עמוד הבית / חדשנות / מוכנה לסריקה

מוכנה לסריקה

טלפון חכם ומדבקה אחת עם ברקוד על כל ארגז קטיף עושים את ההבדל: האפליקציה הסלולרית "PICKAPP", המבוססת על רעיון שהגה יובל רייך ממושב פארן, תעזור לחקלאי לעקוב אחר תפוקת העובדים ואיכות העבודה

מירי דג

כל חקלאי שמעסיק פועלים מכיר את התרחיש הבא: הוא מעסיק קבוצה של פועלים בקטיף, בגדיד או בבציר ואין לו אפשרות לדעת כמה כל פועל קטף. בנוסף, בסוף היום הוא רואה שאיכות חלק מהיבול אינה טובה, אבל אין לו מושג מי אחראי ל"סוג ב" שנקטף. הוסיפו לזה את העניין הפסיכולוגי – תפוקת עובדים עולה כשהם יודעים שמישהו מנטר ובוחן את עבודתם, ותבינו מדוע האפליקציה "פיקאפ" (Pickapp Farming, Google play) היא שדרוג אמתי לכל חקלאי שמעסיק צוות פועלים.

"הרעיון לאפליקציה הגיע בעצם מהחקלאים בשטח", אומר מהנדס התוכנה אילן אייזיק (58), מנכ"ל הקבוצה שפיתחה את היישומון. הוא בן 58, גר בטבעון, נשוי לדורית ואב לשלושה ילדים, עובד כעצמאי משנת 1992. "פנה אליי יובל רייך, אחד ממקימי מושב פארן בערבה וחקלאי ותיק המעסיק כ-15 תאילנדים, ושיתף אותי בקושי שלו לשלוט על עבודתם. היה לו ברור שכשהוא נמצא אתם בשטח התפוקה שלהם עולה, הן בכמות והן באיכות, אבל מה קורה בשעות בהן הוא איננו נמצא? איך הוא יכול לדעת כמה כל אחד מהם קטף? ומה איכות העבודה של כל פועל?".

אני נפגשת עם אילן ועם בועז מקורי, איש שיווק של המוצר, במשרדיהם בבית התוכנה "פוינטר – מערכות חכמות לחקלאות בע"מ" ברמת ישי. "החקלאי, באופן אידיאלי, אמור להיות מנהל, לא עובד שטח", אומר בועז, שאחראי על אזור הצפון ובעיקר על פרדסים ועל מטעי נשירים. "התפקיד שלי מחייב אותי לאסוף את כל המידע מהחקלאים ולתרגם את זה לשפה ברורה עבור מהנדסי התוכנה שלנו.

"אני עצמי בן של חקלאי שלא מכיר דבר מלבד עבודה קשה, ולכן אני מאוד מכיר את העולם החקלאי ואת הקשיים והצרכים של החקלאים, אבל בעיניי זו לא הדרך הנכונה, ואני באמת מאמין שחקלאי אמור בעיקר לנהל ובוודאי במקרה שהוא מעסיק צוות עובדים גדול".

כבעל בית תוכנה אילן אייזיק פוגש הרבה רעיונות טובים, אבל יובל רייך שכנע אותו שהרעיון שלו אינו רק טוב, אלא גם כדאי ושהוא מוכן להיות שותף ולהשקיע בפיתוח התוכנה. רייך צירף אליו עוד שני חקלאים מהדרום, את יורם גומרשטט ואורי גנות, שניהם מגדלים פלפלים בפארן, אבל גם מהנדסים בהשכלתם האקדמית, וביחד עם אילן הם הפכו לשותפים בתחילת העבודה על תוכנה שתיתן מענה לבעיות השטח שלהם.

אילן ניגש לעבודה ופיתח מוצר שהוא לא רק אפליקציה, אלא מערכת שלמה המיועדת לעזור לחקלאי לשלוט בכל הגידולים הנקטפים בידיים. צוות הפיתוח העניק למוצר את השם "פיקאפ" (Pickapp), כלומר: "פיק" – קטיף, "אפ" – אפליקציה.

