עמוד הבית / כלכלה ומשפט / חקיקה / "החקלאים לא אשמים ביוקר המחיה"

"החקלאים לא אשמים ביוקר המחיה"

 

 

 

תמיכה מרוב סיעות הכנסת בדרישת השדולה החקלאית: "על המדינה לטפל בשורש בעיות החקלאות. יש להוציא את הפטם והצאן מחוק ההסדרים באופן מידי"

דיון של הלובי החקלאי בכנסת. "לא נסכים להמשך הדמגוגיה של אגף התקציבים כלפי החקלאים" צילום: דוברת תנועת המושבים
דיון של הלובי החקלאי בכנסת. "לא נסכים להמשך הדמגוגיה של אגף התקציבים כלפי החקלאים"
צילום: דוברת תנועת המושבים

השדולה החקלאית בכנסת התכנסה לדון במצב החקלאות ובחוק ההסדרים. לישיבה הצטרפו חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה, שהביעו תמיכה גורפת בחקלאים.

בכינוס הלובי החקלאי, בראשות הח"כים עומר בר-לב, דני עטר, איתן ברושי (המחנה הציוני) וחיים ילין (יש עתיד), השתתפו 21 חברי אופוזיציה וקואליציה: יו"ר האופוזיציה והמחנה הציוני יצחק הרצוג, יו"ר מרצ זהבה גלאון, מרב מיכאלי, יו"ר ועדת הפנים דוד אמסלם, ניסן סלומיאנסקי, ינון מגל, איציק שמולי, מיקי רוזנטל, נחמן שי, עופר שלח, אורן חזן, מייקל אורן, תמר זנדברג, עמיר פרץ, רויטל סוויד, בצלאל סמוטריץ', סתיו שפיר, אייל בן ראובן, ענת ברקו, איילת נחמיאס-ורבין ומוטי יוגב.

בדיון נאמר שהחקלאים אינם אשמים ביוקר המחיה וכי על המדינה לטפל בשורש בעיות החקלאות. בנוסף הסכימו חברי הכנסת, כי יש להוציא את הפטם והצאן מחוק ההסדרים באופן מידי.

ישיבת השדולה התקיימה לאחר הודעת ראשי התאחדות חקלאי ישראל על הקמת צוות של משרדי האוצר והחקלאות וההתאחדות, שינהל משא ומתן כולל על הסכם ארוך טווח ל-15 שנה במטרה לנסח לאחר מספר חודשי עבודה הצעה משותפת לפתרון בעיות היסוד בחקלאות, שיגובה במשאבים כספיים.

במקביל הודיעה התאחדות חקלאי ישראל, כי ההצעה לשינויים בענף הצאן תפוצל מהצעת חוק ההסדרים לאחר קריאה ראשונה בכנסת ותועלה לדיון, אם בכלל, במהלך השנתיים הקרובות באופן החקיקה הרגיל. ע"פ הודעת ההתאחדות, נושא הפטם נמצא במחלוקת קשה ומאבקה להוצאתו מהחוק נמשך.

יו"ר האופוזיציה הרצוג אמר בכינוס השדולה החקלאית: "המאבק עקרוני – על דמותה של הציונות ושל החקלאות. כל סיעות הבית מוכנים לעזור ולהילחם עם המאבק הזה עד הסוף".

יו"ר התאחדות חקלאי ישראל ומזכ"ל תנועת המושבים, מאיר צור: "החקלאות הישראלית עברה בשנים האחרונות טלטלה וחקלאים רבים איבדו את רווחיותם. רק באמצעות הסכם ארוך טווח ל-15 שנה, אשר יטפל בכל שרשרת הערך, מהחקלאי-המגדל, דרך המפעלים והשיווק ועד הצרכן, ניתן יהיה להגיע לכך שגם אנחנו, החקלאים, נתפרנס בכבוד מעבודתנו ומעמל כפינו וגם הצרכן הישראלי יקנה תוצרת איכותית וטרייה במחירים הוגנים.

"אני מברך את שר האוצר משה כחלון ואת שר החקלאות אורי אריאל שרואים כמונו את חשיבות החקלאות והחקלאים ומודעים לצורך לחזק את החקלאות ולדאוג לפרנסתם של החקלאים, כמו גם ליוקר המחיה. אני מברך את הלובי החקלאי של הכנסת ואת כלל חברי הכנסת שכיבדו אותנו בדיון על מצבה של החקלאות".

