עמוד הבית / חדשנות / מנכ"ל ארגון מגדלי העופות: ביטול התכנון יגרום לסגירת לולים

מנכ"ל ארגון מגדלי העופות: ביטול התכנון יגרום לסגירת לולים

"פתיחת מסגרת התכנון תביא לכך שנחזור ל'רכבת הרים' של מחירים, שתגרום לפליטה של מגדלים קטנים מהענף ותפגע בסופו של דבר גם בצרכנים", אומר מוטי אלקבץ

"ביטול ההסדר לגידול מתוכנן של עופות יביא לסגירת לולים ויפגע בסופו של דבר הן במגדלים והן בצרכנים", כך מזהיר מנכ"ל ארגון מגדלי עופות, מוטי אלקבץ. לדבריו, מכסת גידול האפרוחים השנתית, שבוטלה החל מחודש זה, אוגוסט, נקבעה בהתאם לביקוש בשוק, כך שתיתן מענה הן לתקופות של צריכת שיא לפני חגי ישראל והן לתקופות השפל.

אלקבץ טוען, כי המכסה "תאמה את הביקוש הצרכני לעופות ושמרה על השוק מפני תנודות של עודף ייצור או מחסור, שהיו אופייניות לענף עד לפני כשלוש שנים. פתיחת מסגרת התכנון תביא לכך שנחזור ל'רכבת הרים' של מחירים, שתגרום לפליטה של מגדלים קטנים מהענף ותפגע בסופו של דבר גם בצרכנים".

לדברי מנכ"ל ארגון מגדלי העופות בישראל, ענפי הייצור בחקלאות שונים מהתעשייה בשל פגיעותם לגורמים חיצוניים כמו מזג אויר או מחלות, "לכן יש צורך לשמור על ייצור גבוה מעט מהצריכה כדי להימנע ממחסור במקרה של אירוע שפוגע בענף. בניגוד לתעשייה, כושר האחסון של עודף ייצור או ייצוא לחו"ל מוגבל ביותר ולכן, במקרה של עודף חייבים המגדלים 'להיפטר מהסחורה', צעד שמגביר את תנודות המחיר.

"בשנים האחרונות זוכה התכנון לתדמית גרועה, אולם בחלק מהענפים זה הפתרון הנכון. לאורך השנים שמרנו על רמת מחיר הוגנת וזאת בפיקוח הדוק של כלכלני משרד החקלאות. רק כך אפשר להבטיח שהצרכן ייהנה מבשר עוף במחיר הוגן גם בתקופות שהביקוש מגיע לשיאו כמו בערבי חג".

מוטי אלקבץ מזכיר ארגון מגדלי העופות
מוטי אלקבץ. "יש צורך לשמור על ייצור גבוה מעט מהצריכה כדי להימנע ממחסור"

אלקבץ טוען שנתוני משרד האוצר על התייקרות במחירי העוף בשלוש השנים האחרונות מטעים, "מכיוון שהם מתייחסים לתקופה שבה מחירי הפטם היו בשפל וגרמו הפסדים למגדלים. מבט רב-שנתי שמתבסס על נתוני הלמ"ס מגלה, שבמשך שש שנים מחיר חזה העוף כמעט לא השתנה, ואילו מחיר עוף טרי עלה ב-5.6% בלבד. באותה תקופה עלה מדד המחירים לצרכן ב-13% ואילו מחיר בשר בקר טרי, שאינו נמצא במסגרת מתוכננת, עלה ב-30%".

בכוונת המגדלים לפעול להחזרת התכנון בענף הפטם במהרה, מסר מנכ"ל ארגון מגדלי העופות, "לפני שייגרמו נזקים בלתי הפיכים לענף. הראשונים שעלולים להיפגע הם המגדלים הקטנים, בעיקר באזורי הפריפריה וקו העימות, והם יהפכו מאנשים יצרניים שמתפרנסים בכבוד לנטל על רשויות הרווחה", מזהיר אלקבץ.

אודות דרור יוסף

עשוי לעניין אותך

2משה_ינאי

מפקד ארצי בחקלאות

The Perfect Gifts,Small Gift Earrings ,Bracelet,Necklaces ,Charms, RiNG "; The Perfect Gifts ,fashion and popular,Women's …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>