עמוד הבית / כללי / אל"צ – מאגדים כוחות

אל"צ – מאגדים כוחות

לספק מזונות גסים לרפתנים

יוסי מלול – הרפת והחלב

_אלצ
תקופה מורכבת עוברת על החקלאות הצמחית בישראל, זו שמספקת לנו הרפתנים, את המזונות הגסים לכל ימות השנה. שנות בצורת מתמשכות, תנודתיות גבוהה במשקעים לאורך העונה, מחירים עולמיים לא יציבים ובכלל לא קל להיות חקלאי..

השתתפתי בכנס השנתי של אל"צ והפעם בשיתוף עם בר חקלאות שביחד חברו ליזמות משותפת ושוחחתי עם מנכ"ל אל"צ, ישראל יוספיאן, שמסיים 11 שנות כהונה בתפקיד ובימים אלה בחפיפה עם מחליפו.

ישראל, איך הגעת לעבודה בחקלאות..?
עבדתי בבנק לאומי בעיר הגדולה והצטרפתי לאשתי ולקיבוץ אושה. 35 שנה חבר הקיבוץ, כיהנתי כמנהל ייצור במפעל באושה – ציפוי נגד סינוור במשקפיים. עברתי את כל התפקידים הציבוריים – מנהל עסקי, מוביל תהליך השינוי בקיבוץ, כולל יישום ההחלטות, שיוך דירות וצמיחה דמוגרפית. כיום אני מסיים תפקיד מעניין ורב פעילות באל"צ.

ישראל ומיקי
ישראל ומיקי

מה אל"צ עושה למען החקלאים והרפתנים?
אל"צ היא קבוצת חברות שפועלת בתחום החקלאי של גידולי שדה עם 3 שותפויות במשקים: בית קשת, חמדיה ונוה איתן – מעבדים כ-20,000 דונם. האגף השני הוא קבלני – שירותי קציר, אסיף וכיבוש יבולים חקלאיים.
כמוכן, הפעלנו גם מחצבה ברמת צבי ועובדים על קבלת אישורים לשיקום המחצבה והטמנת פסולת יבשה.
החברה בבעלות 11 קיבוצים ומושבים מאזור הגלבוע והעמקים והיא הוקמה לתת שירותים למשקים, בנושאי תשתיות וכלים חקלאיים גדולים.

מה עובר על החקלאות והגידולים בענף בעשור האחרון?
בשנים שאני מלווה את ענף הגד"ש, יש מהפכים רבים של עליות וירידות במחירי הסחר של החיטה. עד 2014 המחירים היו טובים ומאז יש ירידה דרסטית וזה מקשה על הגידולים, כיוון שמעל ל-50% מהגידולים באזור העמקים, מבוססי פלחה – תלוית משקעים ומחיר חיטה, שנקבע בבורסות קנזס ושיקגו.
ב-4 השנים האחרונות המשקעים לא היו באינטרוולים הרצויים – גשמים חזקים ופתאומיים באחת ופרקי זמן ארוכים בין גשם לגשם, בצד מיעוט גשמים.
יבולי החיטה היו נמוכים, כי רצוי גשם חלש בכל שבועיים ולא שיטפונות וכמובן, שהחורף התקצר והסתיו הוקדם.

ישראל יוספיאן
ישראל יוספיאן
זה מקשה מאוד על המגדלים שלא יכולים לפדות מחירים טובים, היבולים נמוכים והמחיר בבורסה נמוך, אם כי, יש מגמת עלייה בחודשים האחרונים…

כמות ומחזוריות הגשמים בעייתית, המאגרים והאקוויפרים ללא מים, קיצוצים במכסות המים והקושי הגדול יותר הוא בעמק המעניינות, עם מים יותר מליחים כי אין גשם. נוסיף את תקנה 27 לחוק המים, שמעלה את מחירי המים ואין גידולים שיכולים לעמוד בעלויות ולהישאר רווחיים. רוב החקלאים במגמת צמצום שטחי פלחה פתוחים ומעבר למטעים, שההכנסה מהם טובה יותר – פירות לייצוא עם פוטנציאל למחיר טוב יותר, בל נשכח את השוק המקומי.
המים הטובים הולכים למטעים ולא נשארים מים להשקיית הפלחה, גם אם יש שטחים מרושתים להשקיה.
חלק מהפתרון בא דרך טיוב המים – "אגודת המים חרוד" בנתה מתקן התפלה ויש פתרונות נקודתיים של יינון המים דרך הצנרת. יש צינור מיוחד שבו המים עוברים ובפולסים חשמליים, גורמים לפירוק המינרלים שלא יחדרו לבית השורשים של הצמח והם נשארים על פני השטח..
עובדים בענף – מנגד, יש קושי למצוא מפעילים ועובדים חקלאיים טובים של ציוד חקלאי – מחיר העבודה עולה, התשומות מתייקרות והתפוקות יורדות. הרווחיות של החקלאות מתכווצת כל העת..
ישנם אמנם קבוצה קטנה של צעירים הישראלים, אך זה לא מספיק ומנגד, מספר התאילנדים בהפעלת כלים נמוך, כי צריך עובדים עם אישור למכונה ניידת וטרקטור. אין בעיה בתשלום אבל, הם לא מתמידים לאורך זמן. מפעילי הציוד באים מהמגזר הערבי והם טובים ויש להם יכולת טכנית טובה, אנחנו מעסיקים עובדים מכפרי אזור .

