עמוד הבית / חדשנות / משק החי / מחיר החלב הגולמי לא יתייקר עד לדיון בעתירת טרה לבג"ץ

מחיר החלב הגולמי לא יתייקר עד לדיון בעתירת טרה לבג"ץ

משרד המשפטים הנחה את משרד החקלאות שלא לייקר את מחיר המטרה של החלב עד למועד הדיון בעתירת טרה בשבוע הבא * זוהי דחיה שניה, לאור בקשת פרקליטות המדינה * החקלאים: נצא למרד במידה ועליית מחיר המטרה לא תאושר

עמוס דה-וינטר – קו למושב

מחיר החלב הגולמי לא יתייקר עד למועד הדיון בעתירה שהגישה לבג"ץ החברה המרכזית למשקאות קלים, בעלת מחלבת טרה. כך מסר משרד המשפטים למשרד החקלאות. במשרד המשפטים אישרו כי על אף ההמלצה של ועדת היישום לייקר את מחיר החלב הגולמי ב-8.23 אגורות לליטר, המחיר צפוי להישאר על כנו לפחות עד למועד הדיון בבג"ץ בנושא ביום ראשון הבא. והי הדחיה השניה של החלטת בג"צ לאור בקשת פרקליטות המדינה.
ממשרד המשפטים נמסר, כי: "ככלל, על-פי הפרקטיקה במחלקת בג"צים, כשמוגשת עתירה לבג"ץ ובצידה בקשה לצו ביניים, מקובל שלא לפעול באופן המסכל את העתירה, וזאת עד שתוגש תגובת המשיבים לצו הביניים, ותינתן החלטת בית המשפט בעניין. כך נעשה גם במקרה זה."

מכון חליבה – מתקפה כוללת על יסודות התכנון בענף החלב
מכון חליבה – מתקפה כוללת על יסודות התכנון בענף החלב
"ביזיון וברדק אחד גדול". כך כינו ראשי החקלאים את הדיון שהתקיים השבוע, ביום ראשון בבוקר, במשרד האוצר בנושא עתיד משק החלב בישראל, במרכז הדיון עמד הוויכוח בנושא העלאת מחיר המטרה שהיתה אמורה להיות מאושרת בדיון, כשבמקביל יתייקרו מחירי החלב המפוקחים. המחלבות הגדולות כמובן מתנגדות להעלאת מחיר המטרה, כל עוד לא אושר ייקור המוצרים המפוקחים.
זה מספר חודשים שהמחלבות הגדולות, בעיקר תנובה וטרה, דורשות ממשרד האוצר לייקר את מוצרי החלב המפוקחים, לאור עליית מחיר החלב הגולמי והעליה במחיר הייצור. ועדת המחירים המשותפת למשרדי האוצר והחקלאות, המליצה על התייקרות של 3.4%, אך העלייה מחייבת את חתימת שרי החקלאות והאוצר.
שר החקלאות, אורי אריאל, כבר חתם על צו ההתייקרות, אך שר האוצר, משה כחלון, נמנע עד עתה מלחתום. הניסיונות להגיע להסכמות בין נציגי משרדי האוצר, החקלאות, הרפתנים ומועצת החלב עלו בתוהו, והסכם כולל לגבי עתיד ענף החלב נראה עדיין רחוק.

טרה עתרה
לפני כשבועיים הגישה מחלבת טרה עתירה לבג"צ, להוציא צו על תנאי, שיורה למנכ"ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו, לעכב החלטה על העלאה נוספת של מחיר החלב הגולמי (מחיר המטרה) ב-8.23 אגורות ב-1 ביולי, יום א' הקרוב. טרה טוענת שהמדינה מונעת ממנה להעלות מחירי מוצרי חלב מפוקחים לצרכנים. השופט נועם סולברג הורה למדינה להגיב עד ה-7 ביולי.
ביום ראשון השבוע, עם תחילת הרבעון השלישי, אמור היה מחיר המטרה שמשלמות המחלבות לרפתנים לעלות ב-8.23 אגורות לליטר, לפי המלצת ועדת היישום של משרד החקלאות. ואולם מנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו, מעכב את הצעד הזה. מחיר המטרה לא יעלה, נמסר ממשרד החקלאות, כי הוועדה צריכה לחתום מחדש על ההמלצה, כי הדיון לא התבצע לפי הכללים.
"במכתבו ליו"ר הוועדה מציין בן-אליהו כי יש לכנס את הוועדה, מתוך רצון ליישם את החוק בצורתו הנכונה, על פי כוונת המחוקק, המשקף את העלייה הרצויה ובהתאם לתחשיבים שנקבעו בתקנות. לאחר הגשת דו"ח מתוקן, יגבש את דעתו מנכ"ל המשרד, האם הועדה שקלה את כל השיקולים הנדרשים ופעלה על פי הכללים והמטרות של החוק."
במסמך עליו חתום ארז קמיניץ, המשנה ליועמ״ש, הוא דוחה את העמדה שניסח מנכ"ל משרד החקלאות כמענה לבג"ץ שהגישה המחלבה השלישית בגודלה בישראל – טרה, וקובע כי לפי החוק שקובע את תכנון משק החלב, למנכ"ל משרד החקלאות אין סמכות או שיקול דעת בנוגע ל"טיבה של עמדת וועדת היישום בבואו לפרסם את המחיר." כלומר, המנכ"ל אינו יכול לקבוע שלא לייקר את מחירי החלב הגולמי.

