אש בבית

שרפות המתחוללות מדי שנה בקרבת ירושלים גובות מחיר כבד מהתושבים ומהסביבה ומשבשות את החיים השלווים באזור. מסך עשן מלווה את חברי מושב אבן ספיר בשנים האחרונות. לאחרונה התחוללה בקרבת בתיהם אחת השרפות הקשות ביותר

שמונה שעות, זה הזמן שלקח לצוותי הכיבוי להשתלט על השריפה שפקדה את מושב אבן ספיר ואת השכונות הקרובות לו בירושלים ואף התקרבה לבית החולים הדסה עין כרם, שכמה מאגפיו פונו. באותו יום, ראשון 2 באוגוסט, השתוללו הלהבות גם ביישובי פרוזדור ירושלים הסמוכים לבית שמש ולמושב בית מאיר ואפילו בצפון הבירה, סמוך לשכונת נווה יעקב.

השרפה שפקדה את מושב אבן ספיר. צוותי הכיבוי נזקקו לשמונה שעות להשתלט על האש צילום: כבאות ירושלים
השרפה שפקדה את מושב אבן ספיר. צוותי הכיבוי נזקקו לשמונה שעות להשתלט על האש צילום: כבאות ירושלים

"לא מדובר רק בלהבות שמסכנות את חיינו", מספר רון ירקוני מאבן ספיר, בן 30, שנולד במושב, חי בו כל חייו ואוהב אותו מאוד, לדבריו. "שאיפת העשן, בעיקר מגגות האסבסט של הלולים שנשרפו, ויש הרבה לולים במושב, היא מאוד רעילה ומסוכנת".

רון מספר שבזמן השרפה האחרונה שהשתוללה במושב הוא ומשפחתו לא נכחו בבית, אך במשך השנים, הוא ובני המשפחה שהו במושב בשעת שרפה וגם הוא ושכניו נרתמו תמיד לסייע.

"בזמן השרפה האחרונה התקשר אליי חבר לשאול אם הכול בסדר אצלי. אני הבנתי ששוב יש שריפה, כמו בכל קיץ, ולא מובן אם מדובר בהצתה או שרפה שנגרמה מהחום, ומיד התקשרתי להוריי וגם הם לא היו בבית. באותה העת התקשרנו גם לאחי שגר במושב והם והילדים שנמצאים כעת בחופש הגדול לא היו בבתים".

ומה קורה בגני הילדים במושב כשיש שרפה?

"תמיד יש מישהו שמסייע. תמיד יש שכנה שיכולה מיד להגיע לגן הילדים שבמושב ולקחת את הילדים, התושבים במושב מאוד עוזרים אחד לשני, וגם אם אתה לא נוכח במקום ויש מישהו מבני המשפחה שצריך עזרה, או משפחה שנמצאת במצוקה – התושבים מגיעים לעזור. לדוגמה, לפני מספר שנים הייתה שרפה רצינית במושב, ואנחנו הלכנו דווקא עם כיוון הרוח כדי להבין מאיפה השרפה, דבר שאסור לעשות, אבל רק כדי לסייע למשפחה שהשרפה הייתה ליד הבית שלה".

ומה עם כוחות ההצלה, הם מאשרים את העזרה של התושבים?

"כוחות ההצלה פעלו בצורה יוצאת דופן ומקצועית להפליא, גם עכשיו וגם בשנים קודמות. למרות שאנחנו מאוד רוצים לעזור, הם דואגים קודם כל לפינוי של התושבים, ומיד לכיבוי השרפה. הם נמנעים לבקש עזרה מהתושבים ודואגים לבטיחות שלנו, לפני הכול. וזה ראוי לשבח".

רון ירקוני. בזמן השרפה האחרונה שהשתוללה במושב הוא ומשפחתו לא נכחו בבית

המזוזה לא נשרפה

"לפעמים, שרפה במקום כזה מגלה גם דברים תמוהים", מספר רון, אחיו של ירקוני. דרור, בעל משרד במושב, הגיע לאחר השרפה רק כדי לגלות שכל משרדו נשרף כליל, חוץ מהמזוזה והמשקוף במשרד. "מאוד מוזר" מסכם ירקוני. "למרות הנזק הרב, והצער, יש תחושה של השגחה עליונה".

איציק ששון, בן 30, רווק, גר באבן ספיר והיה בבית בעת השרפה. ששון מספר על השריפה שכילתה את הלול של דודו ועל ההתמודדות עמה בתוך המושב: "בשעה רבע ל-12 התחלתי לראות כבאיות. יצאנו החוצה וראינו ענן שחור בחלק הצפוני של המושב. אנחנו סקרנים, ולכן התחלנו לעלות למעלה וראינו את האש מהצד הצפוני-מזרחי של המושב.

