עמוד הבית / קרקעות ובנייה / בנייה / "אנחנו הפתרון למצוקת הדיור, אנחנו לא הבעיה"

"אנחנו הפתרון למצוקת הדיור, אנחנו לא הבעיה"

מזכ"ל תנועת המושבים בכנס תכנון הבנייה בעידן המתחדש של המושבים והקיבוצים: "אם המדינה תתנהל בכוחניות, אנו נילחם ולא נוותר על הזכות שלנו על הקרקע". ח"כ כבל: "המושב והקיבוץ הם העתיד. אני אעשה את כל הנדרש בכדי לעזור לתנועות המיישבות"

תנועת המושבים והתנועה הקיבוצית קיימו ביום שלישי, 28 ביולי, כנס משותף בנושא "תכנון הבנייה בעידן המתחדש". זהו כנס ראשון בנושא קרקעות ששתי התנועות מארגנות יחד ואליו הגיעו כ-400 חברי מושבים וקיבוצים, שני חברי כנסת מהמחנה הציוני – איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה בכנסת, ואיתן ברושי, וארבעה ראשי מועצות אזוריות: עמיר ריטוב (לב השרון), ד"ר מוטי דלגו (דרום השרון), גדי ירקוני (אשכול) ואשר אברג'יל (שפיר). בין המשתתפים היו גם אלכס שפול, אדריכל ומתכנן מחוז צפון במשרד הפנים, יו"ר אגף קרקעות ואגודות שיתופיות בתנועת המושבים, עו"ד עמית יפרח, אסף ראפלד מנהל האגף החקלאי ברשות מקרקעי ישראל, ומנכ"ל "מבט מושבים" יוגב שריד.

מעל בימת הדוברים בכנס, אמר מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל מאיר צור: "אנחנו הפתרון למצוקת הדיור, אנחנו לא הבעיה. אם המדינה תתנהל בכוחניות, אנו נילחם ולא נוותר על הזכות שלנו על הקרקע. אנחנו שומרים על גבולות המדינה מהצפון ועד הדרום. אנחנו האתוס הלאומי ובכוונתנו להישאר כאן.

"בשבוע שעבר נפגשנו עם שר האוצר משה כחלון ואמרנו לו שאנו יכולים לייצר לו פתרון מידי למצוקת הדיור – אם זה על-ידי חידוש צו השעה של 20 שנה, להביא מבנים יבילים ואף להשכיר מבנים לדירות במחיר מפוקח מהמדינה. אנו יכולים, באמצעות הידברות, להגיע לפתרונות ישימים וטובים, אך אם המדינה תתנהל בכוחניות אנו נילחם על הזכות שלנו על הקרקע".

בנוגע לתכנון המושב והקיבוץ בעידן החדש אמר צור: "חייבים לחשוב על הטווח הארוך ולבנות תשתיות ארוכות טווח. לקחת בחשבון את נושא החברה והקהילה מהרגע הראשון, את החקלאות ואת הפעילות הלא-חקלאית במרחב הכפרי החדש".

מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר: "מאז היווסדותה של המדינה, ההתיישבות מסמנת את גבולות מדינת ישראל. מדינת ישראל לוקה בהדחקה. השקט, הביטחון והנורמליות שבריריים מאוד ומכזבים. תפקידן של תנועות ההתיישבות לשמירת הגבולות חשוב. יש קוצר ראות של אגף התקציבים של האוצר וראייה שזו דרישה על זכויות יתר.

"אני פונה לראש הממשלה בנימין נתניהו: להניח את האמירות הפופוליסטיות ולהמשיך את הבנייה בקיבוצים והמושבים. לאורך התקופה הציונית היינו למען המדינה. פתרון המשבר הציבורי לא יהיה בלעדינו, אנו מעוניינים להיות חלק מהפתרון ונהיה מוכנים לתת הרבה בשביל זה, אבל הילחם מול כל הכוחות בשביל לשמור על האינטרס הלאומי. נהיה מוכנים לבצע פשרות חסרות תקדים עם ממשלת ישראל בכל הנוגע למציאת פתרונות יצירתיים למשבר הדיור, אולם אנו עומדים על זכותינו הטבעיות לחיות, לצמוח ולהתקיים וניאבק בחזית מאוחדת על זכות זו, שזהו אינטרס לאומי מהמדרגה הראשונה".

יו"ר ועדת הכלכלה בכנסת, ח"כ איתן כבל: "המושב והקיבוץ הם העתיד. אני אעשה את כל הנדרש בכדי לעזור לתנועות המיישבות. המושבים והקיבוצים הם הפתרון – בצפון ובדרום. צריך להבין איך ניתן לשמר את המרכיבים היישוביים בתקופה החדשה. ככל שהזמן חולף, אנשים רוצים לרדת מהמגדלים אל הקרקע". ח"כ איתן ברושי הוסיף: "יש לשמור על האדמות החקלאיות בכל מחיר, אלה השטחים הירוקים והפתוחים".

