטומופתוגניות ובחינת עמידותם לעקות חום ויובש באמצעות בחנים פיזיולוגיים ותשתית סמנים גנטיים לתכונות העמידות". כמובן שמענק מחקר בהחלט מסייע ומאפשר לי להתמקד בלימודים ובמחקר ולדאוג פחות מבחינה כלכלית.
חובה לציין את תרומתו של פרופסור איתמר גלזר ממרכז וולקני שגם הוא מנחה שלי יחד עם ד"ר דנה מנט וללא ההנחיה של שניהם לא הייתי מגיעה למעמד קבלת המענק.
מה אעשה אחרי שאסיים תואר שני בפקולטה? לא יודעת, יש לפניי עוד דרך בתואר השני ואני אבחן את האפשרויות לעתיד כשיגיע הזמן.

אודות admin

עשוי לעניין אותך

עמי ארנין

השפעת צינון פרות יבשות על ביצועיהן בתחלובה העוקבת

סיכום ניסוי 2016 ד"ר עמי ארנין, ד"ר איתי עסיס, ד"ר בני שריר, ד"ר מיכאל ואן …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>