"האש הייתה ממש באמצע המושב והגיעה לתחילת המושב והתקדמה לסוף המושב. כתוצאה מכך, כל העופות שבלול של דוד שלי מתו. לאחר מכן, האש התחילה להתקרב לבתים, וגם החווה של אפרים – שהיא חווה עם מחלבה וגבינות וגם מקום מגורים – נשרפה. נשרף לו הכול, מזל גם שהילדים שלו לא נפגעו. עוד נשרפו שני צימרים כליל ושני מחסנים נשרפו.

"בזמן זה שהכבאים הבינו שהאש סוגרת על המושב, החליטו לפנות את כל המושב. הגיעו כוחות משטרה בכמויות גדולות, נכנסו בית-בית, דפקו בדלתות. פינו אנשים, חיות, את כל מה שצריך – מפנים".

ובשלב זה מה אתם מרגישים? יש לחץ או שאתם מתורגלים?

"אפשר לומר שאנחנו רגילים, אבל זה מאוד מפחיד, כי אנחנו מוקפים ביערות. האש, בשנייה קופצת ממקום למקום, ברגע אחד הבית יכול להידלק. אני מכיר את המשפחות, אחד מהם הוא דוד שלי, האיש מהחווה שהעופות שלו מתו, ופיניתי את העופות המתים מהלול. זה היה מראה קשה. דוד שלי הוא פנסיונר בן 60 פלוס, וזה מקור הפרנסה שלו. הוא מאוד מזועזע וצריך לראות איך עוזרים לו".

יש התגייסות לעזרה לאנשים שנפגעו ברכוש?

"יש נכונות, יש התגייסות, אבל יש הרגשה מאוד מוזרה, הכול מסתורי ושקט. היה בלאגן, מטורף, ועכשיו יש מעין שקט שאחרי הסערה, יש התארגנות, אבל כרגע לא שמעתי על משהו. וכרגע, אין התארגנות מסודרת חוץ מהעזרה שאנחנו מגישים איש למשנהו".

איציק ששון. "פינו אנשים, חיות, את כל מה שצריך - מפנים"
איציק ששון. "פינו אנשים, חיות, את כל מה שצריך – מפנים"

בקו האש

שלמה אליהו (בן 56), מזכיר הוועד המקומי, נולד במושב אבן ספיר, נשוי ואב לשניים. גם הוא היה במושב בעת השרפה ויצא עם מספר תושבים לכיוון הבערה. "בשעה 12 בצהריים שמענו כבאיות מגיעות מהתחנה בקסטל", מספר אליהו, "שזה מרחק של שבע דקות מהמושב שלנו. מיד יצאנו גם אנחנו עם המכוניות לכיוון העשן. ראינו את האש המתפשטת לכיוון הלולים ואת הרוח החזקה-ממש מבעירה את האש מבית לבית במהירות שיא.

"באזור יש יערות של קק"ל והרוח החזקה הטיסה את האש במהירות מכיוון הוואדי ללולים ולתוך המושב. הדבר הראשון שעשיתי בתור מזכיר לקחתי את יו"ר הוועד והבעל של הסייעת של הגן, נסענו לכיוון הגן והמעון ופינינו את הפעוטות מחוץ למושב. בינתיים, אחרי רבע שעה-עשרים דקות וממה שהבנו מהכבאים, נשרפו כמה לולים.

"הלול הראשון שנשרף הוא בעצם מחלבה של זוג עם שישה ילדים, ששכר את המקום, שנשרף כליל, וזה היה אחד המקרים הקשים. והיה עוד בית שנשרף, של זוג שמתגורר ליד המנזר שנמצא ליד המושב". מצפון לאבן ספיר נמצא המנזר הפרנציסקני "יוחנן במדבר" שהוקם במקום שבו התבודד יוחנן המטביל, כך מאמינים הנוצרים.

שלמה אליהו. "ראינו את האש המתפשטת לכיוון הלולים ואת הרוח החזקה-ממש מבעירה את האש מבית לבית במהירות שיא"
שלמה אליהו. "ראינו את האש המתפשטת לכיוון הלולים ואת הרוח החזקה-ממש מבעירה את האש מבית לבית במהירות שיא"

וכיצד אתם כראשי המושב מסייעים לאותם אנשים?

