עמוד הבית / כלכלה ומשפט / חקיקה / שר הפנים שלום: רפורמה בארנונה

שר הפנים שלום: רפורמה בארנונה

ועדה שתוקם במשרד הפנים תמליץ לשר על שיטת מדידה של נכסים לשם גביית ארנונה,
שתהיה אחידה ותשמש בכל הארץ

המשנה לראש הממשלה ושר הפנים חבר הכנסת סילבן שלום (ליכוד) הודיע ביום רביעי, 29 ביולי, כי ישנה את שיטת החישוב בארנונה, בהתאם להמלצות ועדה שהוקמה במשרדו, כך שתהיה אחידה בכל הרשויות המקומיות בארץ.

עשרות שיטות מדידה של שטח דירות מגורים קיימות בגופי השלטון, שמחייבים לפיהן את בעלי הנכסים, בהתאם לשטח הדירה. שיטות המדידה הקיימות ברשויות מקובצות ומסווגות ע"י משרד הפנים תחת שלוש קטגוריות: ברוטו-ברוטו, ברוטו ונטו (ראו טבלה).

לפי הודעת משרד הפנים על הרפורמה שתונהג בכל הרשויות בכל הארץ, השיטה האחידה תתבסס בחישוביה רק על שטח הדירה ולא על שטחי עזר, כגון: חדרי מדרגות, לובי, חדרי אשפה, חדרי מכונות, חדרי עגלות וכו'. במשרד הפנים משוכנעים, כי שינוי שיטת המדידה תסייע ליצירת אחידות, שוויוניות ותחושת ודאות ותחסוך תשלום על שטחי עזר.

חשבון ארנונה

שר הפנים שלום אמר בעת פרסום הרפורמה: "אין הצדקה לכך ששטחו של נכס יחושב באופן שונה בין רשות אחת לרעותה. במצב הנהוג כיום קיימת אפליה בין האזרחים, חוסר הסטנדרטיזציה אינו מאפשר השוואה יעילה בין הרשויות. בכוונתי לדאוג לכך שכל אזרח במדינה יקבל יחס זהה בשיטת החישוב לגביית מסי הארנונה, ומבלי שישלם על שטחים נוספים, אלא רק על שטח דירתו".

מנכ"לית משרד הפנים, אורנה הוזמן-בכור: "בהתאם להוראת השר, הנחיתי על הקמת צוות עבודה מקצועי שיגיש לשר הצעה מפורטת לשיטת המדידה האחידה ונמליץ על הוראות מעבר לשיטה זו באופן אשר יפגע בצורה המינימלית בתשלומי הארנונה של התושבים מחד, ובהכנסות הרשויות המקומיות מאידך".

בהודעת משרד הפנים נמסר, כי במסגרת הרפורמה המתוכננת תוכן רשימה מצומצמת של סיווגים לנכסים. נכון להיום, יש 13 סוגים עיקריים, אלפי תת סוגים ועשרות אלפי תת-תת סוגים, רובם מתייחסים לנכסים שייעודם אינו מגורים.

שר הפנים סילבן שלום

ריבוי הסיווגים מקשה על היכולת להבחין ביניהם, מונע השוואה בין הרשויות המקומיות, בייחוד לשם קבלת החלטה בבקשה לאישור חריג, ובמקרים של חוסר הסכמה מוביל לדיונים משפטיים רבים. יוזמת השר עשויה לצמצם את מספר סוגי הנכסים באמצעות קביעת רשימת סיווגים סגורה ומחייבת והאחידות והפשטות היחסיות יתרמו להתמצאות טובה יותר בצו המסים.

צוות עבודה, שיוקם בהנחיית מנכ"לית המשרד הוזמן-בכור יתבקש להגיש לשר הצעה מפורטת לצמצום הסיווגים באופן אשר יפגע בצורה המזערית בתשלומי הארנונה של העסקים מחד גיסא ובהכנסות הרשויות המקומיות מאידך גיסא.

אודות דרור יוסף

עשוי לעניין אותך

Scaffolding Training Strategies

Direct showing, electronic.f., demonstrating the little one tips on how to spot a person prohibit …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>