עמוד הבית / כלכלה ומשפט / בית אורן ישלם חצי מיליון שקל לרמ"י ולקק"ל

בית אורן ישלם חצי מיליון שקל לרמ"י ולקק"ל

הקיבוץ השכיר ללא היתר שטח חקלאי לחברה שהפעילה בו אולם אירועים. בתביעה הכספית קק"ל ורמ"י זכו. התביעה להרוס את האולם נדחתה

יעקב לזר

שופטת בית משפט השלום בחיפה נסרין עדוי קיבלה תביעה כספית שהגישו קק"ל ורשות מקרקעי ישראל נגד קיבוץ בית אורן, בטענה שהקיבוץ השכיר בשכירות משנה שטח חקלאי שהוקצה לו, לחברה שמפעילה במקום גן אירועים בשם "בקתה ביער". השופטת עדוי קבעה, כי הקיבוץ הפיק רווח והתעשר על חשבון הקופה הציבורית שלא כדין, והטילה על בית אורן לשלם חצי מיליון שקל לתובעות. עם זאת, דחתה תביעה נוספת שלהן – לצוות על הריסת המבנה והפסקת השימוש המסחרי בו. כמו כן, נדחתה תביעה כספית נגד החברה השוכרת את המקום, בטענה שלא הייתה לחברה סיבה להטיל ספק בנכונות הצהרתו של הקיבוץ שהוא בעל הזכויות בקרקע.

בית אורן מכיוון עמק אלון  צילום: חניי
בית אורן מכיוון עמק אלון
צילום: חניי

המשבר הגדול בבית אורן היה ב-1987, וב-1995 הוא הפך לקיבוץ מתחדש. עם הפסקת הפעילות בחדר האוכל, השכיר הקיבוץ לחברה חיצונית את המטבח שהיה בו. בהמשך הושכר לה גם חדר האוכל, ובו הופעל אולם האירועים. בפרסומות של "בקתה ביער" נאמר, כי הבקתה "הוקמה על הריסות מבנה עץ ישן, ששופץ ושוחזר לבקתה כפרית חמה ובעלת אופי אירופאי קלאסי". בצמוד לאולם רוצף משטח גדול בדק עץ.

בשלב מסוים פנה מנהל מקרקעי ישראל לקיבוץ בדרישה, כי יופסק השימוש המסחרי הנעשה באולם האירועים, מכיוון שהוא מתקיים ללא היתר ובניגוד להסכם החכירה. הנושא עבר במשך השנים גלגולים מגלגולים שונים, ובסופו של דבר הגישו קק"ל ורמ"י תביעה כספית נגד הקיבוץ.

השופטת עדוי קבעה, כי העובדה שקיבוץ בית אורן השכיר את השטח למטרת הפעלת אולם אירועים אינה מתיישבת עם מטרת חוזה החכירה כפי שהוגדרה בחוזה. היא דחתה את טענת הקיבוץ כי הוא זכאי להשכיר את השטח גם ללא הסכמת רשות מקרקעי ישראל, ומכיוון שהקיבוץ עשה שימוש מסחרי בשטח שהוחכר לו למטרה חקלאית בניגוד לנאמר בהסכם החכירה, השיתה עליו תשלום קנס של חצי מיליון שקל.

עם זאת, דחתה השופטת את הדרישה למתן צו הריסה וצו פינוי נגד מפעילת האולם, בנימוק שהחלטה כזו אינה מתיישבת עם חובת ההגינות השלטונית. כמו כן דחתה כאמור את התביעה להשית תשלום כספי גם על החברה מפעילת האולם, בין היתר בנימוק שמנהל מקרקעי ישראל לא פנה אליה מעולם בעניין השימוש הלא-מורשה בשטח, והיא פעלה בצורה מסודרת מול הקיבוץ שהשכיר לה את המקום.

אודות דרור יוסף

עשוי לעניין אותך

מאיר צור בחנוכת בית אשל המחודש

בטקס מרגש נחנך בית אשל המחודש

בטקס שהתקיים נחנך בית אשל המחודש * בשנים האחרונות קק"ל ביצעה עבודות שיחזור ושיפוץ למתקנים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>