"יש סיוע של תרומות שנאספות דרך הרשתות החברתיות, והזוג שהיה גר ליד המנזר מתגורר כעת במנזר עצמו עד שיימצא לו פתרון. הקהילה שלנו נרתמת כדי לסייע לכל מי שנפגע בשרפה הגדולה הזאת".

הפרוטוקול שלא נשלח

המזכיר אליהו מספר שההירתמות למלחמה בשרפות אינה מסתיימת בלחימה באש, אלא גם בביורוקרטיה ובוועדות שונות. כאשר פנה לפני מספר חודשים לכיבוי אש ולקרן קיימת לישראל במטרה לבדוק כיצד מתמודדים עם שרפות באזור בעקבות ההסלמה בשטחים הקרובים למושב,  הוא נתקל במה שהוא מכנה "מדינת ישראל".

"יצאנו בעבר לסיור כדי להבין איך מונעים את השרפה הבאה. היינו בקשר עם קק"ל, אני יזמתי פגישות עם קרן קיימת, אנשים נחמדים. לפני שלושה חודשים קיימנו סיור עם אנשים מקרן קיימת ועם נציגים מכיבוי אש, אמרו שיעשו קו חיץ של 25 מטר ו-25 עד 50 מטר דילול, ואמרו שיוציאו לנו פרוטוקול כיבוי אש שיטפלו וישלחו אנשים, ואנחנו חיים במדינת ישראל, ולא שלחו, והנה הגיע יום א' האחרון, ומה שחששתי ממנו הגיע…" הוא מספר בעצב.

אז איך בכל זאת מתמודדים?

"האזור הזה הוא מוקף מעיינות, כולל הסטף, ויש המון מטיילים, וכשיש הרבה מטיילים ושביל ישראל עובר כאן עושים הרבה פיקניקים ומנגלים. ואני קורא לכל המטיילים: לא לעשות מנגלים בכלל באזור! זה ממש מסוכן.  ובכלל, יש כאן הרבה שכונות שזורקים כאן זבל, וזה לא מקובל. הזבל גם מהווה מקור לשרפות, ולא שייך אלינו – אז בבקשה לאסוף".

שרפה באבן ספיר. "כוחות ההצלה פעלו בצורה יוצאת דופן ומקצועית להפליא" צילום: רון ירקוני
שרפה באבן ספיר. "כוחות ההצלה פעלו בצורה יוצאת דופן ומקצועית להפליא" צילום: רון ירקוני

אין עשן בלי אש

תושבים רבים, כמו רון ירקוני, חושדים שמקור השרפות בהצתות ולאו דווקא במטיילים רשלניים או בשרפות שנגרמות עקב החום הכבד. גם איציק ששון מוסיף, כי אינו מאמין שההתלקחות נגרמה מהחום בלבד, והוא טוען שהשרפה הייתה קשה מתמיד.

ביום שני, 3 באוגוסט 2015, יום אחרי השרפה הגדולה, התגלו סמוך למושב אבן ספיר מספר בקבוקים עם חומר דליק, שהותירו אחריהם אולי מטיילים. באותו יום התבררו גם ממדי הנזק העצום שהותירה השרפה: שלושה בתים, עשרה מחסנים ושבעה לולים עלו באש. מקרב התושבים, לא ניזוק אף אדם בגופו, אולם ארבעה כבאים נפגעו מנפילה מגובה, משאיפת עשן ונכוו ופונו לקבלת טיפול רפואי.

בשל זיהום האוויר ומעורבות אסבסט בשרפה, הורה המשרד לאיכות הסביבה לתושבי אורה, צור הדסה, עמינדב והשכונות הדרום-מערביות של ירושלים להסתגר בבתים. רק בשעות הערב הושגה שליטה בשרפה, ולאור הערכת מצב של מפקדי כבאות והצלה ירושלים בשטח, הורשו תושבי אבן ספיר לחזור לבתיהם.

בשרפה במושב פעלו כ-160 לוחמי אש ומתנדבים ב-69 צוותי כיבוי, בנוסף לצוותי קק"ל, כיבוי חיל האוויר ו-13 מטוסי כיבוי שביצעו כ-80 גיחות. כ-300 דונם של חורש ויער עלו באש. בתוך כך, פרצו שרפות גם בוואדי ליפתא סמוך לכביש בגין דרום, שנסגר לתנועה, וסמוך למושב בית מאיר, צפונית לבית שמש. צוותי כיבוי מתחנות ירושלים ובית שמש פעלו בשתי הזירות.

אודות דרור יוסף

עשוי לעניין אותך

History Of Psychology Essay

in Anderson 299)rnCiting A Website Webpage or Short article on a Web Web page :rnIf …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>