עמוד הבית / כללי / "של מי הילד הזה?

"של מי הילד הזה?

סיפורו של יוסי אורן

שמעון וילנאי – ספרים רבותי ספרים – יבול שיא

מזכיר מקצועי של ארגון מגדלי הירקות, מנהל אגף המקצוע והייצוא במועצת הירקות, ראש תחום עבודה ועובדים זרים במשרד החקלאות – זה מדגם ממגוון התפקידים הציבוריים שמילא יוסי אורן בחייו.
בהגיעו לגיל 73 האזין לרחשי ליבו והחליט להציג ברבים את מסעות חייו המרתקים מאז נולד ועד עצם היום הזה.
בספר שאוחז 130 עמודים מתאר יוסי לפרטי פרטים את חייו שהחלו בנופים הירוקים של קוצ'ין שבהודו "שם חלפו ימי ילדותי; ובישראל ארץ מולדתי, בה החלה להתעצב אישיותי, בחרתי להקים את ביתי". כך בגילוי לב, ללא משוא פנים הוא פותח בסיפורו האישי.

יוסי אורן - מילא מגוון תפקידים בחקלאות
יוסי אורן – מילא מגוון תפקידים בחקלאות
והוא ממשיך: "כאן, במושב תעוז, בין הרי האורנים, הקמתי ביחד עם רעייתי שמחה את ביתנו, כאן נולדו חמשת ילדינו, שהקימו משפחות משלהם. גם אחיי ואחיותיי גדלו כאן, מצאו את מקומם והקימו משפחות לתפארת. העץ המשפחתי משגשג ושורשיו נטועים היטב באדמה".
יוסי אורן מגלה לנו כי אביו זכה להביא לעולם 12 בנים ובנות מאמו של יוסי שנפטרה בעודו נער צעיר ואביו נשא אחרי שנים אחדות אישה אחרת וכך נוצרה משפחה אחת גדולה.
בקהילה הקוצ'ינית, כך מספר לנו יוסי אורן, השתרש מנהג ולפיו כאשר נולד בן ראשון הוא נקרא בשם הסב, אביו של האב. הבן השני נקרא על שם אביה של האם. אם בעת הולדת הנכד הסב חי, מוסיפים לו את השם חי וכך הוענק ליוסי אורן עוד שם וייקרא: יוסף חי.
שמחה ויוסי אורן פעילים בלול התרנגולות שלהם. "בעיקר בשביל הנשמה" כותב יוסי ומציין: "שמחה מטפלת ומגדלת את העופות ואני מסייע בעבודת השיווק, הקשר עם הווטרינר והניהול הפיננסי".
מחבר הספר מספר לנו כי הוא ורעייתו זכו לגדל ולחנך חמישה ילדים -פנינה, חגית, איילת, אפרת ואביאל – "כולם בעלי תארים אקדמיים. הבכורה פנינה-פנוש (על שם אמו של יוסי), בעלת תואר שני בביוכימיה ותזונה מהפקולטה לחקלאות ותואר שני בניהול מדיניות ציבורית, מונתה לאחרונה לסגנית מנהל שירות המזון במשרד הבריאות. חגית, השנייה ברשימה, בעלת תואר שני בניהול ובמשאבי אנוש, שירתה בצה"ל עד דרגת רב-סרן ועובדת כיום במשרד הביטחון. איילת יועצת מס, חשבת של ספקית המים האזורית מימי מבואות ירושלים. אפרת, בעלת תואר שני בתקשורת ומזרח תיכון, משרתת במשטרת ישראל – בעבר כקצינת חינוך במשמר הגבול והיום כקצינת נפגעים בדרגת סגן ניצב. והבן היחיד במשפחה, אביאל, עוסק בניהול רשתות.
יוסי אורן שיציין ב-12 בספטמבר השנה יובל שנים לנישואיו, מתאר פכים קטנים וגדולים מתחנות חייו ולכן לא נרחיב עליהם כדי להעניק לקורא את מלוא ההנאה מהם.
אולם על פרט אחד לא ניתן לפסוח. מתברר שסיפור חייו כמעט נקטע בראשית הדרך.
