שלא יעבדו עליכם!

מועצת הלול תומכת בהורדת מחירים לצרכן, אולם הדרך שבה בחרו אנשי האוצר להציע לממשלה לפעול בשלוחת הפטם היא תרגיל בדמגוגיה ובפופוליזם על כרעי תרנגולת

 

מולי לויט בחנוכת לול. הדרך שבה בחרו להציע לממשלה לפעול בשלוחת הפטם אינה נכונה
מולי לויט בחנוכת לול. הדרך שבה בחרו להציע לממשלה לפעול בשלוחת הפטם אינה נכונה

שמואל לויט, מנכ"ל המועצה לענף הלול

בשבועות האחרונים מתנהל בחלק מכלי התקשורת תרגיל דמגוגי פופוליסטי, המתחיל לצבור תאוצה וקורא לביטול ה"קרטל בפטם". התרגיל נשען על מספר היגדים, אשר מי שמפיץ אותם מקווה שהם ייקלטו בציבור. וההיגדים הם:

  1. במועצה לענף הלול ישבו אנשים והחליטו לבצע הסדר, שכל מטרתו העלאת מחיר הפטם (עוף) לצרכן, שלצורך הפופוליסטי ייקרא "קרטל".
  2. מעת שההסדר התחיל, עלו המחירים לצרכן ב-25% (חלק אף מגדילים לעשות ומציינים 30%) והעלות לציבור היא מיליארד שקל בשנה. עוד הם עושים חשבון, שהעלות למוצרי עוף עבור משפחה ממוצעת הנה 200 ש"ח בחודש. כלומר, החיסכון הצפוי בביטול ה"קרטל" יהיה 50 ש"ח למשפחה בחודש.
  3. כביכול ביטול ה"קרטל" יביא לחיסכון כספי לציבור בהיקפים הנ"ל.

איך נופח הבלון? כבסיס לחישובים לקחו מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את החודש שבו היו המחירים בפטם הכי נמוכים לפני ההסדר, יולי 2012, ולעומתו לקחו את החודש בשנת 2013 שבו היו המחירים הכי גבוהים, וכך קובעים שפער זה משקף את עליית המחירים בענף בגין ההסדר. בקרב המקטרגים אין התייחסות לכך שבנקודת הזמן ב-2012 היה המחיר כה נמוך, כי היה זה חודש של הפסדים בשיעור עשרות מיליוני ש"ח והמגדלים נפטרו מהעופות בכל מחיר. מזה מתעלמים. מחיר כה נמוך יכול להיות נקודתי בלבד, כי לא ייצרו עופות במחירי הפסד כאלה יותר מחודש, שכן במחירים כאלו המערכות נופלות.

מצד שני, גם המחיר הגבוה שלוקחים משנת 2013 להשוואה אינו מייצג, שכן מאז אותו חודש שיא ועד היום המחירים לצרכן בירידה, וזאת במקביל לקיום ההסדר. לכן, תיאוריה דמגוגית שלמה נבנית על שתי נקודות קיצון שאינן מייצגות דבר.

משום שההסדר כבר ממילא בוטל ביוזמת המועצה, יוכל הציבור לראות בתוך מספר שבועות את ההשפעה של ביטול ה"קרטל". להוזלה במחיר העוף ב-25% כנראה נצטרך לחכות הרבה זמן (אלא אם תהיה ירידה במחירי הדגנים).

תנודתיות רבה במחירים תהיה אם תתקבל תכנית האוצר לביטול הסדרים בענף הפטם, כי לרוב המגדלים והמשווקים אין רזרבות הוניות, והם ייפלטו מהענף. בסופו של תהליך, אותה כמות פטם תיוצר בידי הרבה פחות מגדלים ומשחטות, במחירים גבוהים יותר, שכן התחרותיות בענף תיעלם.

ומהן העובדות שחלקים בתקשורת מסתירים?

  1. חיי המדף של העוף הטרי הם חמישה ימים מהשחיטה ועד למכירה. החקלאי חייב להוציא את העופות מהלול לא יאוחר מהיום ה-42 לגידול. בו-זמנית, הביקושים בשוק שונים לקראת החגים ולאחריהם, לכן נדרש מינימום של תכנון על מנת להביא את הכמויות הרצויות לשוק בהתאם לביקושים. אם אין תכנון מינימלי כזה, השוק צפוי לחסרים ולעודפים, ובהתאם לכך לעליות ולירידות במחיר.
  2. ההחלטות על ההסדר שנערך כדין התקבלו במועצה, שבה יש נציגות לנציגי ממשלה (משרדי החקלאות, הכלכלה והאוצר) וכן נציגי צרכנים. לא צריך להפוך את המועצה לגוף דמוני קרטליסטי או בולשביקי, לפי נטיית לבו של הכותב.
  3. מחירי העוף בבחינה רב-שנתית של חמש, עשר או 15 שנים עלו במידה מעטה יותר ממדד מחירי המזון או מדד המחירים לצרכן, דהיינו ההתייעלות בענף הועברה ברובה הגדול לצרכנים, ומחיר העוף תורם להורדת המדד ולא להעלאתו.
  4. למגדלי הפטם יש עניין רב בהגדלת כמויות הייצור ולא בהקטנתן. בשנים האחרונות כמויות הפטם המיוצרות עולות בהתמדה, חרף תחזיות עיתונאיות אחרות.

אז איך אומרים – שלא יעבדו עליכם!

לול אפרוחי פטם. לא צריך להפוך את המועצה לגוף דמוני קרטליסטי או בולשביקי צילום: שפרניק088, ויקיפדיה
לול אפרוחי פטם. לא צריך להפוך את המועצה לגוף דמוני קרטליסטי או בולשביקי
צילום: שפרניק088, ויקיפדיה

מספר הערות שוליים:

  1. איני מטיל לרגע ספק ברצינות ובטוהר כוונותיהם של אנשי האוצר, לחפש כל שביב וערוץ להורדת מחירים לצרכן, ואנו תומכים בכך, אלא שהדרך שבה בחרו להציע לממשלה לפעול בשלוחת הפטם אינה נכונה, והיא הוצעה מבלי להכיר את הענף לעומק.
  2. לצערי הרב, בכל המקרים שבהם נתבקשנו למסור את עמדתנו לתקשורת תגובתנו קוצצה, בייחוד בכל הנקודות שבהן העובדות לא תמכו בתיאוריה של אותו כלי תקשורת.
  3. עתה, משזירת הדיונים מועברת לכנסת אני תקווה, כי כל העובדות שיהיו בפני הנבחרים יביאו להחלטה שקולה מאוזנת, השומרת על התחרותיות בענף באמצעות ריבוי מגדלים ומשווקים ובמחירים ראויים לטובת הצרכנים.

אודות דרור יוסף

עשוי לעניין אותך

מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית, אופיר ליבשטיין

יוזמה בקיבוצים: רכישת מתנות לחגים ממפעלי עוטף עזה

אופיר ליבשטיין: "אנו קוראים למפעלי התעשייה, לחברות ולארגונים במשק להצטרף אלינו" יוזמה בקיבוצים: לרכז את …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>