אילן אייזיק: "הצורך הראשוני היה למדוד תפוקות כמות ואיכות ומשם זה התפתח לכך שהמערכת יכולה לבצע ניטור ושליטה על כל פעולה תפעולית הקשורה לגידול. לדוגמה, אחד הדברים שפיתחנו הוא יכולת ליצור מפת שטח עבור מגדלי התמרים, שבה כל עץ מיוצג. לתמרנים היה רצון לדעת את ההיסטוריה של כל עץ ואנו בנינו להם 'פתרון קצה-לקצה', כלומר, כל פעילות שקשורה לעץ, משלב הפריית הפרחים, דרך הדילול, קשירת אשכולות התמרים, כיסוי בשקים והגדיד הסופי תועדו בתוכנה ונתנו תמונה מלאה של ההיסטוריה של כל עץ בשטח הנתון. החזון שלנו אפילו מרחיק לכת יותר ואנו מעוניינים לתת מענה משלב נטיעת השתיל ועד השיווק. 'קצה-אל-קצה' שלם".

איך האפליקציה בעצם עובדת בשטח?

"ברגע שחקלאי מעוניין להצטרף לשירות הוא מתחבר לפורטל שלנו ואנו עוזרים לו בשלב הראשון, שהוא שלב ההטמעה. איש שטח שלנו עוזר לו לעדכן במערכת את כל הפרטים החשובים עבורו, כלומר הרעיון הוא שהחקלאי יגדיר לנו את המדדים החשובים לו שאותם הוא מעוניין לנטר, למשל איכות היבול, כמות היבול, וכו' והעיקרון המוביל אותנו הוא תפעול נוח על-ידי הפועלים בשטח.

"לכל פועל, או קבוצת פועלים, יש סמארטפון על עגלת הקטיף או בכיסו, ברגע שהוא מסיים למלא ארגז הוא סורק אותו באמצעות האפליקציה שלו, וכך פרטיו האישיים נקשרים לארגז שבאחריותו".

עובדים זרים מכינים ארגזי קטיף עם מדבקות האפליקציה. "כדאי להדביק מדבקה בכל צד של הארגז"
עובדים זרים מכינים ארגזי קטיף עם מדבקות האפליקציה. "כדאי להדביק מדבקה בכל צד של הארגז"

מהם בעצם מדדי האיכות והכמות?

"מדד האיכות, לצורך העניין, נמדד עם כוכבים בציונים של 1-5, והוא כולל כמות יבול רקוב, פגמים מכניים כמו עוקץ תלוש ומשקל. מדד הכמות נמדד כמובן על-ידי המשקל. שני המדדים האלו נותנים לחקלאי מידע שלא היה לו לפני האפליקציה: הוא יודע איזה פועלים קוטפים יותר מבחינת כמות וגם יודע מי מקפיד על האיכות.

"כמובן שכתוצאה מכך החקלאי משפר מאוד את נתוני הקטיף ובשורה התחתונה, זה שווה לו הרבה כסף. לדוגמה: חקלאי שקוטף פירות הדר לייצוא, אבל בבית האריזה מגלה פגמים רבים בפרי וזוכה לתשלום על יבול סוג ב', יכול לשפר את מדדי האיכות ולעמוד בקריטריונים של סוג א'".

 מתי החקלאי מקבל את המידע מהשטח?

"בזמן אמת. הפועל סורק באמצעות האפליקציה את הארגז שקטף והחקלאי מקבל למחשב שלו באותו הרגע את המידע המבוקש. כמו כן, הוא יכול 'לגזור' דוחות אקסל בסופו של כל יום כדי לדעת איך עבר היום מבחינת העבודה בשטח.

"בחלק מהמשקים מועסקים בקרי איכות שמסתובבים בשטח ואחראים על שיוך העובד לארגז ועל סריקת האפליקציה. חשוב לציין, שהחקלאי יכול גם לאחר מספר ימים לגשת, לסרוק את הארגז ולקבל מידע לגביו. זה שימושי ביותר עם ארגזים שמוכנסים לקירור".

 האם השימוש הוא לפי פועל או יכול להתאים גם לקבוצת פועלים?

 "גם וגם. יש גידולים שנקטפים לתוך דולבים ולא ארגזים קטנים, ואז המדדים הם קבוצתיים. החקלאי יכול לתגמל קבלנים שעומדים בתפוקות יפות, וכך לשפר את הרמה הקבוצתית ולא רק האישית. לקבלן שווה לדרבן את הפועלים שלו לעשות עבודה טובה ולכן בעצם כולם מרוויחים מהעניין".

