עמוד הבית / בערכאות / זיכוי מהדהד במושב מכמורת מעבירות תכנון ובניה

זיכוי מהדהד במושב מכמורת מעבירות תכנון ובניה

בית משפט השלום בנתניה זיכה נאשמים מעבירות רחבות היקף בתחום הבניה הבלתי חוקית, זיכוי שהוצג לאחר שש שנות דיונים

בערכאות – עו"ד שחר חסאן – קו למושב

הועדה המקומית לתכנון ובניה בעמק חפר הגישה כתב אישום, כנגד שני אחים יורשי נחלה במושב מכמורת, בגין בניית שלושה מבני מגורים בשטח כ-500 מ"ר, הכוללים שמונה יחידות דיור המשמשות לקיט בבית משפט השלום בנתניה.
עו"ד שחר חסאן שייצג בתיק את אחד מיורשי הנחלה, חקר את עדי המאשימה אודות הבניה ונסיבותיה, כאשר הטענה המרכזית הינה כי הבניה בוצעה לפני כ-50 שנים.
לאחר חקירות ארוכות והגשת סיכומים לבית המשפט קיבל בית המשפט את מלא טענותיו של עו"ד שחר חסאן, שהצליח לעורר ספק אצל בית המשפט ולהביא לזיכוי המיוחל.

עו"ד שחר חסאן
עו"ד שחר חסאן
יש לציין, כי בשנים האחרונות החלה במרחב הכפרי בכלל וביישובי עמק חפר וחוף השרון בפרט, אכיפה מחמירה בענייני תכנון ובניה. מרבית הבנייה במרחב הכפרי הינה בנייה אשר נעשתה ע"י הדור המיישב והדבר מהווה טענת הגנה ראויה, כאשר נתבעים מבקשים להתגונן בפני כתב אישום, בו קשה לנאשמים לשחזר מסמכים הסטורים ולנהל את הגנתם – כך קבע בית המשפט בעניין זה.
בגין טענה דומה בדיוק הביא עו"ד חסאן לזיכוי נאשמת בתיק אחר, במושב אביחיל, שם אושר פסק דין ע"י בית המשפט המחוזי.
יש לשים לב כי בית המשפט מצביע בפסק דינו על מספר קשיים, בהם נתקלת המאשימה, כאשר היא מגישה כתבי אישום בעבירות בנייה היסטוריות. לדוגמא: המאשימה איננה יכולה להצביע על השנים בהם נבנו המבנים המתוארים בכתב האישום ומן הסתם, גם עדי התביעה ספק אם נולדו במועד ביצוע הבנייה.
כמו כן, טענו הנאשמים כי המבנים המדוברים נבנו מ-1951 עד תחילת שנות ה-60' ואף הציגו תצלומי אוויר מראשית שנות ה-60, בליווי חוות דעת מומחה, מפענח תצלומי אוויר, המעידים כי המבנים היו בנויים עוד טרם נחקק חוק התכנון והבנייה.
טענה נוספת שהעלה עו"ד שחר חסאן, כאשר הציג היתר כללי שהוצע על ידי הסוכנות היהודית לבנייה ביישוב מכמורת. המדובר בתיק ציבורי ומומלץ בכל כתב אישום הזהה לנסיבות כתב האישום בתיק זה לבצע בדיקות בתיקים ציבוריים.
בנוסף העלה בא כוח הנאשמים טענה הנוגעת לאופיו של הדור המיישב, כאשר הציג בפני בית המשפט רישיון לבניית חדר כביסה בשטח קטן ביותר. עובדה זו הביאה את בית המשפט לקבוע, כי טענתו של עו"ד שחר חסאן נכונה, כאשר לא הגיוני שאדם שמוציא רישיון לבניית חדר כביסה ילך ויבנה בנייה רחבת היקף ללא היתר.
בבית המשפט טענה המועצה האזורית עמק חפר באמצעות בא כוחה עו"ד אבשלום אשואל, כי מעולם לא הייתה תוכנית שהתירה בניית שלושה מבני מגורים, אולם עו"ד חסאן הציג בפני בית המשפט תוכנית מנדטורית משנת 1946, תוכנית 15S אשר הסמיכה את הועדה המקומית לאשר בניה רחבת היקף.
כאמור, בפסק דין רחב היקף הכולל כ-30 עמודים סקר בית המשפט באופן יסודי את הנקודות המשפטיות בגין בנייה היסטורית, דבר שהנאשמים עוררו ספק סביר בלב בית המשפט ולכן זיכה אותה.
בית המשפט אף קבע בפסק דינו, כי עדי התביעה לא יכלו לשפוך אור על המדיניות התכנונית אשר הייתה נהוגה בשנות ה-50' ולמצער, מי אשר יכול לשפוך אור – איננו כבר בחיים ולכן אין לנאשמים יכולת לנהל הגנתם כראוי.
סופו של עניין, הנאשמים הורשעו בבניה חריגה של ג'קוזי, חדר שירותים בשטח 1X1 מ' (סעיף 4א' בתביעה), שכבר נהרסו על ידם לפני הגשת פסק הדין וזוכו לגבי שלושת המבנים העיקריים, שהוכח ע"פ צילומי אוויר מ-63' שאכן היו בנויים באותו מבנה באותה שנה.
המסקנה היא כי אין לרוץ ולמהר על הסדרי טיעון, אלא יש להיוועץ עם עו"ד הבקיא בתחום תנון ובניה והמרחב הכפרי בפרט בכלל.
טרם נפסקו הוצאות משפט.

* הכותב הינו שותף בחסאן-הלברשטיין ושות' עורכי דין

אודות admin

עשוי לעניין אותך

עמי ארנין

השפעת צינון פרות יבשות על ביצועיהן בתחלובה העוקבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>