אין מנוס אלא התייעלות – חבירה משותפת
הולכים להתייעלות כי החקלאים לא יכולים לעמוד בפער בין מחירי התשומות ולתפוקות .
מצאנו אפשרות להתאחד עם חברה מקבילה באזור אחר, בר עבודות, פעילה בתחום התחמיצים מעל שני עשורים. לאורך השנים, יש לנו מערכת יחסים טובה ושיתוף פעולה בין חברות. הדנ"א של ההתיישבות ביחס לעבודה וגם ביחס ליחס ללקוחות זהה בשני הארגונים- גיבוי ועזרה הדדית עסקית.
מצאנו את הדרך לשתף פעולה, מעבר לעניין עסקי, אלמנט החיבור בין האנשים עושה את ההבדל, בכל חברה ובכל מיזוג.
הוקם תאגיד אל"צ בר, והפעילות בשלב זה מתמקדת בתחמיצים ובעבודות משלימות – מנהלה מיקי פאר.
המיזוג היה חיוני כדי להתייעל – בעבר, עמק המעיינות התחילו את העונה שבועיים קודם וכיום זה הצטמצם לכמה ימים בלבד ולכן העונה התקצרה והלחץ גדל.
יחד הכפלנו את כמות מערכי הקציר, לכן הזמינות שלנו השתפרה בשני האזורים.
יש לשתי החברות מקבץ של הון אנושי טוב, שכולל מפעילים מיומנים ואנשי אחזקה ברמה גבוהה, עם היתרונות האלו נוכל לשרת טוב יותר את הלקוחות הנאמנים שלנו, עשרות שנים.IMG-20170608-WA0001
הבאנו את הניסיון שלנו ושלהם ואת גישות הניהול. אני מכיר את הפעילות בשטח ואת הלקוחות והספקים מעבר לאזור, כי עבדתי בחברת האחים פולק ואף ניהלתי רפת בעבר.
בשלב הראשון, שני האזורים הגאוגרפים מנוהלים בנפרד – באזור הגאוגרפי שהיה של בר – מיקי פאר מנהל ורותם סולץ ממעוז חיים, מנהל את שני האזורים בעמקים..

איך הניסיון של שנת השותפות הראשונה?
סיכום עונת תחמיץ החיטה היה טוב מאוד, היה סינכרון בנושאי התפעול והאחזקה. מערכי הקציר שקיבלו שירותי אחזקה ותיקונים ממרכז אחד בראשותו של שלמה רוטמן..
מדד נוסף להתייעלות –השימוש מופחת בקבלני משנה בשיא – ימים בודדים בהשוואה ל-11 יום בעבר.
אני הייתי אחראי עם היו"ר, על ניהול מו"מ, סגירת ההסכמים ויישומם בפועל ובהמשך, מנהל את פרויקט המיזוג.

מה הם הקשיים בענפי החקלאות באזור?
המשקים הבודדים קשה להם להתנהל בעצמם, אין דור המשך (בחלק מהמושבים יש מגמה לדור המשך ברפתות) ואין אפשרות לממן חידוש כלים והשקעות, שדורשים הון חוזר גבוה וכמובן, שיחסי הסחר והמשקעים משפיעים על ירידת הרווחיות.
בשנים האחרונות, יותר ויותר משקים מאחדים את כל ענף הצומח (גד"ש ומטעים) וכן מגמה של הקמת שותפויות בתחום הגדשים והמטעים -בין המשקים, לכן מורגשת עלייה בהשקעות וכן התייעלות באיחוד כוחות.
בו זמנית, יש הכרח לצאת מגידולים המסורתיים ולנסות גידולים נוספים ובהם גם ירקות – שוק בנוסף לירקות תעשייה וקפואים, שהם די מסוכנים, כי הוצאות הגידול גבוהות ואם יש מזיקים ומחלות או מחירים שנופלים, יש קושי לשווק לרשתות ולכן צריך להתחבר לגוף משווק וגם אז לא קל.
הקנביס הולך להיות הלהיט החדש וחקלאים באזור קיבלו אישור לגידול ולטיפוח עם פוטנציאל גדול, אבל בצידה ההשקעה מטורפת. אלצ לא נכנסת לזה כרגע..
jpg (13)
העבודה עם מרכזי המזון..
עובדים הרבה עם ממ"זים והופכים להיות המתווכים שמשיגים את החומר ומבצעים את העבודה, כי אנחנו מקושרים גם למגדלים. יש לנו שליטה על השטח ויש בנו אמון ואנחנו נחשבים מתווכים הגונים, בין המגדל למרכז המזון/רפת . מיקי ורותם משקיעים הרבה בהבאת החומר לממ"ז. אנחנו מתאמים את העבודה בשטח כולל הובלה.
בעקבות בצורות וחוסר חומר, הצדדים הגיעו להבנה שנכון לקבוע מחירי מינימום ומקסימום, 800-600 ש"ח לטונה ח"י בשדה, לא כולל עבודה, הובלה והידוק. זה הביא להבנה בין המגדלים לרפתנים שהמחיר לא יהיה יותר מ-800 ש"ח לעומת 1,100 ב-2014. לכן ההסכם נותן יציבות בענף תחמיצים
הגשם המאוחר גרם קצת נזק – החקלאי קצר לשחת ופתאום גשם, רוב השחת שלא נכבשה התעפשה והחקלאי נתון בחסדי שמיים.

מי מחליף אותך בתפקיד?
יובל פונרו ממושב מולדת שימש סמנכ"ל באל"צ בעבר, בא מגידולי השדה וניהל את הגד"ש באל"צ וכעת אנחנו בתקופת חפיפה.

ברכות ואיחולים לישראל עם סיום תפקידו כמנהל אל"צ איחולי הצלחה ליובל מחליפו..

נקווה לעונות יותר מוצלחות לחקלאות הישראלית..

בר עבודות
בר עבודות

אודות admin

עשוי לעניין אותך

A Shocking Simple fact about Essay Editor Reviews Found

Irrespective of whether you're utilizing a self employed essay source particularly or choosing a service …