יו"ר המועצה האזורית אשכול גדי ירקוני: "אנו נמצאים שנה אחרי צוק איתן. ההתיישבות ספגה במלחמה אבדות בנפש וזה השפיע על ההתיישבות. הדבר היפה הוא שנוספו 500 תושבים בשנה באשכול. יש אנשים שרוצים לגור בכל צורות היישובים – המושבים והקיבוצים.

"אנחנו, בעוטף עזה, הפתרון ליוקר המחיה והתנאי לכך הוא שאיום המנהרות לא יהיה. אנחנו, שרוצים להביא אנשים לעוטף עזה, אנו צריכים מגרשים ועל המדינה להבין שסדר העדיפויות והפעולות ישתנה".

יו"ר אגף קרקעות ואגו"ש בתנועת המושבים, עו"ד עמית יפרח: "אנו נרתמים למאמץ הלאומי להפחתת יוקר המחיה ויחד עם זאת, שומרים על זכויות החקלאים ושמירת השטחים הפתוחים לדורות הבאים".

"תקופה של הזדמנויות"

המושב הראשון של הכנס עסק ברגולציה. יו"ר המועצה האזורית לב השרון עמיר ריטוב דיבר על מה שעומד להתרחש בקרוב בתחום הבנייה במרחב הכפרי: "אנו נמצאים בתקופה של הזדמנויות. אנו מחכים למינוי ליו"ר מועצה ארצית ואז ייעשה עדכון לוח 2 בתמ"א 35, תוספת יחידות דיור בקיבוצים ובית שלישי בנחלה במושבים. האישור המתבקש יחייב את המושבים והקיבוצים להיכנס להליך של תכנון".

יו"ר המועצה האזורית דרום השרון מוטי דלג'ו ביקר את התנהגות הממשלה כלפי תושבי המרחב הכפרי: "לא נתנו לנו פתרון אחד של איך לשמור על השטחים. יש כאן מאבק מתמשך. לא יעלה על הדעת שהממשלה תגלוש למרחב הכפרי. אנו מוכנים לתת פתרונות בסדרי גודל של עשרות אלפים במושבים בהחלטה 1355. אנו מציעים לאפשר כבר היום היוון וזאת כדי שיהיו כבר היום יחידות דיור".

אלכס שפול, אדריכל ומתכנן מחוז צפון במשרד הפנים: "לא חוק התכנון והבנייה ולא תכנית המתאר המחוזי מפריע להמשך הפיתוח של הקיבוצים והמושבים. בשבילי, כל משפחה שעוזבת את המרכז לצפון זה דבר מבורך וחשוב וזה יישום של מדיניות ההתיישבות וזה מלחמה על המדינה שלנו".

יו"ר אגף קרקעות ואגו"ש בתנועת המושבים, עו"ד עמית יפרח: "אנו צריכים להגיע להסדרת הזכויות שלנו במשבצת בהיבט החקלאי והקרקעי. אנו זיהינו את המצב ואנו חותרים בכדי להגיע להכרעות ולהגן על הזכויות החקלאיות שלנו ולצמצם את החיכוך בינינו לבין המנהל.

"חייבים לתת ולאפשר למדינה להיעזר במרחב הכפרי ולהקל על המדינה, בעיקר במקומות צמודי דופן למכללות ולאוניברסיטאות. אנו רוצים להקל על מצוקת הדיור, אך המשבר של הדיור לא מצדיק את רמיסת הזכויות של בעלי הקרקעות".

כנס התכנון בבנייה. "חייבים לחשוב על הטווח הארוך ולבנות תשתיות"
כנס התכנון בבנייה. "חייבים לחשוב על הטווח הארוך ולבנות תשתיות"

"להפוך את ההחלטות לפרקטיקה"

בפאנל הבא, בנושא "תכנון במרחב המושבי", סיפר אסף ראפלד מרמ"י על יחסי רמ"י והמושב, על איוש נחלות והמרת מגרשים במרכז המדינה ועל איוש נחלות באזורי עדיפות לאומית. לאחר מכן, מנכ"ל מבט מושבים יוגב שריד הסביר על פעילות החברה כזרוע הביצועית של תנועת המושבים והוסיף: "יש להפוך את ההחלטות לפרקטיקה. יש להכין את התשתית התכנונית להליך עיגון הזכויות בקרקע לקראת יישום החלטה 1355".

יו"ר המועצה האזורית שפיר אשר אברג'יל דיבר על המאבק וההישג של פתיחת האופק התכנוני בתעסוקה החלופית בדרום (פל"ח). אברג'יל הסביר על הפעילות הלא-חקלאית בחלקות א' של המושבים במחוז דרום ונתן דוגמאות של פתיחת יקבים, מרכז מבקרים ברפת, בתי קפה, סדנאות לאומנים, חנות ממכר לתוצרת חקלאית ועוד.

אודות דרור יוסף

עשוי לעניין אותך

Lies You've Been Told About Find Soulmate Among the remaining portion of the means of …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>