עמוד הבית / חדשנות / פורסים רשת טכנולוגית למזיקים

פורסים רשת טכנולוגית למזיקים

מיזם משותף לאיחוד האירופי ולעין יהב: מצלמות דיגיטליות המשדרות באינטרנט תמונות של מזיקים לכודים במלכודות יאפשרו צמצום הריסוס

מיזם ניסיוני, הנערך במושב עין יהב בערבה במימון האיחוד האירופי ובשיתוף דוקטור דוד נסטל ממכון וולקני, עשוי לאפשר צמצום משמעותי של הצורך בריסוס נגד מזיקים. הפרויקט הראשון מסוגו בעולם נעשה בעזרת מלכודות מתקדמות ונועד להתמודד עם זבוב הדלועים, שגורם לפגיעה קשה בגידולי מלון, קישוא, דלעת ואבטיח ועלול להוריד לטמיון עמל של עונה שלמה בזמן קצר.

במסגרת הפרויקט, פוזרו בשטחי הגידול מלכודות עם מצלמות דיגיטליות המזהות מזיקים שנלכדו ומעבירות את הצילומים בזמן אמת באמצעות אינטרנט לחוקרי מכון וולקני. בשלב הבא, החוקרים מנחים את החקלאי לבצע ריסוס ובדרך זו נחסך הצורך בריסוס מונע של הגידולים.

חממה בעין יהב ובה מלכודות למזיקים. המערכת תדע לזהות את זבוב הדלועים צילום: רוני חסיד – דוברות ויחסי ציבור
חממה בעין יהב ובה מלכודות למזיקים. המערכת תדע לזהות את זבוב הדלועים צילום: רוני חסיד – דוברות ויחסי ציבור

אגרונום האגודה השיתופית של חקלאי עין יהב, רמי שדה, אומר כי עד תחילת הניסוי נאלצו החקלאים לרסס את השטח אחת לשבועיים, משלב החנטה ועד לסיום העונה, כי לא הייתה להם יכולת לדעת אם ומתי המזיק יבקר אצלם. בשלב שבו הם היו מזהים את המזיק כבר היה מאוחר מדי, כי הנזק לגידולים כבר נגרם.

להצבת המלכודות קדמה עבודת הכנה מקיפה שכללה תכנות מערכת המצלמות, כך שתדע לזהות את צילום זבוב הדלועים מזוויות רבות. הניסוי בעין יהב הוא חלק מפרויקט משותף למספר מדינות באגן הים התיכון שמממן האיחוד האירופי. בכל מדינה נעשה מאמץ להתמודד באותו אופן – מלכודות עם מצלמות ומעקב אינטרנטי – עם מזיק אחר. ביוון תוכנתו המלכודות לזהות את זבוב הזית, שעושה שמות בענף החקלאי הלאומי.

אודות דרור יוסף

עשוי לעניין אותך

History Of Psychology Essay

in Anderson 299)rnCiting A Website Webpage or Short article on a Web Web page :rnIf …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>