בהיותו פעוט החליק לנהר סמוך לבית המשפחה בקוצ'ין וטבע. עובר אורח הציל אותו ממוות ופנה לאמו של יוסי בשאלה נרגשת: "של מי הילד הזה?" זה גם שם הספר פרי עטו של יוסי אורן. מאז זרמו בנהר מים רבים; משפחתו של יוסי עלתה לישראל והוא זכה לעשות חיל: לפסוע בדרכים חדשות כבן העדה הקוצ'ינית, ללמוד, לשרת בצבא, להקים משפחה, לעשות קריירה ייחודית ולשמר את מורשת העדה._הספר
יוסי אורן מפרט את פעילותו בגופים החקלאיים שבהם פעל לאורך שנים. בתפקידו כמזכיר מקצועי של ארגון מגדלי הירקות, הוא מגלה כי הביא לכלל ביטוי את הקשר לחגים ולמורשת כשהנהיג הבאת ביכורי ירקות חדשים לחג השבועות, לנשיא המדינה; אירוע שהפך למסורתי. אחרי 12 שנה בארגון מגדלי הירקות היה גם מנהל האגף המקצועי והייצוא של מועצת הירקות "ובתחום הייצוא דאגתי אישית לקידום ענף התות והתבלינים הירוקים."
יוסי אורן מגלה בספרו כי סומן לכהן בתפקיד מנכ"ל מועצת הירקות אחרי המנכ"ל המכהן אפרים שלום. אורן היה באותם ימים חבר מרכז המפד"ל (היום מפלגת הבית היהודי – ש.ו.) "שר החינוך זבולון המר פנה לשר החקלאות רפאל איתן והיתה הידברות בתוך הקואליציה שנציג איגוד המושבים יקבל את התפקיד, שתמיד היה בידי אנשי תנועת המושבים. באחד הימים בדרכי לקומה ה-16 למשרד ארגון מגדלי הירקות, נפגשתי במעלית עם מנכ"ל תנועת המושבים ח"כ שלום שמחון, שהסביר לי שמבחינה פוליטית הוא לא מתכוון לוותר על התפקיד. הוא ייצג תנועה של 240 מושבים. לאיגוד היו 100 מושבים. הקיבוץ הארצי והתק"ם שיתפו עמו פעולה וכך היה לו רוב מובטח".
יוסי אורן עבד בחייו גם במשרד החקלאות והיה זה שלום שמחון שנתמנה בינתיים לשר שהציע לו תפקיד של עוזר למנכ"ל המשרד, יוסי ישי. "עזרתי ליוסי ישי בתפקידים שונים. כאשר מפלגת הליכוד זכתה לשוב לשלטון הגיע שר חקלאות חדש – ישראל כץ. הייתי תמים או שאנן שלא נקטתי בפעולות הנדרשות להיות עובד מדינה מהמניין. להפתעתי מיד לאחר כניסת השר החדש למשרדו, הגיע אלי המנכ"ל יוסי ישי והודיע לי על פיטוריי. הוא התנצל ואמר שאין שום טענה נגדי, להיפך, אך זו היתה החלטת השר מטעמים פוליטיים, ואי אפשר לשנותה. התקשרתי לידידי זבולון אורלב איש המפד"ל שכיהן כשר בממשלה החדשה. אורלב ביחד עם השר אפי איתם פנו לשר החקלאות כץ ואז התברר כי "נחשדתי" כאיש תנועת המושבים ולכן פוטרתי".
"זה לא היה סוף פסוק במשרד החקלאות כי בהתערבות שרי המפד"ל הציע לי השר ישראל כץ תפקיד במשרד החקלאות אבל על כך תדעו רק כשתקראו את הספר כולו".

אודות admin

עשוי לעניין אותך

2משה_ינאי

מפקד ארצי בחקלאות

The Perfect Gifts,Small Gift Earrings ,Bracelet,Necklaces ,Charms, RiNG "; The Perfect Gifts ,fashion and popular,Women's …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>