מכיוון שרוב הפועלים בחקלאות כיום אינם דוברי עברית מלידה ואף אינם אזרחי ישראל, המפתחים השתדלו להקל עליהם את השימוש באפליקציה ואף הוראות הסריקה נמסרות במספר שפות, כגון: ערבית, תאית, וייטנמית, פיליפינית ורבות אחרות. כרגע, היישום מותאם רק למערכות הפעלה של אנדרואיד, אילן מבטיח: "הכוונה היא בהחלט להחיל אותה בעתיד גם על אייפונים מבית אפל".

אורי, יורם , אילן ויובל
אורי, יורם , אילן ויובל

 מי קהל היעד שלכם?

אייזיק: "כמובן שאנחנו חושבים בגדול ומאוד רוצים לייצא את האפליקציה לחו"ל, שם יש חוות ומשקים שמעסיקים מאות ואף אלפי פועלים. גם בארץ יש לא מעט חקלאים שמעסיקים הרבה פועלים. כלומר, חקלאי שמעסיק פועל אחד או שניים לא צריך את הניטור ואת המעקב שלנו, אבל יש חקלאים שמעסיקים באופן רציף או עונתי הרבה פועלים, והם אינם יכולים לעקוב אחרי הנתונים של עבודתם ללא המערכת שלנו".

אחד החקלאים האלה הוא אוהד מלכה ממושב שדה יצחק. אוהד ושלושת אחיו ידועים בעיקר במשק הפרחים המשגשג שלהם ובשנים האחרונות, מתוך רצון לפתח את המשק, החלו לגדל גם מלפפונים ו"בייבי מלפפונים". בית האריזה של העסק ממוקם בשדה יצחק והחממות נמצאות במושב אחיטוב.

כ-60 פועלים, תאילנדים ופלסטינים, מעסיק אוהד ולאחר שישב עם אילן בנו, שעוסק בשיווק ובהטמעה של האפליקציה, הוא הבין שהתוכנה יכולה לשדרג רבות את העסק. "כיום, כחצי שנה לאחר שהאפליקציה בשימוש, אני יכול לומר בכנות שלא רק שהיא עמדה בציפיות שלי, אלא הרבה מעבר לכך", מספר אוהד. "לפני האפליקציה ידעתי רק כמה כל קבוצה קטפה, אבל לא יכולתי לגזור נתונים מעבר לכך. כיום, אני יודע מי קטף כל ארגז, כמה קטף בסך הכול במשך היום, וגם מה איכות הקטיף והמיון שלו. מכיוון שיש לי נתונים על עשרות פועלים, אני יכול ליצור איזשהו ממוצע אותו אני יכול לדרוש מהם".

ארגזי מלפפונים במשק מלכה. מוכנים לסריקה
ארגזי מלפפונים במשק מלכה. מוכנים לסריקה

 כיצד הפועלים קיבלו את האפליקציה?

"כשישבתי עם אילן בהתחלה הוא אמר לי שמניסיון שהוא צבר, בתחילת השימוש תהיה גדילה משמעותית מאוד בתפוקת הפועלים, שאחר כך תתייצב, והוא צדק. האפליקציה גם יצרה תחרותיות בריאה בין הפועלים, ובוודאי שהמרכיב הפסיכולוגי חשוב כאן, מכיוון שכשאנו יודעים שבודקים אותנו אנחנו נעבוד יותר טוב. זה טבעי.

"אבל חשוב לי לומר שאני משתדל לא לבקר פועל אם היה לו יום רע, כולנו בני אדם ולכולנו יש ימים פחות מוצלחים. מה שחשוב לי זה לראות את הסכום שלו לאורך מספר ימים, ורק אם יש מגמה של ירידה בטיב וכמות העבודה שלו לדבר אתו על כך. אני לא שוטר בעסק שלי והאפליקציה לא עוזרת לי לתפוס אדם בקלקלתו החד-פעמית, אלא רק עוזרת לי להגדיל את הפיקוח על העובדים, והם מקבלים זאת בטבעיות ובהבנה".

 

 

אודות דרור יוסף

עשוי לעניין אותך

מאיר יפרח, מזכיר ארגון מגדלי ירקות בישראל

ביטחון מזון לעם ישראל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>