מרד חלב
בינתיים מאיימים הרפתנים לפתוח במרד, במידה ועליית מחיר המטרה לא תאושר. ראש המועצה האזורית מרחבים, שי חג'ג', בהודעה לרפתני המועצה: "במרחבים פועלות כ-100 רפתות משפחתיות, במושבים, כשבשנתיים האחרונות כ-10% נאלצו לסגור בשל הפסדים. בימים האחרונים, התקבלה החלטה, פה אחד, בוועדת הכספים, לחייב את משרדי האוצר והחקלאות לאשר את המתחייב מההסכם על מחירי המוצרים המפוקחים, בהתאם למתווה לוקר שנחתם ב 2012 וע"פ חוק החלב שנחקק ב-2010. המשמעות: הממשלה אמורה לאשר את עליית מחיר המטרה לחלב, בעקבות עליית מחירי הייצור.
"אם לא תאושר עליית המחירים, בכוונתנו להוביל מרד משותף למניעת הגזירה ולשיקום ענף החלב. ממשלת ישראל מחויבת לאזרחיה ומחויבת לספק לאזרחי ישראל מזון טרי ובריא. אין לנו הפריווילגיה להסתמך על ייבוא. חיסול החקלאות, חיסול ענף החלב ופגיעה אנושה בנכסיה הקדושים של המולדת, פוגעת רק בחוסנה של ישראל. אני מאמין שיעשה פה הדבר הנכון."
גם ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני), יו"ר השדולה החקלאית בכנסת, זועם בתגובה לכוונת משרדי האוצר והחקלאות שלא להעלות את מחיר המטרה לחלב: "משרדי החקלאות והאוצר מפרים הסכמים, מתעמרים ברפתנים ומחסלים את ענף המחלבות .כשהממשלה מעלה את מחיר הדלק, היא עושה זאת ללא היסוס. אולם כשנדרש לעלות את מחיר המטרה לחלב – הממשלה לא עושה זאת ופוגעת ברפתנים. אנחנו לא נתפשר בנושא מחיר המטרה לרפתנים ונדרוש שהממשלה תתעשת, אם לא תהיה ברירה ובתגובה גם לגזרות נוספות – נוביל כאן מרד חקלאים למען עתידה ובטחונה של מדינת ישראל."
ישראל (טוטי) בלוך, יו"ר שולחן החלב בתנועת המושבים ויו"ר התאחדות מגדלי בקר, מסר כי: "אנחנו כל הזמן בדיונים מול משרדי האוצר והחקלאות. כרגע, מה שמעכב את עליית מחיר המוצרים במחלבות זה שר האוצר. העליה במחיר המטרה מעוכבת אך הוא יתעדכן בכל מיקרה, אין דבר כזה שהוא לא יעודכן בין ה-1 ל-7 ביולי. כרגע הוא מעוכב בגלל שמנכ"ל משרד החקלאות מעכב אותו בגלל ההליך ובג"צ טרה.

ח"כ איתן ברושי: "אנחנו לא נתפשר בנושא מחיר המטרה לרפתנים ונדרוש שהממשלה תתעשת, אם לא תהיה ברירה ובתגובה גם לגזרות נוספות – נוביל כאן מרד חקלאים למען עתידה ובטחונה של מדינת ישראל"

"ישנה וועדת תיאום שקבעה חד משמעית שמחיר המטרה צריך לעלות והמנכ"ל לא יכול לבטל את ההחלטה מסיבותיו הוא, הוא יכול רק לעכב אותה בגלל ההליך וזה מה שנעשה. האוצר לא יכול להתנגד לעליה במחיר המטרה. אגב, בוועדה יושב גם נציג האוצר שאפילו לא התנגד לעליית מחיר המטרה. יש טבלה, שמציגה את כל הפרמטרים המשפיעים על מחיר המטרה, בעיקר כתוצאה מעלויות הייצור של הרפתן. העליה מתחייבת מעלייה עולמית במחיר התבואות ומעליה בשכר הממוצע במשק, שמשלב את העבודה השכירה.
"אנחנו לא בוואקום בנושא הזה, יש כאן מתקפה מאוד רחבה שכוללת את המועצה הלאומית לכלכלה, האוצר ואפילו ראש הממשלה, שמטרתה לערער את כל יסודות התכנון של ענף החלב. אנחנו בתוך הדבר הזה והכל נובע מכך שההתאחדות יזמה מהלך להגיע להסכם הוגן עם הרפתנים לפני שנגמר מתווה לוקר."
כאמור, ביום ראשון נערך דיון סוער ביותר בין כל הנוגעים בנושא החלב, במשרד האוצר. טוטי: "תראה, הייתה אווירה לא נעימה. האוצר הציג עמדה כאילו אנחנו רק רוצים וויתורים ממנו ומבחינתנו כל סעיף הוא וויתור כואב. כשצועקים עלייך אתה מגיב אבל זה חלק מהעניין. מאיר צור מורגל במאבקים הללו ואנחנו לא מתרגשים."

מה תעשו אם העלאת מחיר המטרה לא תאושר?
"אי אישור העלאת מחיר המטרה זו עבירה על החוק ובמידה זה יקרה, מייד תוגש עתירה לבג"צ בנושא. הממשלה לא יכולה למנוע את עליית מחיר המטרה, היא יכולה רק לעכב את הפרסום אבל לא את העליה. החשבונית הראשונה במחיר החדש תצא ב-10 ביולי ועד אז כל הבלגן הזה צריך להיגמר."

אודות admin

עשוי לעניין אותך

עמי ארנין

השפעת צינון פרות יבשות על ביצועיהן בתחלובה העוקבת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>