עמוד הבית / קרקעות ובנייה / קליטה /   אמרו מעתה – 1411

  אמרו מעתה – 1411

בישיבת מועצת מקרקעי ישראל שנערכה ביום 18.11.2014, התקבלה הצעת החלטה שמספרה 1411 שתיקנה  את החלטת המועצה מס' 1366 שעניינה "קביעת הזכויות למגורים בחלקת המגורים ביישובים חקלאיים שהם קיבוץ או מושב שיתופי".  ביום רביעי שעבר חתם  שר האוצר, משה כחלון, על ההחלטה החדשה שביטלה את קודמתה, 1366.

החלטה 1366 מיועדת לקיבוצים מתחדשים ועוסקת בשיוך קנייני פרטי של החבר מול רמ"י. האגודה  משלמת 3.75% על כל חלקת המגורים, חבר ותיק משלם 33% על מבנה עד 160 מ"ר, והתשלום הוא תשלום נדחה לעת מימוש. חבר חדש ישלם מראש 33% אם הוא בונה בתוך חלקת המגורים,  ו-91% אם הוא יבנה מחוץ לחלקת המגורים. שני השינויים העיקריים שהוכנסו  בהחלטה החדשה 1411 – ניתן פטור ליישובי עוטף עזה מתשלום דמי חכירה בגובה 3.75% ונשמרת ההטבה ליורשי 751. כלומר, יורשיהם של חברים שנכללו ברשימת החברים בקיבוץ שאושרה ל-751, והיו  זכאים לבצע שיוך בהתאם להחלטה זו,  אבל הלכו לעולמם לפני היום הקובע שהוא  27.3.07, יהיו זכאים להטבה של חבר ותיק. תנאי מתלה להחלטה – כניסה של הקיבוץ למתווה של הסדרת השימושים החורגים מול רמ"י.

1366 נוצרה לבקשת התנועה הקיבוצית כחלופה להחלטה 751, כדי לאפשר גם שיוך בתים קנייני לחברים וגם קליטה של חברים חדשים בעלויות סבירות. מזכ"ל התק"צ ניר מאיר, סבור שיעברו עוד שנים רבות עד  שניתן יהיה לממשה. "לצערי הרב, ההחלטה הזו מסורה היום כולה בידי הפקידות של המנהל, ואני מעריך שייקח עוד שנים ארוכות עד שיגיעו בה לפרמטרים סופיים, כי על כתפי אנשי רמ"י מוטלת אחריות כבדה מנשוא – האחריות הלאומית לצדק חלוקתי. אני לא מכיר פקיד שיהיה מוכן לשאת באחריות הזאת, ולכן מה שהם עושים היום, זה לכדרר לרוחב המגרש. מה שטוב בהחלטה הזו, שהוגדר בה שלב ביניים, שמאפשר לקיבוץ להתחיל לבנות.  יום אחד, כשיהיו פרמטרים סופיים להחלטה 1366,  יידעו גם מה צריך לשלם".

אודות דרור יוסף

עשוי לעניין אותך

עו"ד שחר חסאן

זיכוי מהדהד במושב מכמורת מעבירות תכנון ובניה

בית משפט השלום בנתניה זיכה נאשמים מעבירות רחבות היקף בתחום הבניה הבלתי חוקית, זיכוי שהוצג …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>