עמוד הבית / כללי / חיי הקהילה לא משכו אותם, לא ישלמו דמי השתתפות

חיי הקהילה לא משכו אותם, לא ישלמו דמי השתתפות

בני זוג שרכשו בית בגבעת יואב מתוך שיקולים כלכליים ולא מרצון להיות חלק מקהילה פטורים מתשלום דמי השתתפות לאגודה

עו"ד איתן מימוני

בית המשפט השלום בקצרין דחה את תביעת האגודה השיתופית גבעת יואב לחייב תושבים ביישוב בתשלום "דמי השתתפות". השופט דניאל קירס מצא שהנתבעים הפריכו את החזקה, לפיה רכשו את ביתם במושב בדרום רמת הגולן על מנת ליהנות מחיי הקהילה או מאופיו של היישוב הקשור באגודה, משום שרכשו את ביתו משיקולים כלכליים גרידא (תא"מ 54269-02-14 תושבי גבעת יואב אגודה שיתופית להתיישבות קהילתית בע"מ נ' גרגורי וכניאנסקי ואח').

אגודה קהילתית גבעת יואב הגישה לביהמ"ש בקשה לחייב זוג מתושבי המושב, אשר רכשו בו בית בדמי השתתפות בסך 7,530 ש"ח בתוספת הפרשי הצמדה וריבית. לטענת האגודה, כל התושבים, בין אם הם חברים באגודה ובין אם לאו, מחויבים בתשלום דמי השתתפות בהוצאות השוטפות לצורך מימון שירותים הניתנים במושב, כגון שירותי מזכירות, אחזקת מערכת החינוך, גינון וחזות היישוב, ניקיון, אירועים קהילתיים ועוד. מכיוון שבני הזוג נהנים משירותים אלה, הם מחויבים בתשלום דמי ההשתתפות ככל יתר התושבים, טענה האגודה והוסיפה, כי בינה לבין בני הזוג נכרת חוזה מכללא בהתנהגות, ולפיו הם התחייבו לשלם את דמי ההשתתפות.

מנגד, בני הזוג מכחישים את הטענה בדבר כריתת החוזה, משום שעברו להתגורר ביישוב משיקולים כלכליים ולא בשל אופיו המיוחד לכאורה של היישוב, ועל כן אין לאגודה סמכות לחייבם בדמי ההשתתפות הנטענים.

בנוסף, בני הזוג טענו כי במהלך הפגישות הבודדות בשלבי הקליטה איש לא טרח למסור להם מידע מפורט ונכון על אודות הגופים המנהלים את היישוב ומספקים שירותים לתושבים, כך שהם סברו שתשלום הארנונה למועצה יהא כשהיה בעת שהתגוררו בעיר וכך גם התשלום למוסדות החינוך, בהתאם לגיל הילדים. לבסוף טענו בני הזוג, כי לאחר בירור מעמיק הם למדו שאמנם חלה עליהם חובה לשלם ארנונה למועצה ולוועד המקומי, אך הם אינם חייבים בתשלומים לאגודה.

גבעת יואב בצילום לוויין. הנתבעים טענו, כי איש לא הסביר להם על הגופים המספקים שירותים לתושבים
גבעת יואב בצילום לוויין. הנתבעים טענו, כי איש לא הסביר להם על הגופים המספקים שירותים לתושבים

 

ראשית קבע ביהמ"ש, כי לבני הזוג לא הוסבר שיידרשו לשלם תשלומים החורגים מעבר לתשלומי החובה לרשות המקומית. השופט קירס תומך את החלטתו בהחלטת האגודה לוותר על עדותה של האחראית בוועדת הקליטה, על מסמכי התנהלות כספית המצביעים על בלבול בין האגודה לבין הוועד המקומי בשאלת גביית התשלומים ועל אי-הפרכת טענות בני הזוג.

באשר לטענת האגודה כי קיים חוזה מכללא בין הצדדים קבע ביהמ"ש, כי אמנם בדין האזרחי נפסק שביחסים בין האגודה המבקשת לחייב בגין שירותים בעלי אופי ציבורי לבין התושב נכרת הסכם רצוני בין הצדדים, מכללא ובהתנהגות, אף במקום שלא הוענקו לאגודות סמכויות שלטוניות.

אולם במקרה זה הגיע ביהמ"ש למסקנה, כי בני הזוג עברו ליישוב מתוך שיקולים כלכליים גרידא, ולפיכך הם לא רכשו את ביתם על מנת ליהנות מחיי הקהילה או מרכיבי אופיו של היישוב הקשורים באגודה (חיי קהילה ואספקת רמת שירותים מוגברת), ובנסיבות הללו יש לדחות את התביעה.

בפסק דינו (ח' טבת תשע"ה, 30 בדצמבר 2014, בהעדר הצדדים), דחה ביהמ"ש את תביעת האגודה משום שבני הזוג רכשו את ביתם מתוך שיקולים כלכליים ולא מתוך רצון בחיי הקהילה, ועל כן לא נחתם חוזה מכללא בין הצדדים המחייבם בתשלומים נוספים לאגודה.

בני הזוג טענו שאינם מעוניינים בפסיקת הוצאות וביקשו שייקבע להם תשלום שכר טרחה בשקל אחד, וביהמ"ש נענה לבקשתם.

אודות דרור יוסף

עשוי לעניין אותך

The Most Popular What Are the 7 Unsolvable Math Problems

Your part in the problem can greatly influence how you perceive the use of others. …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>