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום וילן: "רק הסדר כולל לבעיות החקלאות יבטיח יציבות מחירים וביטחון מזון. יוזמת האוצר לרפורמה בפטם תוביל לאבטלה של כאלף חקלאים ועובדי משחטות ולעליית מחירי העוף בשנה הקרובה!".

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר: "יצאנו למאבק הן על השיטה הנלוזה של חוק ההסדרים והן כנגד הרצון לבצע רפורמות משמעותיות בחקלאות, ללא הידברות עם החקלאים. אני מברך על הקמת ועדה משותפת שתדון ותכין הצעה משותפת לפתרון כולל לבעיות היסוד.

"עם זאת, לא נסכים להמשך הדמגוגיה של אגף התקציבים כלפי החקלאים. יש כאן ניסיון של פקידי האוצר לטרפד חוק שנכנס לתוקף לפני חצי שנה. זה לא דמוקרטי ולא הגיוני. לא נאה להם החוק והם מפיצים מידע שגוי ומקשקשים שטויות על מנת לכפות רפורמות שאין בהן בשורה צרכנית, אלא גדיעת פרנסתם של אלפי חקלאי וחיסול אמצעי ייצור של יישובים בפריפריה.

"החקלאות בישראל, כפי שגם העיד השבוע ראש הממשלה, היא החקלאות המפותחת בעולם המובלת על-ידי אנשים מופלאים, חרוצים ויצירתיים. הניסיון להאשימם ביוקר המחיה הוא לא פחות מהסתה פרועה ולא מקובלת".

ח"כ עמר בר-לב: "התקציב שמונח היום מפקיר את החקלאים. הרפורמות הבעייתיות של הפטם והצאן מצמצמות ופוגעות ואין בהן ובתקציב כולו שום אמירה על מה כן יינתן לחקלאים, על מקומה של החקלאות בחזון הציוני ומה כן עושים כדי שהענף לא יקרוס. איך ממצמצים את פערי התיווך, את נטל המיסוי, מחירי המים וכו'. האוצר והממשלה מנותקים מהצרכים בשטח. בלי תכנון והצבת יעדים החקלאות תקרוס והמדינה תופקר".

ח"כ דניאל עטר: "בכוונת האוצר להעביר את הרפורמה בפטם ושאר הגזרות הן 'עזים' – במידה ויעברו, ההצלחות שלהם לפגוע בנו יהיו ברורות וכואבות". עוד הוסיף עטר ואמר: "פקידי האוצר מעמידים פנים, פעם אחר פעם, כי הם מוכנים להידברות עם החקלאים ולהגיע להבנות, אך דבר לא קורה בפועל והם אינם מתכוונים לסגת מהגזרות הקשות שיפגעו בחקלאים ובהתיישבות.

"הנוכחות המסיבית של חברי הקואליציה מעידה, מעבר לכל ספק, שכולנו יחד במאבק למען עתידה של החקלאות. אנו צריכים להמשיך את המאבק בנחישות, אין הרבה הזדמנויות למנף את המאבק הזה ולהוביל להצלחתו, הזדמנות זו עשויה שלא לחזור. המאבק הזה הוא מאבק על שמירה על ההתיישבות והערכים עליהם הוקמה מדינת ישראל".

ח"כ איתן ברושי: "השאלה הנשאלת היום האם זאת תהיה חקלאות של חוואים או חקלאות של חקלאים. זה עניין לאומי ממדרגה ראשונה, ספק אם המנהיגים יובילו את השינוי אשר אנו מצפים לו. אנו זקוקים לאמנה חדשה בין הממשלה להתיישבות. מדינה שנותנת לרמי לוי להדליק משואה ללא ליווי של חקלאי היא מדינה שאיבדה את דרכה". ח"כ ברושי אף התייחס לרפורמות הצפויות: "לא ייתכן שנתבלבל ובחסות מסך עשן נסכים לרפורמות הפטם, אין לרפורמה כתב מינוי ואף אחד לא בראשה".

אודות דרור יוסף

עשוי לעניין אותך

אורי אריאל - תוספת תקציב להתיישבות

אושר תקציב משרד החקלאות ל-2018-19

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>